Kılıçdaroğlu'ndan seçim yenilgisi sonrası açıklama: Gitmiyorum, buradayım

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, gayriresmi seçim sonuçlarının ardından açıklama yaptı. Erdoğan'ı tebrik etmeyen ve istifa etmeyeceğinin sinyalini veren Kılıçdaroğlu, "Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız" dedi.

GİRİŞ 28.05.2023 21:41 GÜNCELLEME 28.05.2023 22:27
Bu Habere 650 Yorum Yapılmış

28 Mayıs'ta yapılan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıkların tamamı açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gayri resmi sonuçlara göre yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu arasında 2 milyonu aşkın fark oluştu.

Seçim sonuçlarının ardından Kılıçdaroğlu, kameralar karşısına geçti. CHP Genel Başkanı'nın açıklamalarından satır başları:

KONUŞMASINDA ERDOĞAN'I TEBRİK ETMEDİ

Hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim, etmedim. Göz yumamazdım, yummadım. Eziyetlere, haksız, hukuksuz, adaletsiz bir düzene karşı susup dilsiz şeytan olamazdım, olmadım. Milyonlarca göçmenin gelip de sizin 2. sınıf vatandaş olmanıza susamazsın, susmadım. Evlatlarımız işsiz güçsüz hayata tutunmaya çalışırken hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim. 

- Her gün, her şeye zam gelirken, benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi. 

- Bu toprakların bir insanı olarak her zaman hakkınız, hukukunuz için kimse sizi ezmesin diye bolluk içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye devam edeceğim. 

- Demokrasi mücadelemizin gerçek kahramanı kadınlar ve gençlerdir. Onları selamlıyorum. Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkanları bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlak ve hukuk dışı baskılara, yayılmak isteyenen korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet İttifakı'nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan vatandaşlarıma teşekkür ederim. 

Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıktı. CHP ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz. 

- Bu vatan için ne yapsak azdır. Benim asıl üzüntü sebebim ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız.

Öncelikle bana oy veren 25 milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız."

SAAT 19'DA AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu sona erdi. Oy sayımı işleme devam ederken; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, kameraların karşısına geçmiş, "Milletimiz, saat 19.00'da yapacağımız açıklamayı beklesin. Görevlilerimiz ve vatandaşlarımız sandıkları korumaya devam etsin" demişti. Saat 19.00'da yeniden kameralar karşısına geçen Öztrak, "Nefes nefese bir yarış var. Islak imzalı tutanakların kurullara ulaşmasını sağlayacağız. Bu işlemler bitene kadar görevimizin başından ayrılmayacağız. Balkon konuşmaları ile kimse suyu bulandırmaya çalışmasın. Anbean bilgileri bizden almaya devam eden. Şu an itibari ile her iki kişiden birinin oyunu almış görünüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 650
 • Ben 11 ay önce Şikayet Et
  Zavallılar kalp yapmayı daha Yeni ögrenmişken dağılıp Yok olacaklar hani apoyu Demirtaş'ı serbest bırakacağız kavalayı da özerkliği getirmeden Yok olup bitecekler darmadağın olacaklar hani apoyu Demirtaş'ı kavalayı serbest bırakmadan 100 yüz yıllık Cumhuriyet i değiştirmeden özerkliği getirmeden Yok olup bitecekler ha ha haay kalp yapmayı iyice öğrenin
  Cevapla
 • Ozca n 11 ay önce Şikayet Et
  Ben kemal gelmiyorumda gitmiyorumda
  Cevapla
 • Envers 11 ay önce Şikayet Et
  Klasik CHP siyaseti korku pompala icraate gerek yok peşinden seçmen gelir yapılan projeleri kötüle nokta
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Biri şuna kendi etrafında yürüdüğünü söylesin artık: başı da dönmedi niye acaba..?
  Cevapla
 • Hakan 11 ay önce Şikayet Et
  Zaten okadar yzlüsünki ne gidecksın hale burdayım ya insanda biraz utanr
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cevdet Yılmaz açıkladı: Kamu çalışanına destek geliyor
Dünyaca ünlü üniversiteden İsrail kararı! Tüm dünyaya duyurup feshettiler