Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep'te duyurdu: Müdahale edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'te, "Bazı yerlerde maalesef marketlere yağmalama çalışmaları oluyor. Bunlara OHAL ile müdahale etme imkanımız olacak" açıklamalarından bulundu.

GİRİŞ 09.02.2023 13:24 GÜNCELLEME 09.02.2023 14:04
Bu Habere 125 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'e geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'te açıklamalarda bulundu:

Tarihimizin en büyük Deprem felaketinde ilçeleriyle beraber büyük yıkıma uğradı. Dün depremin merkezi Kahramanmaraş, Hatay ve Adana olmak üzere bazı ilçelerle beraber ziyaret gerçekleştirdim.

Deprem anından itibaren devlet olarak tüm kurumlarımızla sahadayız.

CAN KAYBI 14 BİN 14'E YÜKSELDİ

Son tespitlere göre depremin yol açtığı yıkıntılarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı toplamda 14 bin 14 ulaştı. Yaralılarımızın sayısı ise 63 bin 794. Enkaz kaldırma çalışmalarımız yoğun bir gayretle devam ediyor. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444 olarak belirlenmiştir. Gaziantep’te ise 944 bina yıkılmış; bunun yanında bin 415 vatandaşımız vefat etmiş, 10 bin 395 vatandaşımızı ise yaralanmıştır.

Yapılacak olan hasar tespitiyle birlikte şuanda geçiş süreci için vatandaşlarımıza 10'ar bin lira nakdi yardım yapacağız ve bu nakdi yardımla bu geçiş sürecini en azından sıkıntıları biraz olsun hafifletmiş olalım istiyoruz.

Hedefimiz 1 yıl içinde yıkılan binaların yerine konutlarımızı zemin artı 2-3-4 olmak üzere yapmak.

"HALKIM İSTİSMARA İZİN VERMEYECEK"

Bir taraftan konteyner çalışmalarımız, diğer taraftan yurt dışından gelecek konteynerlarımız var. Onların gemi aramalarını bir yere ulaştırdık. Gelen konteynerlarımızı illere dağıtacağız. Bazı bölgelerde karavanlar ile sıkıntısı olan vatandaşlarımızın sıkıntısını giderme içerisinde olacağız.

Süreci ne yazık ki siyasi istismara yönlendirenler var. Bu istismara benim halkım izin vermeyecektir. Bugün OHAL ile ilgili TBMM'de kanunun 3 ay süreyle ilanını yapacağız. Cumhurbaşkanı olarak ben şu anda adımı attım ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Bugün Meclis'te yapılacak oylama ile OHAL yürürlüğe girmiş olacak.

Bu Türkiye'de bu süreci istismar eden, ticarette yolsuzluklara giden tüm tefecilere, fitne fesat gruplarına karşı OHAL ile müdahale etme imkanını devlete vermiş olacak. Bazı yerlerde maalesef marketlere yağmalama çalışmaları oluyor. Bu yağmalamalara da OHAL ile devlet Parlamentodan yetkiyi alarak müdahale...

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 125
 • gençtürk 9 ay önce Şikayet Et
  İlk yapılacak şey muhalefeti deprem bölgelerinden uzaklaştırmak..Zaman particilik yapma zamanı değil.Devlet yapılması gerekeni zaten yapmaya çalışıyor.Tabi ki insanız bazı eksiklikler olabilir.
  Cevapla
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin... Birliğimiz daim olsun...
  Cevapla
 • Dost dost 9 ay önce Şikayet Et
  ABD gemisi savaş gemisi geliyor gelsin bakalım
  Cevapla
 • Vatan 9 ay önce Şikayet Et
  Yağmacılara vur emri çıkarın
  Cevapla
 • Manupule 9 ay önce Şikayet Et
  Yağmadan koruyacak kolluk gücümüx var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Guterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlık
Renault duyurdu: Bursa'da 4 yeni model üretilecek!