CHP'den skandal 100. yıl paylaşımı! Kıbrıs Türkü diye, EOKA'lı teröristleri kullandılar

CHP 100. yıl için hazırladığı videoda bir skandala imza attı. Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından paylaştığı söz konusu videoda Kıbrıs'taki Türk mücahitler diye, Türk bayrağını ele geçiren EOKA'lı teröristlerin fotoğrafı kullanıldı.

GİRİŞ 10.09.2023 02:30 GÜNCELLEME 10.09.2023 02:39
Bu Habere 260 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Halk Partisi'nde skandalların ardı arkası kesilmiyor. CHP, 100. yıla özel hazırladığı ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından paylaştığı videoda akıllara durgunluk veren bir harekete imza attı.

TÜRK MÜCAHİTLER DİYE, EOKA'LI TERÖRİSTLERİN FOTOĞRAFINI KULLANILDI

100. yıl için hazırlanan söz konusu videodaki bir sahnede Kıbrıs Savaşı'ndaki Türk mücahitler diyerek kullanılan fotoğrafta, o dönem Türk bayrağını ele geçiren EOKA'lıların fotoğrafının kullanıldığı görüldü.

Fotoğrafta 23 Nisan 1964'te EOKA'lı teröristlerin ele geçirdiği Türk bayrağı da yer aldı.

CHP'den skandal 100. yıl paylaşımı! Kıbrıs Türkü diye, EOKA'lı teröristleri kullandılar

VATANDAŞ ÇOK YOĞUN TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Biliyoruz ki umut, halkın egemenliği... Cumhuriyet Halk Partimizin 100. yaşı kutlu olsun!" ifadeleriyle paylaştığı skandal video birçok vatandaş ve sosyal medya kullanıcısı tarafından yoğun tepkiyle karşılandı.

CHP'den henüz imza attıkları skandala ilişkin bir paylaşım gelmedi.

EOKA'LILAR KİMLERDİR?

EOKA'lı teröristler, Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması için savaşan ve uğraş sarf eden Kıbrıslı Rum silahlı terör örgütüdür.

Yunan ordusundaki Rum bir subay olan Yeoryos Grivas tarafından kurulan EOKA birliği, Yunanistan'da eğitilmiş ve 1958 yılından sonra Kıbrıs Türklerini hedef alarak saldırılar başlatmıştır.

TÜRK KÖYLERİNE SALDIRI DÜZENLEYEREK TOPLAMDA 363 KIBRIS TÜRKÜNÜ ÖLDÜRMÜŞLERDİ

EOKA 20 Aralık 1963 Kıbrıs Türklerine karşı silahlı saldırılar başlattı. Olaylarda toplam 363 Kıbrıslı Türk hayatını kaybetti. Başlangıçta 30 Türk Köyü saldırılara maruz kaldı. Toplam ise 103 köye saldırılar düzenlendi.

CHP'den skandal 100. yıl paylaşımı! Kıbrıs Türkü diye, EOKA'lı teröristleri kullandılar

Köylüler göç etmek zorunda kaldı. Ayvasıl bölgelerinde Türklere yapılan saldırılardan sonra yapılan kazılarda içerisinde 14 günlük bebeğin ve 70lik ihtiyarların bulunduğu 21 kişinin cesedine ulaşıldı. Cesetlerin bazılarının canlı olarak çukura atıldığı belirlendi. Bu çukurlar 14 Ocak 1964 Birleşmiş Milletler barış gücü tarafından açıldı.

CHP'den skandal 100. yıl paylaşımı! Kıbrıs Türkü diye, EOKA'lı teröristleri kullandılar

Lefkoşe’nin kumsal kesiminde 11 kişi öldürüldü. Bunlarda 4’ü Kıbrıs Türk kuvvetleri alayında görevli Dr.Bnb Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğuydu. Nihat İlhan’ın evinin banyo küvetinde eşi Mürüvvet, çocukları, Kutsi ve Hakan vahşice katledildi. Evden Bnb. Nihat İlhan’ın ailesinden başka ihtiyar ev sahipleri de vardı.

CHP'den skandal 100. yıl paylaşımı! Kıbrıs Türkü diye, EOKA'lı teröristleri kullandılar

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 260
 • Hamidiye Süvarisi 3 ay önce Şikayet Et
  Allah cc. chpnin ve tüm zalimlerin belasını versin tez zamanda. Amin.
  Cevapla
 • Osman Erbek 3 ay önce Şikayet Et
  Bunların zihniyeti, nerede vatan hainleri ve İslam düşmanları varsa onların yanında olmak. Şaşırdım mi? Hayır.
  Cevapla
 • Ercan 58 3 ay önce Şikayet Et
  Kim Türkiye düşmani ise bizim muhalifler hemen yanında saf tutuyor
  Cevapla
 • Milletin ferdi 3 ay önce Şikayet Et
  Belki de bir yerlere mesaj yolluyor yeni chdp.
  Cevapla
 • sdf 3 ay önce Şikayet Et
  Kan çekmiştir. Asıl azmaz Bal kokmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DMM, İsrail'in yakaladığı kişilerin "Silahlı Hamas üyeleri olduğu" iddiasını yalanladı
İzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail güçlerine saldırdığı anlar paylaşıldı