Kılıçdaroğlu'ndan rest: Kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kocaeli'de düzenlenen Yerel Yönetimler Marmara Bölge Toplantısı'na katıldı. CHP lideri parti aleyhine konuşanları partiden ayıracağını belirtti.

GİRİŞ 15.10.2023 19:16 GÜNCELLEME 15.10.2023 19:19
Bu Habere 156 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kocaeli'de düzenlenen Yerel Yönetimler Marmara Bölge Toplantısı'na katıldı.

Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da hazır bulundu. Programda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, parti tüzüğünde yapılması planlanan yeniliklere ilişkin açıklamalarda bulundu.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kongrelerimiz yapılıyor. Tartışmalar oluyor, gayet güzel. Ya biz demokrasiyiz zaten. Demokrasiyi getiren partiyiz. Farklı görüşler ortaya atılabilir ama kongre biter, seçimler biter el ele, omuz omuza sahaya çıkmak durumundayız. Kim kongrelerden sonra parti aleyhine konuşursa, partiyi televizyonlarda tartışır hale getirirse kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım. Kimse kusura bakmasın. Çok açık, çok net söylüyorum" dedi.

AKSAYAN YÖNLERİ ÇÖZECEĞİZ

CHP'nin 100 yıllık bir parti olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Partide yenilenmeyi sağlayan hukuki metnimizin adına biz tüzük diyoruz. İnşallah kurultaydan 20 gün sonraydı tüzük kurultayını yapacağız. Bu kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi'nin aksayan bütün yönlerini mümkün olduğu kadar çözeceğiz. Bir çalışma yapılıyor. İl başkanlarından, ilçe başkanlarından, milletvekillerinden, sivil toplum örgütlerinden örnekler alarak sorunu çözmeye çalışacağız. Arkadaşlar, bu ülkenin nüfusunun yarısı kadın, yarısı erkekse bir cinsiyet kotası getireceğiz. Benim şahsi kanaatim cinsiyet kotasının yüzde 50 olması lazım. Yüzde 50'si kadın, yüzde 50 erkek olması lazım. Fermuar sistemi getireceğiz. Bakalım inşallah kurultayımız bunu kabul eder. Merkez Yönetim Kurulunun üye kabulüne sınır getireceğiz. Bir ilden bir ilçeden hemen 5 bin tane üye getirin MYK'dan geçirelim. Bunu kaldıracağız. Biz yapmıyoruz ama bunu tüzüğe yazacağız. Yüzde 1'i geçer, 2'si geçer, önemi insanlar Merkez Yönetim Kurulu kararıyla partiye üye olurlar. Bir yeri kontrol etmek için 5 bin kişiyi üye yapalım, kimsenin de haberi yok, bunu da kaldıracağız" dedi.

3 DÖNEM SINIRI

Milletvekilleri için 3 dönem sınırı getirileceğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, "3 dönemden sonra milletvekili olamayacak. Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri için meslek kotası getireceğiz. Belediye meclisinde bir veteriner hekim, yeminli mali müşavir, hukukçu olmalı. Bölgenin, kentin özelliğine göre belli kotaların gelmesi lazım. Bu kotaları da getireceğiz. Avukat olmalı, mimar olmalı, kent plancısı olmalı. Danışma kurulunu 3 kez arka arkaya toplamayan il yönetimi düşmüş sayılacak. Bunu da yazacağız. Kimse kusura bakmasın. Oturacaksın. Danışma kurulunuı toplayacaksın, var olan kentin sorunlarını masaya yatıracaksın. 3 kez arka arkaya toplanmadıysan o il düşmüş olacak. Mahalle temsilciklerinde en az 1 kadın 1 erkek olacak. Tek başına erkek olmayacak. Bizim evlere girmemiz, kadınlarla konuşmamız, onlarla sohbet etmemiz, dertlerini dinlememiz lazım" ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERDE OYUNU DÜŞÜREN İL KENDİLİĞİNDEN DÜŞMÜŞ OLACAK

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güçlü bir genel sekreterlik mekanizması olacak. Bilim Yönetim Kültür Platformunu da yeniden yapılandıracağız. Burası politika üretim merkezi gibi çalışacak. Seçimlerde oyunu düşüren il kendiliğinden düşmüş olacak. 'Yükseltiyorsan tamam. Oyun düştüyse kardeşim kusura bakma. Ayrılın yeni yönetim gelsin' diyeceğiz. Delege sisteminden hepiniz şikayet ediyorsunuz. Delege sistemini kaldıracağız arkadaşlar. Delege sistemi çatışmalara yol açıyor. İç denetim mekanizması oluşturacağız. Tüzükte parti denetçileri olacak ve bunlar denetleyecekler."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 156
 • cinci 7 ay önce Şikayet Et
  yıllardır art arda yenilen genel başkan da partiden gidecek mi?
  Cevapla
 • Ahmet ersoy 8 ay önce Şikayet Et
  Demokrat dedem benim kim tutar seni demokrasi de eleştiri olmaz eleştiren kimse kapının önüne konulmalıdır.
  Cevapla
 • Pala remzi 8 ay önce Şikayet Et
  Yapma hatırımız kalır biz zaten dışındayız...
  Cevapla
 • HÜSEYİN 42 8 ay önce Şikayet Et
  Chp babasının malı sanki, istediğini alacak, istemediğini almayacak, demokrat amca güya..
  Cevapla
 • ADALET 8 ay önce Şikayet Et
  PARTİ ALEYHİNE Mİ YOKSA BAY KEMAL ALEYHİNE Mİ parti kutlama partisine döndü ne Vatana ne Millete ne Cumhuriyete ne Atatürk e sevgisi olan insanlar kaldı partide sadece terör sevicilerin konuştuğu insan hakkı diye dolaşan ama marjinal gurupları destekleyen garip bir parti oldunuz BU ÜLKEDE YAŞAYAN YÜZDE 90 LARIN SEVİYESİNE GELİN yüzde 10 ların değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'ın eski gözdesinden EURO 2024'te 'Puskas'lık gol!
Sivas'ta 50 bin TL maaşa çalıştıracak çoban bulamıyorlar