DSP'li Halıcı'nın Ergenekon isyanı

Ecevit'in kurmayları arasında yer alan DSP Milletvekili Emrehan Halıcı, demokrasiye yönelik girişimler karşısında siyaset kurumunun takındığı tavırdan rahatsız.

DSP'li Halıcı'nın Ergenekon isyanı
DSP'li Halıcı'nın Ergenekon isyanı
GİRİŞ 20.07.2008 11:44 GÜNCELLEME 20.07.2008 11:44

Halıcı, bazı kesimlerin Ergenekon soruşturması hakkında yaptıkları yorumlarla yargıya ve ülkeye zarar verdiğini belirtiyor. Soruşturmanın en önemli yanının 'darbe' iddiaları olduğunu vurgularken, "Demokrasiye inanıyorsak, siyasi mücadeleyi seçmişsek, darbeyle ilgili girişimlere karşı çıkmamız gerekir." diyor. Emrehan Halıcı, Ergenekon soruşturmasına karşı çıkan CHP'ye de "Burası hukuk devleti olduğuna göre, işimize gelmediği zaman yargı süreçlerini yıpratmak doğru bir davranış olamaz." sözleriyle gönderme yapıyor. DSP'li vekil, Ecevit'e yönelik darbe girişimleri konusunda ise iddianamenin beklenmesini istiyor: "Ecevit, demokrasiye yürekten bağlı bir liderdi. O dönemde hükümete yönelik çeşitli oluşumlar, bazı girişimlerde bulundu. Rahmetli Ecevit'e başbakanlık görevini bırakmasını telkin etmeye çalışan (bir kısmı da iyi niyetli) insanlar vardı. Ancak bu daha çok 'sivil darbe' olarak yorumlandı. Bu konuda net bir yorum yapabilmek için iddianameyi görmek lazım."

 

 

Türk demokrasisi, darbe girişimleri ve hükümeti ortadan kaldırmayı hedefleyen Ergenekon terör örgütüyle hesaplaşıyor. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Ayışığı ve Sarıkız'ın araştırılması için Meclis'e önerge verdi. Ancak demokrasinin kalbi siyaset kurumu, bu sürece beklenen desteği vermiyor. CHP, davayı, 'masal, abuk sabuk geri zekalıların bile inanmayacağı işler' olarak görüyor. DSP yönetimi de benzer görüşleri savunuyor. MHP, iddianamenin beklenmesini istiyor; darbe günlüklerinin soruşturma kapsamına alınmamasını olumlu buluyor. DTP'den çelişkili açıklamalar geliyor. Çetelerin aydınlığa çıkarılması konusunda sadece AK Parti net tavır takınmış durumda. Fakat AK Parti de CHP ve MHP gibi Uras'ın Meclis'teki girişimine soğuk bakıyor.

DSP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, siyasetteki bu tablodan rahatsız. Siyasetçilerin Ergenekon soruşturması hakkında yaptıkları yorumlarla yargıya ve ülkeye zarar verdiklerini vurguluyor. Yargı sürecine katkı verilmesini istiyor, sonuçlanmamış davalarla ilgili konuşulmaması gerektiğini belirtiyor. Bazı kesimlerin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili 'yargı sürecini yıpratmaya dönük siyasi tutum' sergilediğine dikkat çekiyor.

Halıcı, tüm siyasetçilerin yargı sürecine saygı duyması gerektiği görüşünde. Ergenekon soruşturmasına tepki gösteren CHP'ye şöyle göndermede bulunuyor: "Burası hukuk devleti olduğuna göre, işimize gelmediği zaman yargı süreçlerini yıpratmak doğru bir davranış olmaz." Soruşturmanın en önemli yanının 'darbe' iddiaları olduğuna işaret eden Halıcı, "Demokrasiye inanıyorsak, siyasi mücadeleyi seçmişsek, darbeyle ilgili girişimlere karşı çıkmamız gerekir." diyor.

Halıcı, siyasilerin Ergenekon konusunda yaptıkları açıklamaların gerginliği artırdığını ileri sürüyor. Tartışmaların halkı da olumsuz etkilediğini savunuyor. Halıcı, şunları kaydediyor: "Siyasetçilerin yargı sürecine saygıyla ve olgunlukla yaklaşması gerekir. Ortada somut bir süreç işliyor. Neticesini görmeden peşinen yargıda bulunmak, doğru olmaz. Aynı eleştiri kapatma davası için de söz konusudur." Yargıya ilişkin tartışmaların, Türkiye'nin yurtdışındaki imajını zedelediğine de dikkat çeken Halıcı, "Türkiye'deki hiçbir dava birbirine karşıt gibi gösterilmemeli. Özellikle siyasetçilerin buna katkı yapmaması gerekir. Siyasetçiler olarak sürecin doğru işlemesine katkı sunmalıyız. Bu sürece belli bir hükümle yaklaşmak, 'onun, bunun davası' demek ülkeye zarar verir. Yargı karar verdikten sonra eleştiri yapılabilir. Herkes bu konuda dikkatli olmalı." ifadelerini kullanıyor.

Halıcı, merhum Bülent Ecevit'e en yakın isimlerden biriydi. Ergenekon iddianamesiyle ortaya çıkan ve DSP yönetiminin doğruladığı Ecevit'e darbe girişiminin şahitlerinden. Halıcı, yaşananları şöyle anlatıyor: "O dönemde hükümete yönelik çeşitli oluşumlar, bazı girişimlerde bulundu. Rahmetli Ecevit'e başbakanlık görevini bırakmasını telkin etmeye çalışan, (bir kısmı da iyi niyetli) insanlar vardı. Ancak bu daha çok 'sivil darbe' olarak yorumlandı. Bu konuda net bir yorum yapabilmek için iddianameyi görmek lazım." Halıcı, Ecevit'in demokrasiye yürekten bağlı bir lider olduğunu dile getirirken, "Böyle bir konuda (darbe) bilgisi olsa hem bizimle hem halkla paylaşırdı. Yapılması gerekeni de yapardı." ifadelerini kullanıyor.

Zaman

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
DEM Parti'den Türk bayrağı ve İstiklal Marşı skandalı! 2 Belediyeye soruşturma başlatıldı
Türk askeri pratiğine Baykar damgası: Kısa sürede büyük etki