İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: CHP, PKK ve Kandil ile yakınlaşmasının faturasını gördü!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bakan Soylu, "CHP, PKK ve Kandil ile yakınlaşmasının faturasını gördü" dedi.

GİRİŞ 19.05.2023 11:34 GÜNCELLEME 19.05.2023 12:20
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Her sandık yeni bir seçimdir. Bu seçim Türkiye'ye ne dedi, dünyaya ne dedi? Bu seçimin iki sonucu var; biri cumhurbaşkanlığı, diğeri parlamento. Cumhur İttifakı 323 sandalye aldı ve özellikle seçimden önce Millet İttifakı'nın bir araya gelme sebebi olan parlamenter sisteme dönme arzusunu millet reddetti. Ortaya konulan yönetim tarzını benimsiyorum dedi ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devam etmesine karar verdi millet. En önemli dayanaklarından bir tanesinde Millet İttifakı yoksun kaldı.

49,52 oy ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, ve ondan 2 milyon 500 bin oyla Kılıçdaroğlu. Orada da millet netice ortaya koydu. 275 bin daha oy verselerdi Cumhurbaşkanı Erdoğan seçilecekti ama ikinci tura götürdü millet. Türkiye katılımıyla beraber dünyanın seçime en çok katılım sağlayan ülkesi yoktu. Demek ki Türk halkının seçime katılma konusunda endişesi söz konusu değil. Kendi iradesini ortaya koyabildi. Dünyadaki demokrasiyi kendisine rehber edinen ülkelerden çok daha büyük olgunlukla süreci yönetti Türkiye.

Millet 'Ben parlamenter sistemi kabul etmiyorum' demişse cumhurbaşkanlığı seçiminde de dedi ki; 'Kuzey Irak'ta Mehmetçiği çekmek istiyorsunuz, LGBT'yi öneriyorsunuz. 15 Temmuz'un faiilerini Türkiye'nin başına getirmek istiyorsunuz. Koruculuğu kaldıracaksınız. Bunu doğru bulmuyorum' dedi.

'CHP, PKK İLE YAKINLAŞMANIN FATURASINI GÖRDÜ'

HDP'ye oy verenlerin hepsi CHP'ye kaybı bu seçimde. Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanı'yken Doğu ve Güneydoğu'da bu oyu alabiliyor muydu? Hayır. Ben bunu tehlikeli bir iş birliği olarak görüyorum. HDP-PKK bandında, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'de Mehmetçiğimizi geri çekmek ve orayı terör devleti haline getirmeye çalışanları milletimiz reddetti. 

Şimdi ikinci tura gidiyoruz. CHP, PKK ve Kandil ile yakınlaşmasının faturasını gördü. Anladığım kadarıyla yeni bir ocak teşkilatı kuracaklar. Başına da İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nu getirecek. Yani milliyetçi-sağcı bir ocak kurma hassasiyetine girişmişler. Bunların hepsi acınası işler.

Seçimin ortasına doğru geldik. CHP ve onun bileşenleri çok net şekilde türbe ziyaretlerinden vazgeçti, daha ziyade Kandil siyasetinin önemli argümanını ortaya koydu ve bundan da çekinmediler. Murat Karayılan ne dediyse Kılıçdaroğlu aynısını söyledi.

Bakanlık olarak seçimden öncesi, seçim sırası, seçim sonunda güvenlik önlemlerimiz var. Bir siyasi parti yöneticisi, belediye başkanları çıkıp 'Biz kazandık' diyerek milleti yanılttılar. Türkiye'de belki de başka olayların yaşanması için tetik mekanizması ortaya koydular. Sandıklar sayılıyor, her sandıkta CHP'li ve diğer bileşenlerinin görevlileri var. Ortada ıslak imzalı tutanaklar var. 

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Halil 9 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu sanırım Mehmetciği askerlikten ve Güneydoğu'dan çekip LGBT lilerle beraber vatanı savunacak oralarda
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Allah bunları birbirlerine düşürsün Vatan hainlerin Şu mübarek cuma hürmetine
  Cevapla
 • Ertuğrul Gazi 9 ay önce Şikayet Et
  Bunların huyudur, her zaman aynı şeyi dillendirirler sonra oylar çalındı şu oldu bu oldu diye kışkırtırlar.
  Cevapla
 • mustafas 9 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım,bunlar ededsiz.daha oyların %20 si sayılmış.çıkıyorlar biz kazandık diyorlar. ondan sonra seçmeni suçluyorlar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İlk uçuş sonrası destek açıklaması: 'KAAN için hazırız'
CIA'in gölge kuruluşu Stratfor Türkiye Somali anlaşmasını mercek altına aldı