AYM raportörü HDP'nin talebinin reddini istedi

AYM, HDP kapatılması istemli davada, partinin "kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması" başvurusunu yarın karara bağlayacak. AYM raportörü, talebin reddini istedi.

AYM raportörü HDP'nin talebinin reddini istedi
AYM raportörü HDP'nin talebinin reddini istedi
GİRİŞ 25.01.2023 12:02 GÜNCELLEME 25.01.2023 12:03
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

HDP'nin kapatılması istemli davada, Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partileriyle ilgili kapatma davasının, 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi sonrasına bırakılması için AYM'ye başvurduklarını açıklamıştı.

RAPORTÖR TALEBİN REDDİNİ İSTEDİ

Anayasa Mahkemesinde başvuruyla ilgili görevlendirilen raportör çalışmasını bitirdi. 

Raportör, "Mahkeme gündemine hakim, dosya yeterince hacimli, talep reddedilmeli" dedi. 

Yüksek Mahkemede görülen bir kapatma davasında ilk kez yapılan başvuruyla ilişkin raportör raporunun tamamlamasının ardından üyelerin, başvuruyu yarın ele alması bekleniyor.

HAZİNE HESAPLARINA BLOKE KONULDU 

Ceza davası prosedürü izlenen kapatma davası sürecinde, Yüksek Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına 5 Ocak'ta bloke konulmasına hükmetmiş ve partiye buna ilişkin savunma yapması için bir aylık süre vermişti.

Partinin buna ilişkin cevabının ardından Hazine yardımlarına bloke konulmasına ilişkin karar, AYM Genel Kurulu tarafından tekrar ele alınacak. Heyet, gelecek cevabın ardından kararın kaldırılmasına veya tedbir hükmünün devamına karar verebilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kapatma davasıyla ilgili süreçte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, sözlü açıklamasını 10 Ocak 2023'te yaptı.

HDP yetkililerinin, belirlenecek bir günde sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan
YORUMLAR 9
 • Misafir 3 gün önce Şikayet Et
  Terör taraftarlığı, hak verme, destek sözü ve fotoğrafı olan vatan millet demokrasi haini ve katilidir, bu tür bağlantısı olan hiçkimse aday olamamalıdır, parti kapatmak, atmak bu yanlışı her seçimde engellememek yüzünden olmaktadır, böyle yanlış tekrarlannamalı, aday yapilmamalıdırlar .
  Cevapla
 • Misafir 3 gün önce Şikayet Et
  Terör ile bağlantılı açıklama yapan ve fotoğraf veren demokrasi vatan ve millete ihanet etmiştir, hepsine siyasî yasak konmalıdır, aynı tiyatro tekrarlannamalı yeni seçimde söz ve fotoğrafla Terör taraftarı olanlar aday olamamalı, bunlar yoksa parti kapatma anlamsız, a olacağına f olur , k olur , z olur, yeniden başa döner za zb zc... olur, vatana ihanet eden siyaset yapamamalı.
  Cevapla
 • Tek 3 gün önce Şikayet Et
  Şeytana güvenilmez yarın secimi kazandık kapattılar denecek o yarışı aday değil suç yok denecek mahkeme bu hayata düşmeyecek
  Cevapla
 • yaltın 3 gün önce Şikayet Et
  HDP şehit gelmeyeceğini garanti edebiliyor mu? Geç bile kalındı. Ülkeyi bölmek için oy isteyecek parti kurulabilir mi? Suç şebekeleri suç işleyebilmek için pari kursun o zaman.
  Cevapla
 • TemholGemun 4 gün önce Şikayet Et
  Dünyanın hangi ülkesinde Terör Örgütünü destekleyenler Parti kurabiliyor, Milletvekili olabiliyor. Ve böyle bir partiye oy verenler hâlâ vatandaşlık hakkına sahip olabiliyor. Bu tip zihniyetlere verilen fazla özgürlükten maraz doğar.
  Cevapla
 • yaltın 3 gün önce Şikayet Et
  Oy pusulasinda yazılı kılanlar esas syçlu. Oy veren vatandaş kendisine yakınlık hissederek oy verebilir. Oy pusulasında yer almaması esas olan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Umre turu, namaz reklamı, türbe ziyareti... 'CHP oy için takiye yapıyor'
TEM Otoyolu’nda seyir halindeki İETT otobüsü yandı