İmamoğlu'na Kılıçdaroğlu şoku! Bunu hiç beklemiyordu!

Hem meclis hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hezimet yaşayan CHP'de yaşanan koltuk kavgasında dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, partide yaşananları köşesine taşıdı.

İmamoğlu'na Kılıçdaroğlu şoku! Bunu hiç beklemiyordu!
İmamoğlu'na Kılıçdaroğlu şoku! Bunu hiç beklemiyordu!
GİRİŞ 02.06.2023 19:37 GÜNCELLEME 02.06.2023 19:52
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan  ve Cumhur İttifakı, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde rakiplerine büyük fark attı.

Seçim sonuçları, CHP'de büyük krize neden oldu. Koltuk kavgasının yaşandığı partide dikkat çeken gelişmeler yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun değişim mesajı sonrasında kriz zirve yaptı.

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür'ün paylaştığı bilgilere göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun önünü kesmek için harekete geçti.CHP kulislerinde koltuğun "müteahhit kafalı" birine teslim edilmeyeceğini belirten Övür, ''Kılıçdaroğlu ve ekibi daha bu toplantıya gelmeden harekete geçiyor ve kulislerde konuşulan olası adayların önünü kesecek hamlelere başlıyordu. Hatta kulislerde CHP'nin "müteahhit kafalı" birine teslim edilmeyeceği açık açık söyleniyordu. Kastedilen tabii ki son iki seçimin kaybedenlerinden biri olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ydu.'' ifadelerine yer verdi.

Mahmut Övür'ün 'Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'na ikinci şansı verir mi?' adlı köşe yazısı şu şekilde;

Tek parti dönemi dâhil CHP tarihinde ne bir "özeleştiri" geleneği ne de "Biz nerede yanlış yaptık?" sorgulaması oldu. "En akıllı, en ilerici, en çağdaş" onlar olduğu için yanlış yapma ihtimalleri de yoktu. Kılıçdaroğlu dönemi de farklı olmadı.

Her seçim yenilgisinin suçlusu hiç değişmedi: Ya "cahil halk" ya "medya" ya da partinin MYK'sından birkaç kişi.

14-28 Mayıs seçim sonuçları için de durum değişmeyecek. Seçimin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen ilk gece Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Buradayım..." konuşması dışında hiçbir açıklama yapılmadı.

Bütün iddiaları yerle bir olan siyasetçiler suspus oldu. Bundan, o iddialara inanan ve derin travma yaşayan seçmenler şikâyetçi değildi ama canhıraş CHP'yi destekleyen akademisyenler ve gazetecilerden birkaçı itiraz edip en azından "ortaya çıkmalarını" istedi.

CHP'nin ateşli savunucularından Doç. Dr. İlker Aytürk, 29 Mayıs günü şöyle bir tweet attı:

"Sevgili CHP lideri ve MYK üyeleri. Saatlerdir kayıpsınız. Seçmenimiz ne haldedir, moralleri nicedir, bu insanlar bu geceyi nasıl geçirdiler, nasıl uyandılar diye düşünmez misiniz? Bir çıkalım duruş gösterelim, buradayız, yanınızdayız diyelim demek yok mu?"

Bu sitem dolu çıkışa bir okuyucunun şu cevabı manidardı:


"Bunu okuyunca fark ettim, öyle bir beklentim kalmamış, hiç aklıma bile gelmemiş."

Seçmenin bu noktaya gelmesi de bambaşka bir sorun ama nihayet CHP yönetimi 3 gün sonra döndü ve MYK'yı toplayarak seçmenine cevap vereceğini açıkladı. Toplantı sürdüğü için ne dedikleri belli olmadı ama tahmin etmek de zor değil. Sonucun değişmeyeceğini, Kılıçdaroğlu'nun 13 yıldır hep aynı şeyi yaptığını, MYK üyelerinden birkaçını değiştirerek partide "değişim" varmış gibi yapacağını artık seçmen de biliyor. Hepsinin istifasını alsa da sonuç değişmeyecek


Bir şeylerin değişmeyeceği bilindiği için Kılıçdaroğlu ve ekibi daha bu toplantıya gelmeden harekete geçiyor ve kulislerde konuşulan olası adayların önünü kesecek hamlelere başlıyordu. Hatta kulislerde CHP'nin "müteahhit kafalı" birine teslim edilmeyeceği açık açık söyleniyordu.

Kastedilen tabii ki son iki seçimin kaybedenlerinden biri olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ydu.

O da sanki kaybeden kendisi değilmiş gibi yeniden sahne almış, "Değişmeyen tek şey değişim" diye ortaya çıkmıştı. El altından da il il delegeleri arayarak yoklama çekiyordu. Acaba 700 imza toplayabilir miydi?

Peki, Kılıçdaroğlu'ndan farklı bir şey söyleyemediği ve CHP kadrolarında bir karşılığı olmadığını bildiği hâlde neden bunu yapıyordu?

Çaresizdi ama üst üste yaptığı onca yanlışa rağmen, CHP'de onun kadar şansı olan ikinci bir isim yoktu. Siyaset üretmediği, cesur olmadığı ve zamanında harekete geçmediği de ortadaydı fakat yine de böyle bir şansı vardı. Şimdi bunu kullanmak istiyordu.

Ayrıca tepesinde bir de Demokles'in kılıcı misali "Ahmak Davası" vardı. Bu durumda işi CHP'siz götürmesi zordu ve bu yüzden kapağı CHP Genel Başkanlığı'na atmak istiyordu.

Bütün çabası buna yönelikti ama ne yazık ki karşısında o koltuğu bırakmaya niyeti olmayan bir Kılıçdaroğlu vardı ve birinci şansını tezgâh kurarak kullanan İmamoğlu'na ikinci şansı vermeyecekti.

Haksız da sayılmaz...

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 72
 • ülkücü 10 ay önce Şikayet Et
  Artık bizi chp ilgilendirmiyor, beter olsunlar, ülke için bir anlamları yok
  Cevapla
 • Kartal Büyük 10 ay önce Şikayet Et
  CHP yı tamamen ele geçirmenin , onyılların hesabını yapıyor lar Kılıçdaroğlu CHP yı işte bu yüzden bırakmıyor kimse farkında değil CHP seçmeni inşaallah uyanır Gerçek Atatürk çiler Kuvvayi Milliyetçi lerdir uyanın ey CHP seçmeni
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  klictaroglu tilki kadar kurnaz ve sinsi bir o kadarda basiretsiz beceriksiz ve kalles bizans oyunlarni iyi biliyor onun arkasindaki gucu bilemiyor imam oglu
  Cevapla
 • Cengiz 10 ay önce Şikayet Et
  İmamın oğlu yılların tilkisiyle kolay kolay başa çıkamaz . Tilkinin arkasında CiA var , FETö var .
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Yobaz kimmiş anlayın…
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
IMF'den Türkiye açıklaması
Kulüpler Birliği geri adım atmıyor! Büyükekşi yönetimine büyük baskı