MHP'den CHP'deki 'değişim' tartışmaları hakkında değerlendirme

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Değişim adı altındaki tartışmaların kaosunda boğulan CHP, Atatürk'ün bu partiye bıraktığı Türk milliyetçiliği mirasını terk etmenin öldürücü sancılarını yaşamaktadır." ifadelerini kullandı.

MHP'den CHP'deki 'değişim' tartışmaları hakkında değerlendirme
MHP'den CHP'deki 'değişim' tartışmaları hakkında değerlendirme
GİRİŞ 31.07.2023 12:40 GÜNCELLEME 31.07.2023 12:40

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinin ardından kamuoyunda CHP merkezli bir "değişim" tartışmasının yaşandığını anımsattı.

CHP'nin, kurucu refleks ve şifrelerini kaybettiğini, başkalaşıp, bozulduğunu kaydeden Yalçın, "CHP'deki değişim yavelerinin gerisinde, bu partiyi siyaseten tebdil ve taklip etmek gayesiyle yıllardır operasyon üzerine operasyon yapan FETÖ'cülerin ufuneti, siyasi çürümüşlüğü yatmaktadır. Bütün bu hakikatler karşısında CHP'de değişim, mevcut genel başkanın değiştirilmesinden başka manaya gelmemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Son dönemde politika, hukuk ve yönetim anlayışı başta olmak üzere Türkiye'de birçok alanda köklü değişim ve dönüşüm hamlesinin mimarı ve aktörünün MHP ile Cumhur İttifakı olduğunu kaydeden Yalçın, Türkiye'nin, değişen toplumsal yapı ve küresel anlayışa, gelişen dünyaya bigane kalmadığını vurguladı.

Gerek iç dengeler, gerekse bölgesel ve uluslararası konjonktürün, Türkiye'yi küresel bir güç olma rolüne adım adım götürdüğünü kaydeden Yalçın, bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin anayasal bir yönetim şekli olarak hayata geçirilmesinin, Türk siyasi tarihinde atılmış büyük bir adım ve önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizdi.

Yalçın, yeni yönetim modelinin, 2023 Mayıs'ında yeniden halkın desteğiyle perçinlenerek ölümsüzleştirildiğini belirterek, "Türkiye'nin devlet telakkisinde olgunluk döneminin işareti olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli, milletimizin siyasi, hukuki, kültürel ve sosyal hayatına şekil veren büyük bir yönetim inkılabıdır." ifadelerini kullandı.

"CHP, ATATÜRK'ÜN BIRAKTIĞI MİRASI TERK ETMENİN ÖLDÜRÜCÜ SANCILARINI YAŞIYOR"

Yalçın, CHP'nin ise bütün bu tehlikeli dönemeç ve muhataralı süreçlerde tankların karşısında değil, içinde yer almayı tercih edip, millet iradesiyle iktidara gelen siyasetçilere "Sizi ben bile kurtaramam" üslubuyla yaklaştığını savunarak, şöyle devam etti:

"CHP, Türk milliyetçiliğinin siyaset, devlet ve toplum hayatındaki dönüştürücü ve bükücü mevkisini görmezden gelmiştir. Halbuki Türk milliyetçiliği, Cumhuriyetimizin vasıl olduğu siyasi, hukuki, kültürel, toplumsal dönüşüm, değişim ve intibahın en etkin unsuru olmuştur. Değişim adı altındaki tartışmaların kaosunda boğulan CHP, Atatürk'ün bu partiye bıraktığı Türk milliyetçiliği mirasını terk etmenin öldürücü sancılarını yaşamaktadır. 2023 Mayıs'ındaki sandık aritmetiği göstermiştir ki seçimlerin sosyolojisini tayin eden en müessir unsur, Türk milliyetçiliğidir. Bu unsurun başat ve dominant aktörü de MHP'dir."

Yalçın, bilim adamlarını, sanatçıları, siyaset erbabını ve bütün aydınları yapay değişim tartışmaları ve "Muhalefet nasıl kurtulur" soruları ile vakit kaybetmek yerine, Türkiye'nin son yıllarda büyük bir dönüşüm ve değişim geçirerek geldiği yüksek seviyeyi, eriştiği siyasi yetkinlik ve toplumsal olgunluğu tartışıp, üzerinde kafa yormaya davet etti.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bir kritik eşik daha aşıldı! Bayraktar TB3 SİHA yerli motorla rekor kırdı
Bazı AK Partili isimler direniyor iddiası! Başıboş köpek yasası başka bahara kaldı