Altılı masayı krize götüren öncüler

Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkıp altılı masadan ayrılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıklamaları Millet İttifakı'nda deprem etkisi yarattı. Hafızalara ise masanın bugüne kadar yaşadığı krizler geldi.

Altılı masayı krize götüren öncüler
Altılı masayı krize götüren öncüler
GİRİŞ 04.03.2023 11:18 GÜNCELLEME 04.03.2023 12:15
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 6'lı Masa'nın adayı olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu görmek istemediğini belirtmesi, Millet İttifakı'ndaki krizin fitilini ateşledi. Her ne kadar Masa dün akşam Akşener'in açıklamasının ardından dağılsa da ittifak sürekli olarak krizlerle gündeme geliyordu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KRİZİ YAŞANMIŞTI

Altı siyasi parti Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ni açıklamak için bir araya geldiği sırada İYİ Parti ve Saadet Partisi arasında "İstanbul Sözleşmesi" krizi yaşanmıştı.  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale'nin, 6'lı Masa'nın ortak mutabakat metninin açıklandığı toplantıda metnin dışına çıkarak "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" ifadelerini kullanması sonrasında Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan katıldığı bir canlı yayında, "Altı partinin genel başkanlarının gösterdiği nezaketi yardımcıları tarafından da gösterilmesi gerekir. Bunu bir iş kazası, siyasi bir nezaketsizlik olarak görmek istiyorum." demişti.

"SARAÇHANE" ÜZERİNDEN GERGİNLİK

Bir diğer kriz ise "Saraçhane" üzerinden yaşanmıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, mahkemenin Ekrem İmamoğlu hakkında verdiği karar sonrası Saraçhane'ye giden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kendisini aramadığını belirtmişti. Meral Akşener ise, "Ben Sayın Kılıçdaroğlu'nu aradım, telefonu kapalıydı. İzin almak için aramadım, öyle bir durumunuz yok. Kendi seçtirdiğimiz belediye başkanı için kimden izin alacağım?" ifadeleri ile Kılıçdaroğlu'na tepki göstermişti.

DEVA PARTİSİ DE RAHATSIZDI

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise geçtiğimiz günlerde masadaki partilerin eşit olup olmadığı sorusuna, "Seçimlerden önce hiçbir partinin seçimde yüzde kaç alacağını önden hesap ederek bir çalışma olmaz. Eğer öyle bir çalışmayla seçime gidilirse o zaman her parti kendi yoluna" yanıtını vererek masaya gözdağı vermişti.

GÜRSEL TEKİN'DEN İYİ PARTİ'YE SERT SÖZLER

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise katıldığı bir programda Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda İYİ Partili isimlerin "Kazanacak aday" söylemlerine karşı, "Şu adayla kazanırız, şu adayla kazanamayız cümlesine hiç katılmıyorum. Bunu sadece uzun süredir İYİ Partili arkadaşlarımız bir kampanyaya çevirdi. Bu çok doğru bir şey değil" ifadelerini kullanmıştı.

 

KAYNAK: HABER7
Yavuz Selvi Haber7.com - Muhabir editör
Haber 7 - Yavuz Selvi

Editör Hakkında

İstanbul Medipol Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Daha sonra aynı bölüm ve üniversitede yüksek lisansa başladı. 6 ay Haberler.com'da gündem editörü olarak çalıştı. Mart 2023'ten itibaren ise Haber7.com'da muhabir olarak çalışmasına devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Sereflikochisarli 8 ay önce Şikayet Et
    6+1 masanin dagilmasi güzel ülkemin hayirina 6+1 benzemez bir arada durmasi zaten basli basina bir oyundu ya bunlar simdiden anlasamiyorlarda maz allah ülke yönetiminde söz sahibi olsalar o zaman kaybeden ülkem ve milletim olur allah korusun bu seytanlardan bu ulkeyi
    Cevapla
  • Doğrucu Davut 8 ay önce Şikayet Et
    6+1 masanın yeni tiyatrosu sahnelerde yerseniz. Tek gaye hdpkk yı nasıl meşru ortak haline getiririz oyunu. Amaç öyle yada böyle Erdoğan’ı devirmek. BAŞARAMAYACAKSINIZ…
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AB Komisyonu raporunda "Türkiye'ye vize kolaylığı" tavsiyesi
Eski danışmandan yeni ifşaatlar! 'Oğul' Fatih Akşener'in İyi Parti'deki rolü bakın neymiş