AK Parti'den ABD'ye uçak gemisi tepkisi: Gazze'yi mi bombalayacak?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail-Hamas çatışması sonrası ABD uçak gemisinin İsrail'e yönelmesine tepki göstererek, "Uçak gemileri gönderilerek ne yapılacak? Gazze'yi mi bombalayacak?" dedi.

AK Parti'den ABD'ye uçak gemisi tepkisi: Gazze'yi mi bombalayacak?
AK Parti'den ABD'ye uçak gemisi tepkisi: Gazze'yi mi bombalayacak?
GİRİŞ 12.10.2023 16:28 GÜNCELLEME 12.10.2023 17:41
Bu Habere 98 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, "Uçak gemileri gönderilerek ne yapılacak? Gazze'yi mi bombalayacak? Şimdi bir de oraya uçak gemisi göndermenin verdiği mesaj sivillerin hayatını korumaya dönük mesaj vermiyor." açıklamasında bulundu.

Ömer Çelik'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İŞGALCİ İSRAİL'İN SALDIRILARI

Görüntü hepimiz için üzüntü verici. Buraya gelinen noktaya bir anda gelinmemiştir. Bombalamalar bir an önce durmalı.

"TOPYEKÛN CEZALANDIRMA HUKUKA AYKIRI"

Gazze'nin topyekün cezalandırılması hukuka aykırıdır.  Bütün bu tabloyu oluşturan şey; 1967 sınırlarına dayanan iki devletli çözümün olmamasıdır. Gelinen nokta, çok daha vahim olayların ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Gazze’nin tam anlamıyla kuşatılması uluslararası hukuka aykırıdır. Gazze’ye su ve elektriğin kesilmesi insanlığın vicdanına aykırıdır. Bunun meşru görülmesi kabul edilemez.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında ölenlerin sayısı, 447'si çocuk, 1417'ye yükseldi.

Refah Sınır Kapısı'nın bombalanması oradaki insanları mezara gömme gibi bir anlayışı getirir. İsrailli çocukların rahat uyuması için Filistinli çocukların ölmesi gerekmiyor.

ABD'YE UÇAK GEMİSİ TEPKİSİ

Uçak gemileri gönderilerek ne yapılacak? Gazze'yi mi bombalayacak?

Elinde uçak gemisi olan devlet kendisine yakın gördüğü devlet çatışmaya girdiğinde gemi gönderince uluslararası hukuku nasıl koruyacağız. Akdeniz'de zaten Suriye meselesi başladığından beri her taraf savaş gemisi ile dolu. Şimdi bir de oraya uçak gemisi göndermenin verdiği mesaj sivillerin hayatını korumaya dönük mesaj vermiyor. Yapılması gereken masumların hayatını koruyacak şekilde barışın altını çizmektir. Oraya başka devletlerin göndereceği her savaş gemisi şiddet sürsün diyenlere vesile olacaktır. Bunun İsrail'e de faydası yok. Bütün taraflarda sivillerin hedef alınmasına karşıyız.

TÜRKİYE'NİN TERÖRLE MÜCADELESİ

Bizim yaşadığımız terör saldırısından sonra teröre yönelik operasyonlarımız devam ediyor. Terör eylemi gerçekleştiren, buna teşebbüs edenlerin hak ettikleri cevabı alacağını göstermektedir. Türkiye'nin terörle mücadele operasyonları dünyanın en yüksek meşruiyete sahip operasyonlarıdır.

KARABAĞ'DA SON DURUM

Karabağ'da Ermeni kuvvetleri, Ermeni çetelerinin uzaklaştırılması ile bir süreç yaşandı. Oradaki insanlara seçenek sunuldu. Kalmaları ya da ayrılmaları şeklinde. Ermeni silahlı unsurlar orayı terk etmiş oldu. Çok iyi bildiğimiz bir soykırım propagandası yapıldı. BM heyetleri oraya gitti. Yayınladıkları raporda Ermeni sivillere baskı ya da soykırım olarak değerlendirecek saldırılara rastlamadıklarını kaydettiler. Fransa gibi devletlerin olayı kaşıyan tavırları hiçbir şekilde karşılık bulmuyor. BM değerlendirmesi bunun bir gerçekliği olmadığı göstermiştir.

KKTC'DE PİLE BÖLGESİNDEKİ DURUM

Kıbrıs'ta ortaya çıkan bir tansiyon vardı. Adada iki eşit devlet olduğunu kabul etmelisiniz diye çağrımız vardı. Bu tarafsızlığa gölge düşürecek bir tavır vardı. Pile bölgesinde KKTC oluru olmadan hiçbir işlem yapılamayacak, çalışmalar devam edecek.

"AFGANİSTAN'A TÜRK YARDIMLARI KOŞTU"

Afganistan'da depremde hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz. İlk andan itibaren Türkiye yardımlarına koştu.

SORU-CEVAP

CHP'DE KOLTUK MÜCADELESİ

CHP iflas organizasyonuna dönüştü. Gazze olayları sebebiyle bir şey söylemek istemiyorum. Türkiye'de vatandaşlarımızın en son duymak isteyeceği şey CHP. 

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMASI

Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu barış perspektifini ortaya koyamıyorlar. Kendini savunama hakkı hukuk içinde olur. Topyekün Gazze'nin bombalanması bir devlet aklı olarak görülebilir mi? 

BLINKEN: BEN YAHUDİ OLARAK BURADAYIM

(ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a tepki) Herkesin açıklamalarına çok dikkat etmesi gerekiyor. Orada ABD Dışişleri bakanı olarak bulunuyor. Siz burada iki görüşmeyi de ABD bakanı olarak yaparsınız ve bu şiddet nasıl sona erecek diye yaklaşırsınız.

Blinken, "ABD Başkanı Joe Biden ve ABD halkı adına mesajımız açık ve net; ABD, İsrail'in arkasında. İsrail halkının arkasındayız. Bugün, yarın ve her zaman arkalarındayız." dedi.

Blinken, "ABD Başkanı Joe Biden ve ABD halkı adına mesajımız açık ve net; ABD, İsrail'in arkasında. İsrail halkının arkasındayız. Bugün, yarın ve her zaman arkalarındayız." dedi.

Aynı zamanda bir Yahudi olarak bulunuyorum dediğinizde, dini aidiyetler işin içine katılırsa dünyayı orta çağa götürürsünüz. Dini aidiyetler üzerinden tarafgirlik ve hizipçilik yürütülüyor. Farklı etnik grupların yaşadığı bu bölgede herkesin hassas davranması gerekir. 

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 98
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  bu gemi acilen vurulmali ki abd her canı sıkıldığında gelip tehdit etmesin Ortadoğu yu
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Ülkemin bütün partisi hatta büyük bi çoğunluk İslam ülkeleri kınamadan başka bişey ne söylüyor ne de icraaat yapıyor yazıklar olsun, Hz. MUHAMMED (S.A.V.) söylemişti zaten "müslümanların sayısı çok olacak ama bı işe yaramayacak" demişti.
  Cevapla
 • Kafkas kartali 6 ay önce Şikayet Et
  ABD ve İsrail baskolloslaarini butun musluma nülkeler sınır dış etsin petrol vermeein 6ay mus petrolo ile filstini vuruyorlar .musluman petroli ile vuruyorlar ingiliziABD ve israili birlikte ise. Muslumalarda birlikte olsun
  Cevapla
 • Tarik 6 ay önce Şikayet Et
  Sadece Gazze için bu kadar savaş gemisinin gelmesi hayra alamet değil bunların planları başka hiç vakit kaybetmeden hazırlık yapmaliyiz
  Cevapla
 • Aras 6 ay önce Şikayet Et
  Hedef türkiyenin elinden doğu akdenizi almak gemiler orada kalır yakında kendi enerji şirketleri buraya gelir ve doğalgaz petrolü çıkartmak ister
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den İsrail'in skandal paylaşımına çok sert tepki: Bunun hesabını verecekler!
Erdoğan'ın Hamas'la görüşmesi İsrail'i salladı! Dışişleri Bakanından skandal paylaşım