Anayasa'yı delme girişimi: Kılıçdaroğlu kazansa bile hiçbir atamayı yapamaz!

Altılı Masa'nın yayınladığı ilk maddesinde "Anayasa'ya ve kanunlara uyulacağı" belirtilen 12 maddelik bildiride yer alan 8. ve 12. maddelerin Anayasa'ya aykırı olduğu belirlendi.

GİRİŞ 07.03.2023 22:19 GÜNCELLEME 08.03.2023 08:46
Bu Habere 184 Yorum Yapılmış

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Altılı Masa'ya geri dönmesinin ardından Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 

Altılı Masa, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu aday ilan etmesinin ardından yol haritasının belirlendiği 12 maddelik bir bildiri yayımladı.

İLK MADDEDE FİYASKO: ANAYASA'YI DELME GİRİŞİMİ!

İlk maddesinde "Anayasa'ya ve kanunlara uyulacağı" belirtilen 12 maddelik bildiri ile Anayasa ve kanunlarını delme girişimini gözler önüne serdi. 

Bildiride yer alan 8. ve 12. maddelerin Anayasa'ya aykırı olduğu belirlendi.

ANAYASA'YA AYKIRI: ATAMA YETKİSİ BAŞKASINA DEVREDEMEZ!

Bildirinin 8. maddesinde "Cumhurbaşkanı; seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır." ifadeleri yer aldı. 

Ancak Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanlığı atama ve milli güvenlik politikalarıyla ilgili yetkileri kararnameyle bile hiç kimseye bırakılamıyor.

Anayasa'nın 104. Maddesi'nde, "Cumhurbaşkanı ayrıca Anayasada ve kanunlarda verilen seçme ve atama görevleri ile diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır." ifadesiyle atama yetkisi hiçbir makam ve şahsa devredilemiyor.

Yine aynı maddeye göre "Milli güvenlik politikalarını belirler ve gerekli tedbirleri alır." ifadesiyle milli güvenlik politikası cumhurbaşkanı belirliyor.

Anayasa'nın 104. Maddesi'nde Cumhurbaşkanını görev ve yetkileri ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

 • Milli güvenlik politikalarını belirler ve gerekli tedbirleri alır.
   
 • Anayasada münhasıran kanunla düzenlenmesi öngörülen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. 
   
 • Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz. 
   
 • Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde kanun hükümleri uygulanır. 
   
 • Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynı konuda kanun çıkarması durumunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz hale gelir.
   
 • Cumhurbaşkanı ayrıca Anayasada ve kanunlarda verilen seçme ve atama görevleri ile diğer görevleri yerine getirir ve yetkileri kullanır.

HEM BELEDİYE BAŞKANLIĞI HEM DE CUMHURBAŞKANLIĞI YARDIMCILIĞI YAPILAMAZ

Bildirinin 12. maddesinde ise,  "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır." ifadesi yer aldı. 

Söz konusu 12. maddedeki gibi bir kişinin hem cumhurbaşkanı yardımcılığı hem de belediye başkanlığı yapması Anayasa'ya aykırı. 

Anayasa'nın 127. Maddesi'nin 5. Fıkrası'na göre, cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığı görevlerini aynı kişi yürütemez. 

BELEDİYE BAŞKANLARININ İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR

Anayasa'nın 106. maddesinde, "Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanır ve görevden alınır." ifadeleri yer alıyor.

Milletvekili seçilme yeterliliğinin yer aldığı 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 18. Maddesi'nde "Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler" başlığında birçok meslek grubuyla birlikte kamu görevi yürüten belediye başkanlarının da istifa etmesi şartı koşuluyor.

ANAYASA'YA AYKIRI ATAMALAR İPTAL EDİLİR

Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanması halinde bildirinin 8. maddesi ile 12. maddesini uygulayacak olması başka bir krize neden olacak. 

Anayasa'yı ihlal eden yüzlerce atamanın Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'dan döneceği öngörülüyor.

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 184
 • Veli 11 ay önce Şikayet Et
  Panik başlamış bu yazılardan onu görebiliyorum.Hiç kimse demokrasi demiyor kim kazanırsa sandık orda halkın teveccühüne sadakat göstereceğiz demiyor noldu size.
  Cevapla
 • zoruna gitmesin 11 ay önce Şikayet Et
  rahatsız olan defolup çok sevdiği arap ülkelerine sığınsın boş yapmasın .
  Cevapla
 • hulk 11 ay önce Şikayet Et
  bu 6 genel başkan bakkal açsınlar en iyisi bu onlar için ama orda da kavga etmesinler
  Cevapla
 • vatan 11 ay önce Şikayet Et
  bu masaları gördükten sonra oyum RTE dir nokta
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  NE anayasası bunlar basta onu degıstırıcek secım kazanmadan ılk 4 maddeyı tartısanlar ulkeyı 25 e bolenler ozerklık ısteyenler surıye ırak gıbı ozgurlesme naraları atanlar bunlar degılmıdır muslumanım deyıp bunlara oy verenlerın gercek musluman olmadıkalrını dusunuyom
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF yayın ihalesini iptal etti
Putin'den Batı'ya nükleer savaş uyarısı