Son dakika: Erdoğan'da peş peşe görüşmeler! Zelenski ve Putin'e kritik teklif...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

GİRİŞ 07.06.2023 17:41 GÜNCELLEME 07.06.2023 17:42
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Kahovka Barajı'nda yaşanan patlamaya ilişkin detaylı araştırma için savaşan taraflardan uzmanların, Birleşmiş Milletler ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini ifade etti.

Türkiye olarak bu minvalde elllerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunda olduğu gibi bir müzakere yönteminin izlenebileceğini de dile getirdi.

Çatışmalar uzadıkça her gün yaşanan insani kayıpların önünü almanın da mümkün olmayacağını, bu nedenle müzakerelere dönüş fikrinin hakim kılınması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, adil barışın tesisine dair gayretlerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

PUTİN İLE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Kahovka Barajı'nda yaşanan patlamaya ilişkin, kapsamlı bir soruşturmanın hiçbir şüpheyle mahal vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Bu doğrultuda Rus ve Ukraynalı uzmanların, Birleşmiş Milletlerin ve Türkiye dahil uluslararası toplumun katılımıyla bir komisyon kurulabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu bağlamda Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Mutabakatının sürdürülmesine tüm dünyanın verdiği önemin altını çizerek, müşterek gayretlerle tesis ettikleri mutabakatın küresel gıda krizinin önünün alınması noktasında hayati rol oynadığına dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletlerle Rus tahıl ve gübresinin ihracına dair engellerin kaldırılması için yürütülen istişarelerin devamında fayda gördüğünü de belirtti. Türkiye olarak adil barışın tesisi noktasında gereken çabayı sergilemeye devam etme kararlılığında olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çatışmaların sona ermesi için gereken her türlü desteği samimiyetle vermeye hazır olduklarını söyledi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 39
 • Calipco 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya önde..... Biz senin yanındayız...
  Cevapla
 • Vatansever 3 ay önce Şikayet Et
  Bize her zaman düşmanlık yapan Rusya iyice bitsin. Bizde Türk Birleşik Devletlerini rahatça kuralım. Bu da olacak inşallah
  Cevapla
 • Das 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye arabulucuktan cekilmeli olan olmus nordstream 1 ve iki kim patlatiysa barajida o patlatti savas iyice kizisti cok insan hayatini kaybetti magdur oldu bu savasa baris getirebilecek nato seytanlaridir onlar baris istemedegi sürece savas devam edecek önce baris ortami kurulmali sonra türkiye bariss katki saglaya bilir daha fazla can kaybi olmamasi icin türkiye nato ile temas kurmali
  Cevapla
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Tabi başka bir ülke toprağını işgal eden Rusyanın hiç suçu yok
  Cevapla
 • Ali aksoy 3 ay önce Şikayet Et
  A B D, Irak ta her istedigini yapti astigi astik,kestigi kestikti!Eee,ne oldu aynisini rusyadada Ukraynada yaparsa ne farki var?
  Cevapla
 • Ali aksoy 3 ay önce Şikayet Et
  Alman enayisinin paralari ile 2. Bir yahudi devleti kurma peşinde mi ABD?Türkiyemiz için rusyanin kayabetmesi,bizler için tehlike çanlari oluverir,lütfen çok dikkatli olun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Haham Schneier'den Erdoğan itirafı: En çok istenen bilet oldu
Tarih verildi! Togg'un yeni modeli geliyor