Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletime şikayet ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir Bandırma'daki Türkiye'nin ilk bor karbür üretim tesisinin açılışında açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 19.03.2023 15:58 GÜNCELLEME 19.03.2023 17:10
Bu Habere 149 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ilk bor karbür tesisinin açılışı için uçakla Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'na geldi.

Otobüsle 6. Jet Üssü'nden ayrılan Erdoğan'ı vatandaşlar yollarda sevgi gösterileriyle ve çiçeklerle karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende açıklamalarda bulundu:

Bor karbür, zırh aşınmaya dayanıklı mekanik parça üretimi gibi uygulama alanları da savunma sanayiinin vazgeçilmezidir. Personel yeleklerinden korunaklı levhalara kadar pek çok yerde bu ürünleri görmek mümkündür.

Bugünkü açılışımızın önemi, ülkemize sağladığı stratejik katkı...

Bandırma tesisimizde yapılacak yaklaşık bin ton üretim iki kata varan değer artışları sağlamaktadır. Bu tesis sayesinde Türkiye sadece bor madeninin katma değerini artırmakla kalmıyor. Bugünkü açılışımızın önemi tesisin yatırım rakamlarının ötesinde ülkemize sağladığı stratejik katkıyla ilgilidir. 

Eskişehir'de keşfettiğimiz nadir toprak elementimizi kazanca dönüştüreceğiz. Ham madde ile başlayıp nihai ürüne kadar uzanacak bir sistemi hayata geçirmekte kararlıyız. 

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ülkesine çıkarma hedefindeyiz. Son yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir. Kovid nedeniyle 2 yıl sıkıntı çektik. Kur, faiz, enflasyon yüzünden başka bir sınamadan geçtik. Asrın felaketi ile karşı karşıya kaldık. 

"BABA BİZİ BUNLARA BIRAKMA"

Biz hiçbir tehdide hiçbir zorluğa teslim olmamış milletiz. Bugün bir yandan depremin enkazlarını kaldırıyoruz bir yandan kalıcı konutların yapımına başlıyoruz. Bir an önce vatandaşlarımızı aç açıkta bırakmayalım. Sanayicisiyle, esnafıyla deprem bölgesindeki üreticilerimizi destekleyerek istihdamı sağlıyoruz. Bu felaketin izlerini de sileceğiz. 

Deprem bölgelerinde vatandaşlarımdan bir yıl izin istedim. Biz bir yıl içerisinde kalıcı konutları da bitireceğiz. Çadırkentten konteynerkentlere, bunlarla birlikte prefabrik kentler yapıyoruz. Derdimiz vatandaşlarımızı açıkta bırakmamak. Dolaştığımız deprem kentlerinde vatandaşlarımızın şu ifadeleri bizim sorumluluğumuzu artırıyor: 'Baba bizi bunlara bırakma'

Bunlara vatandaşımız bırakılır mı? Biz can derdindeyiz, onlar can derdinde. Cumhur İttifakı olarak Devlet Bey ile bölgeyi dolaştık. Yeni şehirlerimizi inşa ederek Türkiye Yüzyılı'nı ihya edeceğiz. İşte onlar ne ile uğraşıyor biz ne ile uğraşıyor. Bütün bunları başarana kadar bize durmak, başka yöne bakmak bize haramdır.

Alt yapısıyla üst yapısıyla yeni, güvenli yerleşim yerleri kurarak Türkiye yüzyılına doğru yürümeyi sürdüreceğiz. İşte bunlar onlarla uğraşırken bakın biz ne ile uğraşıyoruz. Bor madeniyle alakalı onun çeşitlendirilmesiyle, aramızdaki fark bu. Bütün bunları başarana kadar bize durmak, dinlenmek haramdır. Türkiye'nin bir kısmında yaşanan sıkıntı için ülkenin tamamıyla güçlü olması şarttır. Deprem bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldırırken diğer şehirlerimizi ihmal etmiyoruz.

"BEN MİLLETİME ŞİKAYET EDİYORUM"

TOGG ön siparişleri alınmaya başladı, rekor bir talebe ulaştı. Ay sonundan itibaren teslimatları gerçekleştireceğiz. Buradan elde ettiğimiz tecrübe ile Kütahya'da 5 bin ton kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi kuracağız. Durmak yok yola devam. Karadeniz'de keşfettiğimiz gazı milletimize sunma çabalarımız bunlardan biridir. 

Ana muhalefet yanındakilerle beraber Akkuyu Nükleer Santralini gezmek istiyorlar, geziyorlar, 'Çok güzel' diyorlar. Geldikten sonra 'Yaptırmayacağız' diyorlar. Bu nasıl kafadır? Ben milletime şikayet ediyorum, sevgili halkım işte o ana muhalefet ve yanındakiler bu ülkede yarın inanın onların iktidarında olduğu gibi elektrikler yine kesilir. Benim vatandaşım bunlara 14 Mayıs'ta oy vermeyecek. Yusufeli Barajı bir yeşil enerjidir, hidroelektrik santralidir. 

Başkaları ne yaparsa yapsın biz hakkın rızası için, halkın rızası için hizmet etmeye devam edeceğiz. Milletimize ne söz verdiysek, tek tek hayata geçireceğiz. 

KAYNAK: İHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 149
 • VATANDAŞŞ 8 ay önce Şikayet Et
  14mayıs seçimleri Türkiye ittifakı ile Amerika ittifakı arasındadır.Biz devletimizin yanında yer alacağız.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Devletin kasasını belediyelerce parti yardimlarini teröre aktarıp büyüyen bu bölücüleri kendi elimizle canavara donusturdunuz icerdekilerin boynunu vurmayinca şimdi sizi yutacak hale geldi
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Tüm iç ve dış engellemelere rağmen,Türkiye'nin Hava deniz ve karada savunma sanayisini dışa bağımlılıktan kurtarmakla kalmamış ihraç eden bir ülke konumuna getiren eşi benzeri olmayan silahlar yapan,köprüler,üniversiteler,yollar,havaalanları, yeraltı ve yerüstü madenlerini işleten,denizden doğal gaz çıkaran beton dökülmüş petrol kuyularını açan Türkiye'nin hayallerini 20 sene gibi kısa bir sürede gercekleştiren sayın Recep Tayyib ERDOĞAN ve ekibine teşekkürü bir borç bilirim...Bu millet size minettardır...
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Allah herdaim yar ve yardımcın olsun inşaallah
  Cevapla
 • arse 8 ay önce Şikayet Et
  O kadar dedik bu kadar haksızlık yapmayın, bir tarafa 54 zam verirken diğer tarafa 30 vermek haksızlıktır diye ama dinletemedik, şimdi bütün anketlerde geridesiniz, umarım bugün hatanızı düzeltir de emekliye- memura yüzde 20 eklersiniz yoksa biter bu iş, siz de farkındasınız, çünkü boşuna değil oyu yüzde 1 bile olmayan partilere gitmek, bakanları milletvekili yapıp korumaya almak, helallik istemek, yaparsanız oyunuza yüzde 10 eklersiniz yoksa bu iş biter benden söylemesi!
  Cevapla
 • TIRIS 8 ay önce Şikayet Et
  Para için oy vereceksen verme birader. Sen o, % 1 lik partilere oy ver. Sana yakışan budur!!
  Cevapla
 • TIRIS 8 ay önce Şikayet Et
  Eğer zam için oy vereceksen verme birader. Bu dava para davası değil beka davası..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu: İstanbul Belediye Başkanı Gerekirse Bir Elinde Ay’ı bir Elinde Güneş’i Tutar
Erdoğan tarih vermişti! Yerli uçak motorunda kritik viraj