Türkiye tarihine geçti! İşte 100. yılında CHP

9 Eylül 1923'te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi bugün 100. yaşını kutluyor. Türkiye'nin ilk partisi olan CHP, hiç tek başına iktidar olamayarak, 100. yılında koltuk savaşlarıyla anılarak ve 11 seçim kaybeden genel başkanıyla tarihe geçti.

GİRİŞ 09.09.2023 12:28 GÜNCELLEME 09.09.2023 12:56
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk siyasi partisi olan CHP 9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. O gün Halk Fırkası adıyla kurulan partinin başına 1924'te 'Cumhuriyet' eklenmesiyle 1935'te düzenlenen dördüncü kurultayda "Cumhuriyet Halk Partisi" adını aldı.

Türkiye'nin ilk dünyanın ise en eski partilerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi'nde vekaleten görev alanlar hariç, genel başkanlık koltuğuna Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu. Kuruluşundan bugüne kadar 7 genel başkan değiştiren CHP, 100. yılında ülkeye kattığı değerler ve yaptığı hizmetlerle değil, yapamadıkları, katamadıkları ve bugün içinde bulunduğu tartışmalı durumlarla anılıyor. 

HİÇ TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMADI

1923 yılında kurulan CHP, 1946'da yapılan açık oy gizli sayımla tarihe şaibeli seçim olarak geçen ve oyların yüzde 70'ini aldığı seçim dışında hiçbir zaman tek başına iktidar olamadı. 1950'de yapılan seçimlerde Adnan Menderes'li Demokrat Parti'ye karşı muhalefet koltuğuna oturan CHP, o günden bugüne kadar geçen 73 yıllık Türk demokrasisi tarihinde hiç Türkiye'yi tek başına yönetme görevini vatandaşlardan alamadı. 

Dönem dönem koalisyon hükümetleriyle yönetimde bulunan CHP, Türkiye'ye iç karışıklık, ekonomik kriz ve huzursuzluktan başka bir şey getiremedi.

100. YILDA KOLTUK SAVAŞLARI

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından 100. yılında geldiği durum ise içler acısı olarak tarihe geçti. Altılı masayı kurarak büyük vaatlerde bulunan CHP yönetimi, seçimlerde Türkiye'yi yönetme görevini ve Meclis çoğunluğunu alamamasının ardından adeta bir türbülansa girdi.

28 Mayıs'ın hemen ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 'koltuk savaşı'nın startını vererek 'Değişim' açıklamaları yaptı. Kılıçdaroğlu cephesinden gelen baskılar ve İBB Başkanlığını kaybetme korkusuyla İmamoğlu'nun geri çekilmesinin ardından bu kez CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bayrak açtı. 

Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı CHP'de genel başkan adayı olacağını ilan etti. CHP'deki 'değişimciler'in yeni lideri olarak görülen Özel'e bazı partililerin de destek vermesiyle parti içi iktidar savaşı alevlendi. Gelinen noktada ise CHP 100. yılında koltuk savaşlarıyla anılmaktan öteye gidemedi. 

GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAYBEDEN GENEL BAŞKAN

2010 yılında Deniz Baykal'a kurulan kaset kumpası sonrası CHP'nin başına geçen Kemal Kılıçdaroğlu, sadece Türkiye tarihine değil dünya tarihine de damga vurdu. 2010'dan bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı girdiği tüm seçimleri kaybeden Kılıçdaroğlu, 13 yılda toplam 11 seçimden yenilgi ile ayrıldı. 

Son olarak 14 ve 28 Mayıs seçimlerini de kaybeden Kılıçdaroğlu, bugün tepkilerin odağında yer alıyor. Girdiği tüm seçimleri kaybeden ve koltuğunda oturmaya devam Kemal Kılıçdaroğlu, 100. yılında CHP tarihine de yenilgileriyle geçen CHP Genel Başkanı oldu.

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 19
 • Recep YÜKSEL 10 ay önce Şikayet Et
  Bay Kemal CHP genel başkanı olarak en uzun süre ve en çok yenilgi alan başkan olarak tarihin çöplüğüne gidecek.
  Cevapla
 • Huzur.. 10 ay önce Şikayet Et
  Beş vakit minarelerden ezanların okunduğu müslüman bir ülkede bunlara iktidar olmayı Rabbimiz asla nasip etmeyecek, hala bunu anlamış deyiller ...
  Cevapla
 • Gerçek 10 ay önce Şikayet Et
  Koltuk SAVAŞI chp için SANILIYOR ESAS KOLTUK chp nin sahip olduğu İŞ BANKASI ve BUNA BAĞLI HOLDİNGLERE AİT YÖNETİM KURULU ÜYELİKLERİNE AİT KOLTUKLAR YOKSA chp ATATÜRK kimin umrunda chpyi ele geçiren TÜM SERVETİ ele geçirir NOKTA
  Cevapla
 • yazıcı 10 ay önce Şikayet Et
  Yüzyılda hiç teknaşına iktidar olamadı chp fakat yüzyıldır bu ülke chp nin cenerrut kannunları ile yönetiyor,haala sivil bir anayasamız yok chp özgürlüklere direniyor Çünkü kuruluş gayesi bu
  Cevapla
 • oflu 10 ay önce Şikayet Et
  pkk kandilde kutlamalara başlamıştır şimdi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig devi transfere doymuyor! İmzalar peş peşe atıldı
Sokak ortasında cinayet: Dehşet anları kamerada