Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomi ve enflasyon açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadele konusunda "Milletimizden biraz daha sabırlı olmalarını bekliyoruz" dedi.

GİRİŞ 21.08.2023 20:24 GÜNCELLEME 21.08.2023 21:07
Bu Habere 224 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat süren kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomik mesajlar veren Erdoğan, hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadeleyle ilgili 85 milyon vatandaşa seslenerek "Milletimizden biraz daha sabırlı olmalarını bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:

"EN KISA SÜREDE 6 MİLYAR DOLARA ÇIKARACAĞIZ"

"Üç kıtanın tam merkezinde yer alan ülkemizin tarihi ve coğrafi açıdan potansiyelini kullanabilmesini sağladık. Türkiye'nin büyük ve kapsamlı bir gücü temsil ettiğini sadece söylemde bırakmıyor, duruşumuzla da ispat ediyoruz. Avrupa ile ilişkilerimiz karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar temelinde gelişiyor. Dün Viktor Orban'ın davetiyle gerçekleştirdiğimiz Macaristan ziyaretimiz bunun örneğidir. Bu sene 3,5 milyar dolar seviyesinde olan ikili ticaretimizi en kısa sürede 6 milyar dolara çıkarmakta kararlıyız.

"EMRİ VAKİLERE VE HUKUKSUZLUKLARA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

"Bizim kimsenin egemenliğinde, petrolünde, altınında, yeraltı-yerüstü kaynağıyla işimiz yok. Binlerce yıllık dünyada sömürgecilikle anılmayan bir ülkeyiz. Geçen Cuma güne Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin KKTC'nin egemenlik alanındaki topraklara yönelik fiziki müdahalesi bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değildir.  Pile köyündeki Kıbrıs Türkü'ne yapılan ne hukukidir ne de insanidir. Tarafsızlığa gölge düşürmüş, itibarını zedelemiştir. Uluslararası hukukla bağdaşmayan bu tavırlar sebebiyle bölgede gerilim maalesef yeniden tırmanmıştır. Komşularımızla olan ilişkilerimizi güçlendirmeye çalıştırdığımız bu dönemdeki müdahaleyi kesinlikle iyi niyetli bulmuyoruz. Garantör bir devlet olarak, ara bölge başta olmak üzere Ada'daki emrivakilere ve hukuksuzluklara rıza göstermeyeceğimiz bilinmelidir. Kıbrıs Türkü kardeşlerimizi Rum kesiminin hak hukuk tanımaz, uzlaşmaz tavrıyla bırakmayacağız. 

"AVRUPA BİRLİĞİ'NİN YAPTIĞI AÇIKLAMA ÇOK TALİHSİZ"

"Avrupa Birliği'nin yaptığı açıklama çok talihsiz. Mücadelemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin eşit egemenliği ve eşit uluslararası statüsü tüm dünya tarafından teyit edilene kadar sürecektir. Güney sınırlarımızda hayata geçirilmeye çalışılan oldu bitilerle ilgili de mücadelemizi sürdüreceğiz. Terör örgütleriyle iş birliği yapan sözde müttefiklerimize bu kararlılığımızı kabul ettirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz."

"Kuzey Afrika ve Afrika'daki dostlarımızla ilişkilerimizi ortak çıkarlar çerçevesinde geliştirmemizden rahatsız olanlar var. Rusya-Ukrayna savaşının bitmesi, krizden her iki ülkenin de en az zararla çıkması için samimi gayret gösteren tek devlet Türkiye'dir. Pek çok konudaki somut başarılarımızla bu samimi yaklaşımımızı ispatladığımı düşünüyorum. Daha çok çaba harcayacağız. Biz daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna yürekten inanıyoruz."

"2100 YILINA KADAR AKDENİZ'DE PEK ÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIMIZA İŞARETTİR"

"Türkiye Ağustos ayını dünyanın pek çok bölgesini etkileyen yüksek hava sıcaklıklarıyla geçiriyor. Bazı şehirlerimizde 50 dereceyi bulan sıcaklıkların ölçülmesi meselinin ciddiyetini ortaya koyması bakımından önemlidir. İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında atılan bütün adımların tarafı olduk. Paris İklim Anlaşması'na 2053 net 0 emisyon ve yeşil kalkınma hedeflerimizle en önemli katkıyı veren ülkelerden biriyiz. Millet bahçelerinden, orman varlığımızı arttırmaya pek çok uygulamayla daha temiz ve daha yeşil bir Türkiye için çalışıyoruz. Yenilebilir kurulu güç bakımında Avrupa beşincisi, dünya 12'incisiyiz. Topraklarının önemli bir kısmı Akdeniz havzasında yer alan ülkemiz için 2100 yılına kadar sıcak hava dalgalarının yaygınlaşacağına, orman yangınları riskinin artacağına, bugüne kadar alışık olmadığımız pek çok sorunla karşı karşıya kalacağımıza işaret etmektedir."

ERDOĞAN'DAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Her fırsatta altını çizdiğim gibi ülkemizin son 10 yılda maruz kaldığı siyasi saldırıya, terör örgütleri üzerinden organize edilen güvenlik tehditlerine ekonomik tuzaklarda eşlik etmiştir. 2018 yılından bu yana alenen ekonomimizi mahvetme hezeyanına kadar varmıştır. Mayıs seçimleri öncesinde de yine aynı senaryolar devreye alınmıştır. Bu süreçte milyarlarca doların bilinçli bir şekilde piyasadan çekilmesine kadar nice oyunlar oynanmıştır. Milli iradenin tercihi Türkiye Yüzyılı'ndan yana olunca hevesler kursaklarda kalmış ancak ekonomiyi sarsmıştır. Bugün Türkiye'nin ekonomik sorunları var ama hamd olsun bu sorunları aşacak potansiyelimiz ve programımız mevcuttur.

"EKONOMİDE OLUMLU YÖNDE YAŞANAN DEĞİŞİLİKLİKLERİN KALICI OLDUĞUNDAN KİMSE ŞÜPHE ETMESİN"

"Son dönemde ekonomik göstergelerde olumlu yönde yaşanan değişikliklerin kalıcı olduğundan kimse şüphe etmesin. Son aylarda ülkemizin risk primindeki düşüş, yurt dışı borçlanma faizlerinde azalma ve rezervlerdeki iyileşme sonuç verdiğini gösteriyor. Enflasyondaki yükselişin geçici olduğu her geçen gün daha da iyi gösteriyor. Düzenlemelere aykırı hareket ettiği tespit edilen otomobil sektöründe 211 milyon lira ticari tedbir cezası verildi. Milletimizin lokmasına göz diken aç gözlülere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bugünkü toplantımızda bu konuda atılabilecek ilave adımları da değerlendirdik.

"MİLLETİMİZDEN BİRAZ DAHA SABIRLI OLMALARINI BEKLİYORUZ"

"Arttırdığımız vergiler memurlarımıza, asgari ücretlilerimize ve emeklilere yaptığımız ücret artışı enflasyon üzerindeki etkisini azaltacağız. Ekonomide birinci önceliğimiz tüm vatandaşlarımızın refah seviyesini en üst seviyeye çıkarmaktır. Milletimizin alım gücünü yeniden eskisinin de üzerine yükseltmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Esnafından, emeklisine tüm vatandaşlarımızdan biraz daha sabırlı olmaları, güvenmeleri ve attığımız adımların arkasında durmalarını bekliyoruz." 

DEPREM BÖLGESİNE YÖNELİK KARARLAR

"Deprem bölgesine tahsis ettiğimiz deprem bölgesine yarayan kararları 9 ay uzattık. Düzenli olarak yaptığımız kira yardımlarımızdan 357 bin 200 hanemiz yararlanıyor. Çadırlarda kalan hak sahibi vatandaşlarımızın tamamının konteynerlere geçişlerini sağladık. Önceki haftada Kahramanmaraş'ta 7 ayrı bölgede 9 bin konut ile 230 iş yerinin temelini attık. Ekim-Kasım ayından itibaren hak sahiplerine evlerini peyderpey teslim etmeye başlayacağız. Deprem bölgesinden göçen kardeşlerimizin geri dönmeleri için iş imkanları sağlayacağız. Depremde yıkılan şehirlerimizi eskisinden daha görkemli, daha güvenli hale getireceğimiz hale getirene kadar çalışacağız."

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 224
 • Ziyaretçi 2 ay önce Şikayet Et
  Asıl bakkalların, küçük esnafların daha doğrusu sizin gibi tekelleşmek isteyen herkesin canı cehenneme sizler milyonlarca kazanç sağlayıp yanınızda çalışan almayıp haftalık 10-15 tl'ye çocukları çalıştırıp sömüren ve kazancınızdan bir kuruş bile vergi vermeyip hiç para kazanamıyorum deyip devletten maddi yardım talep eden ve marketlerin kapatılmasını isteyenlerin Allah belasını versin!
  Cevapla
 • umut 3 ay önce Şikayet Et
  emekli geçinemiyor
  Cevapla
 • bozgun 3 ay önce Şikayet Et
  reis, Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim tüm düşmanlarımızı kahru perişan etsin. Rabbim tüm teröristleri ve tüm düşmanlarımızı bozguna uğratsın, yerle yeksan etsin.
  Cevapla
 • LİLIJİN 3 ay önce Şikayet Et
  milyonluk aracı çer4z satar gibi alıp satanlar ekonomi bozuk diyor. patatesi domatesi 6-7 tl den alıp 25 tl ye satan marketçi ekonomi bozuk diyor. milyonluk atacına beleş benzin isteyen ekonomi bozuk diyor. ulan emekli asgari ücretli sızlansa anlarız son 3 yılda evini aracını kazananlar nasıl kazandınız bu kadar parayı. culsuz haliniz de biliriz . bırakın garibanı dinleyelim. .
  Cevapla
 • ibrahimm sarı 3 ay önce Şikayet Et
  Hedef KIZILELMA ya varıncaya kadar durmak yok yola devam. Enflasyonun boynu kırıldı kırılıyor kırılacak.reisimize rabbim yardım etsin ekibine ve yol arkadaşlarına yardım etsin Aminnnnn
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Vali Gül açıkladı: İstanbul'da fahiş fiyat için harekete geçildi
İzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail güçlerine saldırdığı anlar paylaşıldı