Altılı masadan HDP'ye güvence: 2010'da reddedilmişti!

Altılı masanın üzerinde uzlaşmaya vardığı "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"nin ayrıntıları belli oldu. Bu maddelerden biri de 2010 yılında reddedilen 'parti kapatma' yetkisini tekrar meclise verme kararı oldu.

Altılı masadan HDP'ye güvence: 2010'da reddedilmişti!
Altılı masadan HDP'ye güvence: 2010'da reddedilmişti!
GİRİŞ 31.01.2023 00:12 GÜNCELLEME 31.01.2023 01:34
Bu Habere 131 Yorum Yapılmış

Altılı masanın ''Ortak Politikalar Mutabakat Metni''nde PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP'de unutulmadı. Her fırsatta HDP ile ortak değiliz diyen ancak kapalı kapılar ardında HDP ile ittifak içinde olan 6'lı masanın bu kararıyla birlikte terör iltisaklı ve terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığı ortaya çıkan belediyelerdeki kayyum uygulamasına da son verilecek.

2010 YILINDA REDDEDİLMİŞTİ

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğine ilişkin 2. turda, teklifin parti kapatmayı zorlaştıran 8. maddesi 327 kabul oyuyla reddedilmişti.

Aynı madde 1. turda 72 ret oyuna karşı 337 oyla kabul edilmişti. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisinin paketten ayrılmasını önerdiği maddelerden biri olan 8. madde 327 kabul oyunda kalarak reddedilmişti.

HDP'YE ŞİRİN GÖZÜKMEK İÇİN O GÜN REDDETTİKLERİ MADDEDE BUGÜN ANLAŞTILAR!

Anayasa değişikliği teklifinin 8. maddesinin yeterli oyu alamayarak reddedilmesi CHP'li vekiller tarafından sevinçle karşılanmıştı. Söz konusu parti kapatmayı zorlaştıran maddeyi o gün oy birliğiyle reddeden CHP'nin bugün HDP'ye şirin gözükmek amacıyla tekrar gündemine alması ve Altılı masanın ''Ortak Politikalar Mutabakat Metni''nde bu konuya yer vermesi büyük tepki çekti.

8. MADDE NELERİ İÇERİYOR

Muhalefet partilerinin en sert eleştiri getirdiği Anayasa’nın 69. Maddesiyle Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılacaktı.

MADDE (8): Anayasa’nın, "Siyasi Partilerin Uyacakları Esaslar" başlıklı 69. maddesi değiştiriliyor. Buna göre, siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak. Siyasi partiler hakkında kapatma davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın talebi üzerine, TBMM’de grubu bulunan her siyasi partinin 5’er üye ile temsil edildiği komisyonun üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine açılacak dava sonucunda Anayasa Mahkemesince kesin olarak karara bağlanacak. Komisyona TBMM Başkanı Başkanlık edecek ancak, oy kullanamayacak. Komisyonun kararları, yargı denetimi dışında olacak. İzin talebinin Meclis’e ulaşmasından itibaren 30 gün içinde komisyon oluşturulacak ve komisyon kararını izin talebinin Meclise ulaşmasından itibaren en geç 60 gün içinde verecek. Meclisteki siyasi parti gruplarınca izin talebiyle ilgili görüşme yapılamayacak, karar alınamayacak.

Anayasa Mahkemesi, bu kapsamda, kapatma yerine dava konusu fiillerin ağırlığına göre ilgili partinin devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına karar verebilecek. Devlet yardımından yoksun bırakılma, bağlı olduğu kapatma davasının ve kararının usulüne tabi olacak ve tek başına dava konusu yapılamayacak. Anayasa Mahkemesinde görülen parti kapatma davasında TBMM çalışmalarındaki oy ve sözler, ileri sürülen düşünceler ile idarenin eylem ve işlemleri partinin odak olup olmadığının tespitinde gözetilemeyecek. Partinin kapatılması durumunda kapatmaya beyan ve faaliyetleriyle neden olan üyeler için daha önce 5 yıl olan siyasi yasak süresi 3 yıla indirilecek. Siyasi partiler ile ilgili "temelli kapatma" değil, "kapatma" kararı verilecek. Kapatmanın önündeki "temelli" sözcükleri kaldırılacak. Temelli kapatılan bir partinin başka adla kurulamayacağına dair hüküm de Anayasa’dan çıkarılacak.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 131
 • emre1907 1 yıl önce Şikayet Et
  HDP yi iclerine almalari mumkun degil, kim hdp yi icine alsa Cumhurriyet savcilarimiz bosmu duracak pkk ile isbirliginin acik delili olurki oda kapatilir oyle kolay degil her sey bunca yil bu pkk yuzunden verdigimiz sehitler ne olacak hdp,esittir pkk esittir Chp ne farki var.
  Cevapla
 • Yaşasın Cehennem 1 yıl önce Şikayet Et
  bu haber ve buna benzer abd sinden ab sine birçok şahsın açıklamalarında millet ittifakına ne kadar bel bağladıklarının açık ıspatı yani bu ve buna benzer bir çok haber bile Allah göstermesin kazara millet ittifakı ufacık bile zafer elde etse Türkiyeyi ve İslamı hangi duruma getireceklerinin nasıl Türkiye ve İslamı dostları haçlı siyonist dostlarına nasıl teslim edeceğinin bir açık ıspatı olsa gerek. Türkiye İslam Düşmanı abd nin kurduğu pkk pyd ve partisini desteklemek ....Cehennemi Hakedenler Peşinden bunların bile bile sempati ve oylarıyla gidenler için....Yaşasın Cehennem
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  bunların altisininda Allah belasını versin yaptıkları haince planlarını rabbim başlarına geçirsin insaallaaaah
  Cevapla
 • Kutahyali 1 yıl önce Şikayet Et
  HDP tebrik ediyorum 6 li masayı evirip ceviriyor
  Cevapla
 • Mustafa 38 1 yıl önce Şikayet Et
  6 LI Masanın güvencesi sadece hdp deyilki Abd yede yunanistana ruma ermeniye hepsinede güvence verdiki siz bize rahatça saldırın iç işlerimize karışın bizartık eski biz olmayacağız diye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li Jeff Flake'ten dikkat çeken Türkiye yorumu! Afrika ve Çin detayı
Bayraktar AKINCI TİHA'dan süpersonik füze ile atış! Hedef tam isabet vuruldu