Son Dakika: Numan Kurtulmuş anketlerdeki son durumu açıkladı!

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Yaptığımız son anketlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın önde olduğu görülüyor. Partimiz de önce Sayın Cumhurbaşkanımız da öndedir." dedi.

GİRİŞ 26.03.2023 12:36 GÜNCELLEME 26.03.2023 15:53
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kanal7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 Yazarı Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

14 MAYIS SEÇİMLERİNE DOĞRU

Türkiye kendi gündeminin üstünde olan konuları başarıyla gerçekleştirdi. Alt yapı tamamlandı, dış politikada gücü sesli hala geldi. Yurdumuz baştan aşağı alt yapı çalışmalarını tamamladı. Türkiye'ye 20 yılda kazanılan başarımlarla öz güvenle yeni bir yüzyıla girdi. Türkiye Yüzyılı...

14 Mayıs'ta inşallah milletimiz Türkiye Yüzyılının önünü açacaktır.

Bir buçuk yıldır süren bir strateji var. AK Parti her zaman sahada olan bir partidir. Türkiye Yüzyılının ne olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla paylaşacak. 

Deprem anından itibaren 7/24 aktif çalışan teşkilatlarımız sahada.

MİTİNGLER YAPILACAK MI?

Mitingler yapılacak, etkili ve gürültüsüz bir kampanya olacak. 

EMEKLİ MAAŞI 7500 TL

Bizim hep baştan beri söylediğimiz bir şey. Milletin masasında olup da AK Parti'nin masasında olmayan bir şey yok. Bunlardan biri EYT'ydi. Emekli maaşları konusunda da böyle bir çağrı var. Zaruretti, insani bir durumdu. Hayırlı olsun. Bu tür şeyler düzenlemeler için çok az bir vaktimiz vardı. Bu yüzden milletin masasında ne varsa ıskalamadan ele almaya çalışıyoruz.

AK PARTİ'NİN SEÇİM BEYANNAMESİNDE NELER VAR? 

AK Parti'nin 49 gün kalan seçime ilişkin planlaması ve seçim beyannamesi çalışmaları sorulan Kurtulmuş, strateji ekibinin 1,5 yıldır çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Milletin önüne gündelik siyasi tartışmaları değil uzun vadeli Türkiye Yüzyılı hedefini koyacaklarını dile getiren Kurtulmuş, aday tanıtım toplantısında seçim beyannamesinin ana parametrelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşacağını aktardı.

Seçim kampanyası döneminde, depremin neden olduğu yaraları sararak, acıları hafifleterek geleceğe nasıl birlikte yürüneceğinin müzakeresinin yapılacağını vurgulayan Kurtulmuş, "Yüz yüze, birebir temaslarla seçim kampanyası yapılacaktır. Mitingler yapılır ama ana ekseni daha organik, gönüllere dokunulan, küçük gruplarla yapılan etkili ama gürültüsüz bir seçim kampanyası olacak." dedi.

Kurtulmuş, depremlerin ardından siyasetin, yönetimin ve kamunun bir numaralı maddesinin depremin yaralarının sarılması ve şehirlerin yeniden imar edilmesi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin karşılaşacağı riskleri azaltacak Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Projesi'nin çok önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Sadece deprem bölgesi değil Türkiye'nin hemen hemen her şehrinde çok güçlü bir kentsel dönüşüm meselesinin gündeme getirilmesi, şehirlerimizin yenilenmesi ve dirençli şehirler haline getirilmesi seçim beyannamesinin ilk bölümü." ifadelerini kullandı.

YENİDEN REFAH PARTİSİ CUMHUR İTTİFAKI'NDA

Kurtulmuş, Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmasına ilişkin soru üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmış olması sürpriz değildir. Cumhur İttifakı'nın ana omurgası yeniden büyük Türkiye ideali etrafında şekillenmiştir. 'Yeniden büyük Türkiye' kavramını da Türkiye siyasetine kazandıran Milli Görüş hareketi ve rahmetli Erbakan Hoca'dır. Eşyanın tabiatına uygun olan gerçekleşmiştir. Cumhur İttifakı'na önemli bir sinerji kazandıracağına, güçlü bir destek olacağına inanıyorum."

3 DÖNEM KURALI

Numan Kurtulmuş, milletvekili aday belirleme çalışmalarına ilişkin soru üzerine, kritik ve tarihi öneme sahip bir seçime gittiklerini söyledi.

Oy verirken vatandaşın milletvekili listelerine bakacağını anlatan Kurtulmuş, "Bu seçimin kritik kavramı itibardır. Bagajı, yükü olmayan, vatandaşlarımıza rahat tanıtılabilecek pırıl pırıl itibarlı insanların listemizde olması esas sorumluluğumuzdur. AK Parti'nin başardığı hususlardan biri değişim ve yenilenmedir. Genel eğilim üç dönem kuralının uygulanması yönünde. Cumhurbaşkanı'mızın hem elini rahatlatmak hem milletvekili seçmede daha rahat davranabilmesini temin etmek bakımından bu kuralın uygulanması partiye ciddi bir yenilenme ve gençleşme imkanı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, bakanların milletvekili adayı olmasının da çok ciddi fayda sağlayacağını vurguladı.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARI NASIL BELİRLENECEK?

Aday adayı olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu yer belirtmek ve ben talibim demektir. Bunu çok önemli buluyoruz.

Bu millet siyasetten uzaklaşmaz. Bu milletin en önemli özelliği demokrasiye sahip çıkmasıdır. Siyaset dışında siyaseti belirleyen bir güç merkezi yoktur. 

İTTİFAK ÇATISI GENİŞLEYECEK Mİ?

Cuma günü bitti, artık kendi logosuyla Cumhur İttifakı'na hiçbir parti katılamaz. Cumhur İttifaklı ilkeler üzerinde konuşulmuş ve durulmuş bir ittifaktır. Bundan sonrada bu ilkeler üzerinde birleşecek tüm partilere kapımız açıktır. Ortak anlayış içinde bütünleşmek isteyen herkese kapımız açıktır. 

Türkiye'nin bu yeni merkezinde yer almak isteyen tüm partilere kapımız açıktır. 

ABD BU SEÇİMLERİN İÇİNDE Mİ?

(Joe Biden'ın açıklamaları) ABD'de olsun AB'de olsun, bazı siyaset çerçevelerinin Erdoğan karşıtı bir tutumda olduğu aşikar. 

Bu millet bunu görüyor. Yol ayrımının da abartılı bir ifade olmadığını görüyor. 

SAHA GÖZLEMİ, ANKETLER

"Demokratik Sol Parti ve Anavatan Partisi gibi partilerle temaslar devam ediyor mu?" sorusu üzerine Kurtulmuş, ittifaklara katılma süresinin tamamlandığını anımsattı.

Cumhur İttifakı'nın ilkeler üzerine bir ittifak olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, "İstikrarlı ve güvenli bir Türkiye yolunda yürümeyi kendileri için politik tercih olarak görenlere kapımız açıktır. Partilerden ziyade mühim olan fikirler ittifakıdır." dedi.

Seçimin nasıl sonuçlanacağı ve anketlere ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Objektif baktığımız zaman Türkiye'nin en zor seçimi. Sistemin doğası gereği yüzde 50+1 alınacağı için gerçekten çok canhıraş bir mücadele verilecek. Vatandaşlarımızın özellikle deprem sonrasındaki dönemde 'bunu yaparsa Tayyip Erdoğan yapar' kanaatinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Çünkü karşı tarafta aday belli oldu ama bir hükümet kompozisyonu, bir iş yapma tarzının ortaya çıkması söz konusu değil. Yaptığımız son anketlerde de Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önde olduğu görülüyor."

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 62
 • berk 8 ay önce Şikayet Et
  Bir avuç Ceneviz ve Venedik artığı, Sabetaycı çevreler, TÜSİAD destekli Cihangir, Şişli vs. Lümpen züppenin sosyal medya denilen gayya kuyusunda çıkardıkları kuru gürültüye pabuç bırakmayacağız. Seçimi kaybettikleri, İnce'ye gösterdikleri aşağılık tepkilerden belli.
  Cevapla
 • Vatandaş. 8 ay önce Şikayet Et
  Gıda ve otomobilde ve evde indirime gidilmeli, milletvekili listeleri taban ve halkta karşiligi olanlar olmalı, taşeron kitlere kadro verilmeli.
  Cevapla
 • Memurlar 8 ay önce Şikayet Et
  3600 ek gösterge alamayan tüm çalışanlara 3600 ek gösterge 'lerini verin seçimi kazanalım artık bu seçim çok önemli memurları küsturmeyin
  Cevapla
 • Ankaralı 8 ay önce Şikayet Et
  10 seçim kaybetti, ama makyaj ve algı yapıyorlar. yemezler bu kırk yıllık Kemal bundan olmayacaktır. bunu destekleyen lerde farkında. Reis Allah'ın izniyle tekrar seçilecek. Hiç sıkıntı yok.Kemal varsa seçim Reisin..
  Cevapla
 • Alıcan 8 ay önce Şikayet Et
  Ekonomik gıdısatta bir sihir sürpriz yapmazsa ak partinin ısı cok zorrr gozukuyor. ACİL cozummmm
  Cevapla
 • Tekniker 8 ay önce Şikayet Et
  3600 ek gösterge mağdurları unutulursa evet seçim kazanmak zor kadrosu 1 olan tüm çalışanlar a 3600 ek gösterge verin
  Cevapla
 • Realist 8 ay önce Şikayet Et
  İşiniz gücünüz cep yazıklar olsun. HDP CHP gelince cebinize para dolacak.
  Cevapla
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Hepimiz hayat pahaöılığından şikayet ediyoruz muhalefetin bu konuda bir reçetesi var mı duydunuz mu ekonomiyi yine ımfye teslim edecekler 1963-2013 arasında olduğu gibi imefeye çalışacağız imf kredi verecek o kredileri kim ödeyecek elimizdekilerinide kaybadeceğiz akıllı olun hayat pahalılığını çözeceksede ancak erdoğan çözer diğerlerinin böyle bir gündemi bile yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den Gazze'deki Türk vatandaşına tahliye yasağı!
Türkiye için bir ilk! Yüksek teknoloji ürünü havacılık motoru ihraç edilecek