Erdoğan'dan seçim zaferi sonrası kritik toplantıda ilk talimat!

Tarihi seçim zaferinin ardından parti kurmayları ile MYK'da bir araya gelen Başkan Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili talimat verdi...

GİRİŞ 31.05.2023 06:31 GÜNCELLEME 31.05.2023 09:48
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Özellikle İstanbul ve Ankara'yı önümüzdeki seçimlerde geri alabilmek için kurmaylarına özel bir çalışma yürütme talimatı veren Erdoğan, sıkı bir şekilde sürece hazırlanılmasını istedi.

Erdoğan’ın ayrıca MYK üyelerine rehavet uyarısında bulunarak, “Çalışın, çalışın, çalışın, durmak yok” talimatını verdiği öğrenildi. 

MECLİS GRUP BAŞKANI  GÜLER OLABİLİR

Bunun yanı sıra toplantıda TBMM’nin yeni döneminde AK Parti grup yönetiminin nasıl olacağının da masaya yatırıldığı öğrenildi. Buna göre TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili Abdullah Güler’in AK Parti Meclis Grup Başkanı, eski Adalet Bakanı ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’nın ise grup başkanvekili yapılması planlanıyor. Mevcut grup başkanvekillerinden Özlem Zengin ve Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun ise görevlerine devam etmesi öngörülüyor.

Öte yandan toplantıda, Seçim İşleri Başkanlığı seçim sonuçlarının ele alındığı detaylı bir sunum yaptı. Sunumda 2018, 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oyunun en yüksek olduğu il ve ilçeler ile oyların en çok düştüğü il ve ilçeler sunuldu. Toplantıda seçimlere katılım oranları da ele alındı. Katılımın düştüğü yerlerde katılımı artırmak için teşkilata çalışma talimatı verildi.

Sunumda, geçmiş dönemdeki seçimler ile son yapılan seçimlerde geçersiz kullanılan oy oranları üzerinde de duruldu. AK Parti’nin milletvekili sayısını artırdığı iller de ele alındı. Yurtdışından gelen oyların etkisi değerlendirildi. Buna göre, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti Batman’da Yeşil Sol Partiden bir milletvekili alırken, Isparta ve Uşak’ta ise birer milletvekilini İYİ Parti’den almıştı. Yurt dışı oylarının etki alanı bu perspektif üzerinde değerlendirildi. Ayrıca milletvekili çıkarılamayan yerlere de mercek tutuldu.

KABİNE BUGÜN TOPLANACAK

AK Parti Sonuç Alım Sisteminin (SAS) iki seçimde de verdiği performans karşılaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 28 Mayıs seçimlerinde saat 19.30 itibariyle Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) açılan sandık oranı yüzde 54 iken SAS’da yüzde 97’ye ulaştığı, 14 Mayıs’ta ise saat 21.30 itibariyle YSK’da açılan sandık yüzde 26 oranındayken SAS’ta yüzde 74’e ulaştığı bilgisi verildi. Kabine açıklanmadan önce MYK’nin bir kez daha toplanması gündeme geldi. Yeni kabine açıklanmadan önce mevcut kabinenin bugün toplanacağı öğrenildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 73
 • sungur 10 ay önce Şikayet Et
  Kamuda çalışan teknikerlere ve teknisyenlere gereken ve hak ettiğimiz ücreti talep ediyoruz.
  Cevapla
 • arif abi 10 ay önce Şikayet Et
  Sadece ekonomiye odaklanın. diğer her şey bir şekilde çözülür. ekonomi kötüye giderse, her şey kötüye gider. Her yükü de Reis almak zorunda değil kardeşim. Mehmet şimşeği ekonomiden sorumlu süper bakan yapın Reis de biraz nefes alsın. İş zora gelince Reis çözsün. Ne ala memleket.
  Cevapla
 • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Bu nasıl kafa, nasıl mantık? Ekonomiyi zaten Erdoğan yönetiyor. Sen Nebati mi var sanıyorsun ekonominin başında? Yada kendini böyle mi avutuyorsun???
  Cevapla
 • Mete TÜRK 10 ay önce Şikayet Et
  Başkanım inşallah 1.Dereceye yükselen memur ve emeklilerine verdiğiniz 3600 ek gösterge sözünü unutmadınız?
  Cevapla
 • abdullah 23 10 ay önce Şikayet Et
  lütfen adayları liyakatli insanlardan seçelim.kimse kusura bakmasın biz chp seçmenine benzemeyiz terlik olursa oy vermeyiz.özlem zenginde dolayı bütün sülale fatih erbakana oyumuzu verdik.
  Cevapla
 • Gerekeni Yapın 10 ay önce Şikayet Et
  yerel seçim denilince akla gelen tek şey İSTANBUL ve ANKARA dır. Bu da şu demek. Bu şehirlerdeki kiracılar, konut krizi bitip hayat normale dönene kadar, kiralarını aksatmadıkça, HİÇBİR SEBEP VE SURETLE ÇIKARILAMAZLAR geçici kanun maddesinin yürürlüğe konulmasıdır. O zaman Reis alır bu iki büyük şehri. Çünkü kaybetme sebebi sadece EKONOMİ, KİRA, PAHALILIK, MAAŞLARIN AZLIĞI
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'ın transfer listesindeki 3 isim ortaya çıktı!
CHP'li vekil, teröristlerin korkulu rüyası Baykar'ı tanımıyormuş!