AK Parti'den son dakika seçim açıklaması!

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, "Seçim ne zaman yapılacak?" sorusuna, "Belki zorunluluklar nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez" yanıtını verdi.

GİRİŞ 14.01.2023 11:03 GÜNCELLEME 14.01.2023 17:39
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı seçimi başta olmak üzere gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.

AK PARTİ'DE SEÇİM BEYANNAMESİ HAZIRLIĞI

AK parti seçim çalışmalarına çoktan başladı. Ekim 2021'den bu yana strateji heyeti toplantımız var. Partinin önemli isimleri var. Bendenizin başkanlığında süren strateji heyeti toplantılarımız var. Büyük bir külliyat oluştu toplantılar içinde. Halkın gözünde çok iyi anlaşılacak bir seçim beyannamesi oluşturulacak. Ana çerçevesini oluşturduk.

Seçim beyannamesi konusunda ilk hareket eden parti biziz. Kampanya seçim ilan edildikten sonra başlayacak. Zaten biz her zaman alandayız. Kim benim görüşüm var diyorsa onu dinliyoruz. 

AK Parti Metaverse konusunu kullanan bir parti. Metaverse'yi siyasetin gündemine ilk taşıyan parti AK Parti olmuştur. "AK Partim" ileri teknolojiyi kullanabilen bir platform olarak hazırlandı.

SEÇİM NE ZAMAN OLACAK?

Daha henüz net olarak takvim söylemek mümkün değil. Belki zorunluluklar nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez.  

Seçim hayati bir önem arz ediyor. 

"LİSTEYİ İTİBARLI İSİMLER ÜZERİNDEN YAPACAĞIZ"

Daha bunu konuşmak için çok erken. Milletvekili adaylıklarının ortaya çıkması lazım. Aday adaylığı ortaya çıkmadan bu söylenemez. Bu seçimin kilit kavramı itibardır. Sözüne kıymet verilebilecek, halkın sevdiği, itibarlı isimler üzerinden yapacağız.

HDP'YE KAPATMA SÜRECİ DAVASI

Başından itibaren bizim çizgimiz bellidir. Terörle siyasete arasına mesafe konulması gerektiğini söylüyoruz. Bizim HDP'ye baştan beri çağrımız hep oydu. Terörle arasına aşılmaz duvarlar örün. Milyonlarca kişinin oy verdiği bir siyasi partisiniz. Bunun yolu dostluktan, kardeşlikten geçiyor. Biz terörle siyaset arasına çok kalın duvarlar koyduk. Vatandaşlarımızı esas olarak konuşuyoruz.

AK Parti Türkiye siyasetinin bir partisi. AK Parti siyasi parti olmanın ötesinde siyasi hareket. Büyük bir genişleme potansiyeline sahip. 

Biz büyük Türkiye derken rakamsal olarak büyüklükten bahsetmiyoruz. İnsan haklarının, demokrasinin fevkalade güçlendiği bir Türkiye'den bahsediyoruz.Ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazı demokrasidir. Standartları çok yüksek bir demokrasiye sahip olmak en önemli hedeflerden biri.

HDP'YLE YENİ BİR SAYFA AÇILIR MI?

Temel koşulu HDP'nin dağla, silahla arasına mesafe koyması. Hem Türkiye demokrasisine faydası olur. Bakıyorsunuz bir milletvekilinin teröristle fotoğrafı çıkıyor. Parlamentodaki bir partiyi gayrimeşru haline getiren bunlardır. HDP demokratik dil kullanmalı.

6'LI MASANIN ADAY TARTIŞMASI

(İYİ Partili Orhun Türkmen'in açıklamaları) 6 +'lı masada aday belli olana kadar daha çok tartışma çıkar. Uzlaştılarsa kamuoyuna açıklasınlar. Başka mesele sistem değişikliği teklifi... Ortada başbakanlık yok ki nasıl başbakan olacaksın. Bunun için sistemi değiştirilmesi lazım. Bu teklif parlamenter sistem değil. Birde darbe yaparsınız sistem değişikliği yaparsınız. Türkiye'de darbeler dönemi bitmiştir. Bunu şaka olarak söylüyorum. Başka yolu yok. Zaten 6 +'lı masa kazanamayacak. Meral Hanım strateji izleyip kendisini bu tartışmadan geri çekmek istiyor.

SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞMASI: HİÇBİR ŞAİBE OLMAYACAK

Türkiye'de standartları çok yüksek bir seçim her zaman uygulanmıştır. Şaibesiz seçimler konusunda Türkiye örnek bir ülkedir. Uluslararası camiadan bu konuda hiç eleştiri gelmemiştir. Daha yüksek katılımın olacağı seçim tarihi belirlenecektir. 

Herkes sözünü en yüksek perdeden söylesin ama hakaretin olmadığı bir seçim süreci olmalı. Halkın arasında bir gerginlik yoktur. Parlamento umut ediyoruz huzurlu bir şekilde çalışmalarını sürdürür.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Aday şudur denene kadar 6'lı masanın etrafında çok tartışmalar olacak. Herkes belli rezerv alanında konuşuyor. 6 tane eş cumhurbaşkanı olacağı bir sistemi teklif ediyorlar. Bu kabul edilebilir değil. Bu demokrasinin ruhuna aykırıdır. Maalesef bu teklif edilen husus eş cumhurbaşkanlığı teklifidir. Demokrasiye aykırıdır. 

Türkiye çoklu hükümet sisteminden çok çekti. Geldi karar tezkerenin uzatılması nasıl aynı konuda birleşecekler. Sonuçta yetki bir kişiye verilecek.

AK PARTİ'NİN YENİ EKONOMİ ADIMLARI

Halkın masasında olup da AK Parti'nin masasında olmayan hiçbir husus yoktur. Halkın beklentileri büyük oranda çözüldü.

Yolsuzluk, israf... Biz ahlak üzerinde konuşurken, 3 temel şeyden bahsediyoruz bireysel-toplumsal-sistem ahlakı. Sistem ahlakı, insanların iyi ya da kötü olmasına bakmaksızın koruyucu bir mekanizma oluşturmasıdır. Sistem ahlakının bireysel ahlak üzerinde tanımlanması gerektiğini düşünüyorum.

Sistem ahlakıyla ilgili bir örnek vereyim.30 sene evvel belki, ABD'ye gittik. Dağ yollarından birinde kırmızı ışık yandı, yolda hiç araba yok. Neden durdun dedim, istersen geç dedi. Sistem ortalama insan için kurulur. 

F-16 SÜRECİNDE SON DURUM NE?

Yolunuz açık olsun deriz. Türkiye ilkeli bir dış politika sergiliyor. Bu kadar mı zor? Terör örgütleriyle aranıza mesafe koyun. Özellikle son zamanda ABD'nin tavırlarının arkasında şu var. Artık Türkiye İHA'sını SİHA'sını geliştirmek için ABD'nin kapısında bekleyen bir ülke değil. Bunları görüyorlar. Türkiye bu haliyle devam ederse Türkiye F-16'ya takılmayacak kendi savaş uçağını yapacak. Türkiye kabuklarını kırarak Allah'a çok şükür yürüdü gitti. 

İSVEÇ'TE PKK PROVOKATİF EYLEMİ

Türkiye'yle hem dostluk ilişkisinden bahsedeceksiniz, hadi bakalım terör örgütü üyelerini teslim edin. Sayın Cumhurbaşkanımızın maketini astıkları hain saldırıyı yapabiliyorlar. Tutuklayın adamları, yargılayın, Türkiye'ye teslim edin.

Gönlüne girdiğimiz halkın gönlünden düşmemek vardır. Bu seçimde bunu başarmalıyız.

Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş
YORUMLAR 8
 • İNTiBAK 2 ay önce Şikayet Et
  2000 sorası emeklilerin intibak hakları bu gidişle meclisten değil SANDIKTAN ÇIKCAK bu böyle biline sandığı bekliyoruz
  Cevapla
 • yaltın 2 ay önce Şikayet Et
  Yeninin yenilenmedi olmaz. C.başkanının yeniyi yenileme yetkisi olamaz Belki meclis çoğunluğuyla olur. O da biraz zor.
  Cevapla
 • metın 2 ay önce Şikayet Et
  Sabırsızlıkla bekliyoruz biz emekliye verilen %30 luk zammın karşılığını
  Cevapla
 • ugur 2 ay önce Şikayet Et
  akp bu adamı alıp partisinde başkan yardımcılığına kadar getirdi ya artık bu yüce milletten oy almayı hakketmiyor. Erdoğanı kötüleyip partiyi eleştiren bir inssan nasıl o partiye girerde genelbaşkan yardımcılığını alır
  Cevapla
 • ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  1 ay sonra yapılacak seçim bile erken seçim sayılmaz. zaten kaç ay kalmış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar duyurdu! Bayraktar Akıncı'dan ilk süpersonik güdümlü füze denemesi
Ahmet Nur Çebi: Lig bitmedi, TFF'nin kararı değiştirilebilir!