Erdoğan'dan vatandaşlara kritik çağrı ve Avrupa Birliği açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara kritik bir çağrıda bulunan Erdoğan, "Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde ilerleme sağlamak istiyoruz" dedi.

GİRİŞ 24.07.2023 20:55 GÜNCELLEME 24.07.2023 20:55
Bu Habere 178 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki kabine toplantısı sonrası Avrupa Birliği üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin tamamlanması ve Gümrük Birliği ile vatandaşlarımıza vize serbestisi gibi temel başlıklarda ilerleme sağlamak istiyoruz." dedi. Ekonomik sıkıntılara da değinen Erdoğan, "Çalışanından emeklisine tüm kesimlerin gönlünü alacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"Bize oy versin veya vermesin 81 vilayetimizin güvenine mahzar olabilmek için canla başla çalışacağız. Elde ettiğimiz başarıyı 31 Mart 2024 Yerel Seçimleriyle tahsil etmek istiyoruz. Anlayış ve vizyon birliğinin kıymetini her geçen gün daha net bir şekilde görebiliyoruz. Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı'nın inşasına ortak etmek için önümüzdeki seçimler bir fırsattır."

ERDOĞAN'DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI: İSRAFI BİR KENARA KOYALIM

"Türkiye'nin maruz kaldığı onca sıkıntı, saldırı ve felakete rağmen her alanda ayakta kalmasının, bölgesel güç olarak kabul görmesinin arkasında bu politika vardır. İstihdamı artıracak, enflasyonu düşürecek, finansal düzenlemeyi sağlayacak, her tedbiri alacak, sonuçlandıracak ve ortaya çıkan zenginliği milletimizin her bir ferdine yayacak politika izliyoruz. Önümüze çıkan zorluklar var. Her şeyden önce arz-talep ilişkisine dayalı iktisadı temelin ülkemizde karşılık bulamadığı gerçektir. Bunun sebebi küresel ekonominin ipini elinde tutanların Türkiye'ye yönelik ekonomik mantığın önüne geçmesidir. Siyasi, ekonomik ve askeri olarak güçlenen, dolayısıyla kendi politikalarını belirleyen bir Türkiye fotoğrafı kimsenin işine gelmiyor. İnsanımızın tasarruf alışkanlığında döviz ve altın ağırlıklı yer tutuyor. Önemli bir kısmı da yastık altında duran bu girişimlerin kimseye faydası olmuyor. Milletime sesleniyorum. Biz tasarruf ekonomisinden yana olalım, israf ekonomisini bir kenara koyalım. Bunun milletin kendisine ve devlete hiçbir faydası yoktur. Petrol doğalgaz gibi karşılıksız kaynaklara sahip olan bir ülkenin tercüme değil, çözüm yollarına ihtiyacı bulunuyor. Ülkemizin en büyük talihsizliği dünyadaki gelişmeleri ülkemizin gerçekliğiyle milletimizin önüne koyacak iktisatçılardan maalesef mahrum kalmasıdır. İstihdam ve üretim dışında çıkış yolu olmadığına kanaat getirdiğimiz için kendi politikamıza devam ediyoruz."

'KENDİNİ MAĞDUR HİSSEDEN TÜM KESİMLERİN GÖNLÜNÜ ALACAĞIZ'

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle kendisini mağdur hisseden vatandaşlara seslenen Erdoğan, "Çalışanından emeklisine hiç kimsenin mağdur olmasını kabul edemeyiz. Yaptığımız vergi artışlarından elde edeceğimiz gelirleri başka yerlere aktarmayı vicdani olarak kabul edemeyiz. Kendini mağdur hisseden tüm kesimlerin gönlünü alacağız. Milletimin tüm fertlerinden serin kanlı olmalarını, bize güvenmelerini ve ülkelerinin geleceğine sahip çıkmalarını temenni ediyoruz. Eğer üretim yapıyorsak maliyet ve kâr hesabımızı, ticaret yapıyorsak fiyatlama politikamızı, ev sahibiysek kira fiyatımızı, aracımızı satıyorsak makul fiyatlar belirlemek görevimizdir. Ticaret Bakanlığımız otomobil sektöründe görülen stokçuluğun ve fiyat artışının önüne geçmek için gerekli adımları attı. Konut fiyatları ve kiralarla ilgili önemli ne gibi adımlar atabileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

ERDOĞAN'DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Ağustos ayının yüksek sıcaklıklar nedeniyle alarm seviyesinde olduğunu belirten Erdoğan, "Küresel bir sorun olan iklim değişikliğinin olumsuz yansımalarını ülkemizde de tesir etmektedir. Sel ve orman yangınları bunun örnekleridir. Önceki yıllarda yaşanan yangınların bir kısmı doğal sebeplerden, bir kısmı da terör ve ihmal gibi faktörlerden meydana gelmişti. Bizde bunu düşünerek havada ve karada filo kurduk. Rezerv güçlerle birlikte toplam 24 uçak, 100 helikopter ve 10 ihamızla orman yangınlarıyla mücadele ediyoruz. Kendi ülkemizde yangınlara süratle müdahale ederken ihtiyacı olan diğer ülkelerinde yardımına koşuyoruz. Yunanistan'a yardım uçaklarımızı gönderdik. Komşumuza buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hedefimiz tek bir yangının bile çıkmamasıdır. Tüm vatandaşlarımızdan alarm durumuna geçilen Ağustos ayında dikkat etmelerini rica ediyorum. Orman vatandır anlayışıyla hep birlikte ormanlarımızı korumaya ve geliştirmeye devam edelim. Öte yandan ülkemizin dört bir yanında başlayan hasat mevsiminde hububatın yüzde 65'i hasat edildi. Çiftçilerimiz ürünlerini teslim edene kadar alımlarımız devam edecektir. Dün hem Hatay'ın anavatana katılışının 84. hem de milli mücadelenin dönüm noktalarından Erzurum Kongresi'nin 104. yılıydı. Milli sınırlar içindeki vatanının bölünmez bir bütün olduğu, ikincisi her türlü işgale karşı milletin topyekün direneceğidir, üçüncüsü de manda ve himayenin kabul edilmeyeceğidir. 104 yıl sonra aynı düşünceyle ilerleyişimize devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

'İSLAM DÜŞMANLIĞI KONUSUNDA İKAZLARIMIZI YAPTIK'

"NATO Zirvesi'ne katılmak üzere Litvanya'nın Başkenti Vilnius'a gittik. Zirvede terörle mücadele olmak üzere tezlerimizi dillendirdiğimiz ve önemli diplomatik kazanımlar elde ettik. NATO Genel Sekreteri tarafından tarihinde ilk defa terörle mücadele komisyonu kurulacağı açıklandı. Türkiye'nin beklentilerini açık ve net ortaya koyduk. Batı'da veba gibi yayılan İslam düşmanlığı konusunda da ikazlarımızı yaptık. İsveç'in ittifaka üyelik süreciyle ilgili gelişmeler ortak açıklamalarla belirtildi. Meclisimiz açıldığında gerekli adımları atacağız. Milletvekillerimizin vicdanları doğrultusunda ülkemizin menfaatlerinin gerektirdiklerini yapacaklarından şüphe duymuyoruz. 13 liderle ikili görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde bir kez daha gördük ki komşularımız başta olmak üzere bizim hiçbir ülkeyle çözülemeyecek sorunumuz yoktur.

ERDOĞAN'DAN AVRUPA BİRLİĞİ AÇIKLAMASI​

Diyalogla yanlış anlaşmaların giderileceğine inanıyoruz. Son 21 yılda bunu pek çok kez başardık. Komşularımızda ve diğer ülkelerde aşılmaz denilen pek çok engeli aştık. Özellikle Avrupalı dostlarımızla yaptığımız görüşmelerden ümitvariyiz. Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin tamamlanması ve Gümrük Birliği ile vatandaşlarımıza vize serbestisi gibi temel başlıklarda ilerleme sağlamak istiyoruz. Hem ülkemizin hem de Avrupa'nın çıkarına olacak bu hamlenin meyvelerini inşallah yakında göreceğiz"

'TOPLAMDA 50,7 MİLYAR DOLARA ULAŞAN 13 ANLAŞMA İMZALADIK'

"Körfez turumuzda çok önemli bir adım oldu. Suudi Arabistan, Katar ve BAE'ye gerçekleştirdiğimiz ziyaretler son derece verimli geçti. Suudi Arabistan'la imzaladığımız 5 anlaşmayla iş birliğimizi ileriye taşıdık. Katar'la mükemmel seviyede ilerleyen süreçlerimizi daha da iyileştirme kararı aldık. BAE ülkemizin ekonomik ortaklarındandır. Ziyaretimiz esnasında farklı alanlarda toplam değeri 50,7 milyar dolara ulaşan 13 anlaşma imzalanmıştır. Yine ziyaretimiz vesilesiyle ülkemizin gurur kaynağı olan Türkiye'nin otomobili TOGG'u muhataplarımıza hediye ettik. Tüm liderler memnuniyetlerini dile getirdiler. TOGG'u yakın zamanda diğer ülkelerin yollarında da görmeye başlayacağız."

'KONTROLLÜ DARBE GİBİ AHLAKSIZ İTHAMLARA KADAR HER ŞEYİ YAPIYORLAR'

"Darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçanlar ayıplarını örtmek, korkaklıklarını gizlemek için iftira dahil her yola başvuruyor. Kontrollü darbe gibi ahlaksız ithamlara kadar her şeyi yapıyorlar. Ama ne yapsalar nafile. Bunlar tüm çabalarına rağmen son 7 yılda amaçlarına ulaşamadılar. Allah'ın izniyle de ulaşamayacaklar. 15 Temmuz destanımız dilden dile, gönülden gönüle, nesilden nesile aktarılmaya devam edeceğiz. Biz o gece çıplak elleriyle tankların önüne yatan şehitlerimizi hiçbir zaman unutturmayacağız. Gazilerimizin verdiği mücadeleyi gençlerimize ve çocuklarımıza gururla anlatacağız. Belgesellerle, filmlerle, kitaplarla 15 Temmuz'u anlatacağız. Son FETÖ'cü hainde hukuk önünde hesap verene kadar bu terör örgütü ve destekçileriyle mücadelemize devam edeceğiz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

'650 BİN BİNAYI DEVLET ELİYLE YAPARAK DEPREMZEDELERİMİZE TESLİM EDECEĞİZ'

"Bugün 3. yıl dönümüne ulaştığımız Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin ibadete açılmasının ardından rabbime bir kez daha şükrediyorum. Yangınlar, heyelanlar, kuraklık ve deprem hadiseleri ülkemizin dört bir yanında ciddi hasarlara yol açıyor. 6 Şubat unutulabilir mi? Şehitlerimiz, gazilerimiz unutulabilir mi? 6 Şubat depremlerinin üzerinden henüz 5,5 ay geçti. Depremde kaybettiğimiz insanlarımızın acıları ilk günkü tazeliğiyle yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Depremzede vatandaşlarımız bir yandan yas tutarken bir yandan da hayatlarını sürdürebilmeye çalışıyor. Toplam 650 bin binayı devlet eliyle yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Zemin etütleri yapılan alanlarda hızla inşa süreçlerine geçilmiştir. Köyevlerinden hak sahiplerine teslim edilenler var. İnşallah sonbaharla birlikte evlerimizi peyderpey teslim etmeye başlayacağız."

'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ 3 AY SÜREYLE UZATIYORUZ'

"Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda 'Yerinde Dönüşüm' projesini başlattık. Bugüne kadar 95 bin vatandaşımız başvurdu. Afetzedelerimizin yükünü hafifletmiştik. Mücbir sebep uygulamasını Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya; İslahiye ve Nurdağı'nda devam ettireceğiz​."

'6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN TÜRKİYE'YE MALİYETİ 104 MİLYAR DOLAR'

6 Şubat depremlerinin Türkiye'ye maliyetinin 104 milyar dolar olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Depremin istihdama etkisini en aza indirmek amacıyla başlatılan kısa çalışma ödeneğini 3 ay süreyle uzatıyoruz. 6 Şubat depreminin ülkemize maliyeti 104 milyar doların üzerindedir.  Mücbir sebep düzenlemesini, depremde en çok yıkıma uğrayan Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ile Islahiye ve Nurdağı ilçelerinde devam ettireceğiz. Hesaplamalara göre 6 Şubat depremlerinin ülkemize maliyeti 104 milyar dolardır. Bu rakam altında kalkılması güç bir seviyededir. Ekonomik saldırıların etkilerinin hala sürdüğü dönemde bu maliyetle karşı karşıya kaldık. İçeride birilerinin Türkiye'ye gelmeyin çağrıları yaptığı dönemi yaşadık. Dışarıda ise Türk ekonomisini mahvetme naralarına şahitlik ettik. Tüm bu hücumlara karşı çareyi yine her konuda ve her zaman olduğu gibi kendi potansiyelimizi harekete geçirmekte ve kendi hedeflerimize yönelmekte bulduk. Hep söylediğimiz gibi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme hedefi öyle akşamdan sabaha ortaya çıkmış bir strateji değildir. Çok büyük bedellerin olduğu bir sürecin sonunda bu noktaya geldik. Bu temel ekonomiye bağlılığını şeksiz, şüphesiz sürdürmeye devam etmektedir. Altını çizerek söylüyorum Türkiye'yi büyütme hedefimizden asla vazgeçmeyeceğiz." dedi.

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 178
 • Yazar 4 ay önce Şikayet Et
  Halkla Devletin birlik ve beraberliyi güçlü olan memleketler fitne fesat tetkçilerinin,anti-Milli 5.kol unsurlarının bozucu fealiyetlerini ve haince oyunlarını başarı ile def etme gücünde.Milli birlik karşısında hain tüm fealiyetler ve arkasında olanlar iflasa mahkum,oyunları geçemez.Tanrı Türkiyeni korusun.Amin
  Cevapla
 • Turgut Reis 4 ay önce Şikayet Et
  Seni severim reis ama bosuna ugrasma. Türkiyeyi dost degil düsman olarak görüyorlar. Ayni seviyede görmüyorlar sana yukardan bakiyorlar. Sen Türk birligini kurmaya güclendirmeye devam et.
  Cevapla
 • Ahmet Kemal 4 ay önce Şikayet Et
  Enerjide bağımsızlık, emekliye memura kira gibi konut, tarım arazilerini ve su havzalarını koru, iman ahlaktan taviz verme. Ekonomi güçlü dijital paraya geçişi sağla. Piyasa rantcılari 4 - 5 bin kişi tepelerine bin. Üreten çalışan oldukça ülke ilerler. Kolay gelsin
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 4 ay önce Şikayet Et
  Ne zamanki Avrupa birliği meselesi çıkıyor bu ülkede bir sorunlar çıkıyor istemiyoruz Ab yi yönümüz asya olmalı diyorum Türk birliği ile çin rusya şangay birliğinde olmalıyız.Ne Türkiyeyi nede rusyayı Ab ye asla almak istemezler.Islam ve ortodoks kavramı ile Türk slav kimliği nedeniyle bunu artık anlayın
  Cevapla
 • Vatandaş ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Olabilecek işlere odaklanalım. Boşa enerji ve zaman harcamayalım. Kamuda ve belediyelerde göz boyayıcı israf hat safada gereksiz park bahce peyzaj yatırımlarını durduralım. Para kazandıracak enfilasyon u düşürecek işlere bakalım. Gercek manada yerli üretim yapalım. Tesislerimizi madenlerimizi arazimizi yabancıya satmayalım. Devlet olarak kendimiz yapalım işletelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarımla teknolojinin birleştiği şehir Konya
Burkina Faso, Fransızcayı resmi dil olmaktan çıkardı