Son Dakika: Bakan Kurum canlı yayında açıkladı: İşte Yüzyılın Projesi'ne başvuran sayısı!

Son dakika haberi... Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, "Yüzyılın projesine şu ana kadar 65 bin 500 başvuru oldu." açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 30.04.2023 12:53 GÜNCELLEME 30.04.2023 16:06
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi özel yayınında soruları cevapladı.

Bakan Kurum, İstanbul için başlatılan 'Yüzyılın Projesi'ne şu ana kadar 65 bin 500 başvuru olduğunu ifade etti.

"Engellemeye çalışmasına rağmen biz 665 bin konutta kentsel dönüşüm yaptık." diyen Kurum, Kılıçdaroğlu'nun TOKİ iddialarına sert tepki göstererek, "TOKİ 18 yılda 144 bin konut üretmiş... Böyle bir yalan olabilir mi? 21 yılda 1 milyon 200 bin konutu vatandaşımıza teslim etmişsiz. Sürekli bir algı yalan iftira. Tek yaptıkları bu." açıklamasında bulundu.

Kurum'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"CUMHURBAŞKANIMIZA REKOR BİR DESTEK GELECEK"

Vatandaşlarımız bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın yeşil alanlarıyla, yollarıyla, otoparklarıyla, okullarıyla, şehir hastaneleriyle modern bir İstanbul'u inşa ettiğini net bir şekilde biliyor. Bizlere partimize büyük bir teveccüh var. İnsanlarımız 14 Mayıs'ı dört gözle bekliyor. Gidelim sandığa tercihimizi kullanalım, oyumuzu atalım ve hızlı bir şekilde 15 Mayıs sabahı biz kaldığımız işlere yeniden başlayalım. Eser üretelim, milletimize vatandaşımıza bu hizmetleri getirelim diye büyük bir teveccüh gösteriyor. Açıkçası muhalefeti göremiyoruz. Biz her yere gidiyoruz. 

Ben çok farklı bir netice çıkacağını düşünüyorum. Saha bunu söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza rekor bir destek olacak. Çünkü sahada Mehmet bey inanamazsınız insanlar artık sabrı kalmamış. 14 Mayıs'ta gidip o demokrasi şöleninde sandıklara tercihini yansıtacaklar ve inşallah Sayın Cumhurbaşkanımıza, Cumhur İttifakı'mızdan yana rekor bir destek verecekler. 

Biz hep şunu söylüyoruz. İstanbul'u Türkiye'nin yeniden şahlanış dönemini inşallah başlatacaklar. Bizim sahada net bir şekilde gördüğümüz böyle. 

İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Bakanlık yaptığı süreçte her zaman İstanbul'a gelerek ihtiyaçlarının çözümü için vatandaşların yanında olduklarını belirten Kurum, İstanbul'da 48 tane 18 milyon metrekare millet bahçesi yaptıklarını, Atatürk Havalimanı'nın ilk etabını da 7-8 Mayıs gibi açmayı planladıklarını söyledi.

Kurum, 81 ile 500'ü aşkın ziyaret gerçekleştirdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Göğsümü gere gere geziyorum. Millete ne söz verdiysek o sözleri teker teker tuttuk. Gittiğimiz ilçelerde muhalefetin 'cumhurbaşkanı yardımcıları yapacağım' diye vaat ettiği belediye başkanlarının, Kılıçdaroğlu'nun da İstanbul için verdiği sözleri de tutmadığını görüyoruz. Milletimiz yaralı. Çekmeköy'de, Büyükşehir Belediyesi söz vermiş kavşak yapılacak diye ama yapmamışlar. Yazı yazmışız, 'ben yapmıyorum' demiş. Ulaştırma Bakanlığımıza gittik, 4-5 gün önce orada temelimizi attık. Sancaktepe'de metromuz başlatıldı. Metromuzun üzerine hafriyat dolduruldu. Vatandaşımız net bir şekilde söylüyor. 'Bize söz verdiler, yapmadılar' diyor. Doğruyla yalanları, eserle hayalleri karşılaştıracaklar. 14 Mayıs bunun yarışı olacak. Eserlerin siyaseti ve öbür tarafta hayaller."

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası devletin ilk andan itibaren seferber olduğunu belirten Kurum, 15 gün sonra kalıcı konutların sözleşmesini imzalayıp 46'ncı günde temellerini attıklarına vurgu yaptı.

Kurum, 125 bin konutun inşaatının devam ettiğini anlatarak, "Dünyanın neresine giderseniz gidin bu hızla bu anlayışla tekniğine uygun böyle yapabilecek bir ülkeyi göremezsiniz. Toplamda 650 bin konutumuzu, o bölgenin ihtiyacına göre çalışmalarımızı yürüteceğiz. 11 ilimizi ayağa kaldıracağız. Acil yıkılacak binaların yüzde 85'i kaldırılmış durumda." diye konuştu.

İSTANBUL'DA 'YÜZYILIN PROJESİ': YARISI BİZDEN KAMPANYASI

İstanbul'da başlatılan Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası'na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, İstanbul'da 1,5 milyon riskli konutun olduğunu tespit ettiklerini anlattı.

Şu ana kadar İstanbul'da 695 bin konutun dönüşümünü yaptıklarını hatırlatan Kurum, şöyle devam etti:

"Bizim bilimsel araştırmalarımız ve yaşadığımız depremlerden sonra İstanbul'daki vatandaşlarımızın önemli talepleri oldu. Ulaşım, deprem ve kentsel dönüşüm, İstanbullu için en önemli konular. 26 Nisan itibarıyla başvurular başladı. Öncelikle binaların riskli olup olmadığının tespitini yapıyoruz. Eğer binada 3'te 2 çoğunluk sağlanmışsa, burayı dönüştürüyoruz. Yerindeki dönüşüm 200 bin konuttan fazla olursa kura çekeceğiz. Toplam 200 binini yerinde yapıyoruz, 100 binini de rezerv alanında yapıyoruz. Çıkan maliyetin yarısını da devlet karşılıyor. Maliyetinin yarısını sağlıyoruz ancak kira yardımı vergisini de kattığınızda destek yüzde 50'yi geçiyor. Bu, yüzyılın dönüşüm kampanyası. İstanbul'un, İstanbul tarihinin en önemli projelerinden biri."

"65 BİN 500 BAŞVURU YAPILDI"

Bakan Murat Kurum, projeye 376 bin 500 bağımsız bölüme tekabül eden 65 bin 500 başvurunun olduğunu ifade ederek, bunun milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güveninin göstergesi olduğunu söyledi.

En çok başvurunun Bahçelievler'den yapıldığını dile getiren Kurum, "Vatandaşımız hazır. Bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz, vatandaşımız da istemiyor. 10-15 gündür İstanbul'dayım. Her gün ya bir temel attık ya da bir açılış yaptık. Bu riskli binaların ortalama değeri 800 binle 1,5 milyon lirayı geçmez. Ancak 2+1 evlerde kentsel dönüşüm sonrası konutun değeri 4-5 milyon lira ediyor." diye konuştu.

"665 BİN KONUTTA DÖNÜŞÜM YAPTIK"

Vatandaşımız hazır. Biz bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz. Öncelikle bu acıları tekrar yaşamak istemiyoruz, vatandaşımız da istemiyor. Doğru dönüşüm örnekleri görünce, biz mesela Üsküdar'da teslim ettik. Orayı ziyarete gittim. Hem memnunlar hem konutların değerleri artmış. Üsküdar'daki konutlarımız Güngören'de o muhalefetin, biz nerede bir kentsel dönüşüm yapsak hemen oradalar. Gidip orada milletimizin aklını çelmek için yalan yanlış ifadelerle, vaatlerle o kentsel dönüşüm sürecini baltalamak için yapılması gereken her şeyi yapmalarına rağmen biz hamdolsun 93 bin konutumuzun sahada inşası sürüyor. Esenler'de yaptık bitirdik anahtarını teslim ettik. Üsküdar'da... Devam eden 93 bin konutumuz var. Nerden baksanız dörtle çarpsanız 360 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir konuda şantiyelerimiz çalışıyor, bir taraftan teslim ediliyor. 

Ben yaklaşık 15-20 gündür İstanbul'dayım. Deprem bölgesinden buraya geldim. Her gün ya bir temel attık ya da bir açılış yaptık. Ya anahtar teslimi yaptık. Hepsini verdik. 

Gidiyoruz vatandaşımıza Zeytinburnu'nda vatandaşımıza konutları teslim ettik. O konutlarda vatandaşımız mutlu. Fikirtepe, gittik teslim ettik anahtarları. İkinci üçüncü etaba başlıyoruz. Pendik.. Vatandaş diyor ki bizim mahalleye ne zaman gireceksiniz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE KONUTLARIN DEĞERİ EN AZ ÜÇ KAT ARTACAK

Bu riskli binaların ortalama değeri 800 binle 1,5 milyonu geçmez. (Kentsel dönüşüm) Bittiği zaman 2+1 daireler 4-5 milyon 3+1 daireler 7-8-9 artık, orada mevkisi konumu nasılsa ona fiyatı değişiklik olacak.

İSTANBUL BELEDİYESİNİN SAHADAKİ ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

Vatandaşımız şunu biliyor ki bunlar sözünü tutar. Erdoğan sözünü tutar. Erdoğan'ın ekibi çalışır, üretir, koşturur, yapar. Ve az önceki sorunuza gelelim. (İBB'nin sahadaki şantiye durumu) Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim meydanlarında her yıl 20 bin konut yapacağım deyip beş yılda 100 bin konut sözü veriyor. 4 yıl geçiyor aradan bin 500 gün... Bin 500 günde bin 500 konutun anahtarlarını verebilmiş değiller. 

Ben de beş yıldır bakanım. Liyakatli arkadaşlarımızla geldik ekiplerimizi kurduk. Finansını kendimiz yönettik, modeller yaptık. Bu modellemelerle birlikte yapma iradesini ortaya koyduk. Şimdi inşaatlarımız bitiyor. Vatandaşımıza teslim ediyoruz. 

Bin 500 konut teslim edememişler... Hani nerede bizim 100 bin konutumuz. Niye yapmıyoruz. Boş vaat vermek kolay. 

KILIÇDAROĞLU'NUN TOKİ İDDİASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TOKİ'yle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kurum, "Sayın Kılıçdaroğlu bizim bir tane teslim ettiğimiz TOKİ konutumuza gitmiş mi? Vatandaşımızın derdi, sorunu neymiş sordu mu? Bir tane oradaki vatandaşımızın ziyaretine gitmemiştir. Şimdi kalkmışlar aynı yalanlarla iftiralarla algılarla hep yapmış oldukları işi yapıyorlar." ifadesini kullandı.

Kurum, TOKİ'nin 18 yılda 145 bin konutu yapıp bitirdiğini anlatarak, 2002'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelmesiyle de 21 yılda 1 milyon 200 bin konutu yaptıklarını vurguladı.

"14 MAYIS'TAN SONRA A EVDE KAHVE İÇMEYE DEVAM EDECEK" 

Kılıçdaroğlu ve ekibinin bir masa etrafında toplanarak boş vaatlerle milleti yanlış yönlendirdiğini ve duygularıyla oynamaya çalıştıklarını söyleyen Kurum, şöyle devam etti:

"Sayın Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz'da Bakırköy'de kahve yudumluyordu. Milletimiz o meydanlarda canını ortaya koyarken, tankların önüne siper olurken. Sayın Kılıçdaroğlu 14 Mayıs'tan sonra da evde kahve içmeye devam edecek. Çaylarını içecekler, televizyonun karşısına geçecekler ve bizim depremzede ailelerimize teslim ettiğimiz yuvalarımızın anahtar teslim törenlerini, Sayın Cumhurbaşkanı'mız verirken seyredecekler. 14 Mayıs'ta milletimiz, Cumhurbaşkanı'mıza, Cumhur İttifakımıza en yüksek desteği verecek ve bu 6'lı Masa'yı siyasi sahneden siyasetin o tozlu sayfalarına gömecektir."

KAYNAK: HABER7, AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 35
 • Muzaffer 1 yıl önce Şikayet Et
  Kentsel dönüşüm için 20 yıl gerekli Kimse kimseyi 5 yıl diye kandırmasın İstenseydi şimdiye kadar yapılırdı Çok geç kalındı Bunu kabul edin artık Hiçbirşey öyle tablo da anlatıldığı gibi yapılmıyır maalesef
  Cevapla
 • CEMAL 1 yıl önce Şikayet Et
  Sn.BAKANIM HATAYDA BİNAMIZ ÇÖKTÜ YARDIMA BAŞVURDUĞUMDA HİÇ OTURMADIKLARI HALDE NÜFUSTA EVİMİZDE SURİYELİLER OTURUYOR GÖRÜNÜYORDU TAPUMLA ABONMAN FATURALARIMLA NÜFUSA BİLDİRDİM SURİELİLERİ DÜŞTÜLER FAKAT YARDIMLARI HAK SAHİBİ OLARAK BEN DEĞİL SURİYELİLER ALIYOR AFADA BİLDİRDİM ÜST MERCİLERİNE BİLDİRDİKLERİNİ FAKAT BİR TÜRLÜ CEVAP GELMEDİĞİNİ BİLDİRDİLER GURBETE AİLECE MAĞDUR KALDIK
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Fatih Sultan Mehmet Han , bu şehri feth etmeden önce çok büyük düşünüp , Manda derisinden arazi kazanıp , Rumeli Hisarını inşa ettirmiş . Kompozit üzeri yüzer şehir satılır mı ? satılır , Gemi satışı gibidir , Deniz arazisi , yukarısı , dibi her şekilde devletindir .
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Adalar ile Kartal sahili arasına devasa bir Floating City “ Yüzer Şehir ” inşa etmeliyiz . Hem deprem ve diğer afet riskleri ortadan kalkar , 5 ك Trilyon Kuveyt Dinarı finansman temin edilir . Çelikten yüzlerce kat sağlam , hafif kompozit malzemeler kullanılır . Şehir kendi enerjisini üretir , Suyu arıtır . Plajlar , Restoranlar , Parklar , Oteller yapılır . Denizden arazi kazanılır .
  Cevapla
 • nazım 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah daim etsin bakiniz 1 milyon 200 bin yapilip teslim edilmis Reisle bir 5 sene daha devam dersek biznaAllah 1.2 milyon deprem konutu,daha once kurasi cekilmis sosyal konut ve kentsel donusumle Reis biznaAllah 1.2 milyon konutu 5 senede yapar Yaparsa Reis Erdogan yapar durmak yok yola devam biznaAllah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hizbullah çok sayıda İsrail araç ve askeri yerleşimleri imha etti
Gazze'deki çocukların anısına karne bağlı balonlar gökyüzüne bırakıldı