Büyükşehir desteği, denizde de hissedilecek

Bursa’da kırsal kalkınma hedefleriyle bugüne kadar tarımsal ve hayvansal üretime önemli destekler sağlayan Büyükşehir Belediyesi, destek kapsamına balıkçıları da aldı.

GİRİŞ 29.11.2023 10:52 GÜNCELLEME 29.11.2023 11:22
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bursa Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği’ne kayıtlı 148 teknede çalışan 310 tayfaya su geçirmez balıkçı tulumu ve çizme takımı dağıtıldı. Balıkçı teknesiyle denize açılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tarlalarda yaptığı hasat etkinliğinin bir benzeri de ağlara takılan balıkları toplayarak yapmış oldu.

Bursa’nın sahip olduğu tarım potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için tohum, fide-fidan, makine ve ekipman gibi desteklerle her zaman çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, tarımsal desteklerde rotayı denizlere çevirdi. Verimli tarım topraklarının yanı sıra Marmara Denizi ve gölleri ile balıkçılıkta da önemli bir potansiyele sahip olan Bursa’da gerek profesyonel gerekse de olta balıkçılığının daha da gelişmesini hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, balıkçıları da destek kapsamına aldı. Bu kapsamda Bursa Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği’ne kayıtlı olan 12 metrenin altındaki 148 teknede çalışan 310 tayfaya, çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla balıkçı tulumu ve çizme takımı dağıtıldı.

AYRI BİR DEĞERE SAHİP

Gemlik’in Karacali İskelesi’nde düzenlenen balıkçı destek paketi dağıtım töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Marmara Denizine kıyısı olan Bursa’da balıkçılık faaliyetinin yoğun olarak yapıldığını hatırlattı. Marmara Denizinde yaşanan müsilaj sorununu hatırlatan Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı alt yapı yatırımları sayesinde Bursa’nın, Marmara’ya kıyısı olan diğer illerden çok daha şanslı olduğunu kaydetti. Hamsi, istavrit, uskumru, kefal, kılıç, kolyoz, lüfer, somon, palamut, sardalye gibi yüzey balık türlerinin Marmara Denizi’ndeki yerinin önemli olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, “Bu sebeple balıkçılık bizim için ayrı bir değere sahip. Biz tarımsal anlamda her kesime dokunmaya çalışıyoruz. Balıkçılığa destek bizim açımızdan da bir ilk oldu. Denizde bereket artsın, hem olta balıkçılığı hem profesyonel balıkçılık daha da gelişsin istiyoruz” dedi.

DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK

Bursa’nın, midye yetiştiriciliğinde de ilk üç il arasında yer aldığını kaydeden Başkan Aktaş, “Midye tesislerinin faaliyete geçmesiyle birlikte bir-iki yıl içinde 19 bin tona yakın üretim artışı gerçekleşeceğini umuyoruz. Midye yetiştiriciliği; denizi filtre ederek temizlemesi, kirlilik oluşturmaması, arındırma işlemi sonrası sağlıklı gıda temini açısından önemli. Bursa’da deniz ürünleri 1 milyar TL’ye yakın gelir ile birlikte ihracat ve istihdam imkânı sağlıyor. Denizden avlanılan ürünlerin yüzde 90’ı ticari balıkçılık faaliyetinde bulunan 12 metrenin üzerindeki teknelerden, yüzde 10’u ise 12 metrenin altındaki küçük balıkçı teknelerden sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak; şehrimizde faaliyet gösteren ve Bursa Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği’ne kayıtlı olan balıkçılarımızın çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla 148 teknede çalışan 310 tayfaya su geçirmez balıkçı tulumu ve çizme takımı dağıtıyoruz. Bu desteğimizin balıkçı kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Vira bismillah diyerek bütün balıkçılarımıza bereketli, kazançlı, bir sezon temenni ediyorum. Bu desteklerimiz artarak devam edecek” diye konuştu.

KİRLETMEMEK ÇOK ÖNEMLİ

Törene katılan Bursa Vali Vekili Mustafa Kılıç ise 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de, denizden yeteri kadar istifade edilemediğini söyledi. Denizcilikle uğraşanların teşvik edilmesi adına gerek bakanlığın gerekse belediyelerin önemli destekler sağladığını hatırlatan Kılıç, “Denizleri verimli kullanmak için kirletmemek lazım. Biliyorsunuz müsilaj afeti yaşadık. Kirletmemek en önemlisi çünkü temizlemek daha maliyetli. Bu nedenle denizlerimizi temiz tutmak, atık suları ve kirletici ortamları denizlerden uzak tutak zorundayız. Hem tüm kırsal alanlarda hem de balıkçılarımıza yönelik yaptıkları destekler nedeniyle Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

SAYILI İLLERDEN BİRİYİZ

Bursa İl Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar da Bursa’nın arazi, hayvan sayısı ve ürün deseni yanında balıkçılıkta da Türkiye’nin sayılı illerinden biri olduğunu vurguladı. Bursa’da hem deniz avcılığı hem de iç sulardaki avcılık faaliyetinin yoğun olduğunu kaydeden Acar, “2018’de 4 bin ton olan üretim, 2022’de 13 bin 500 tona çıktı. Midye üretim tesisleriyle birlikte bir iki yıl içinde üretimin 19 bin ton civarında olması bekleniyor. Ve üretim değerinin de 1 milyar TL’ye çıkmasını bekliyoruz. Ben Büyükşehir Belediyemizin bu desteklerinin balıkçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Su Ürünleri Avcılık Kooperatif Üst Birliği Başkanı Beyazıt Uysal, küçük ölçekli balıkçılara yönelik destekleri nedeniyle, Karacaali Mahallesi Muhtarı Köksal Noca da mahalleye yapılan yatırımlar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleriyle birlikte destek paketlerini balıkçılara dağıtan Başkan Aktaş, daha sonra balıkçı teknesine binip, ağları topladı. Tekneyle denize açılan Başkan Aktaş, ağlara takılan balıkları tek tek topladı.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 6
 • fakir 3 ay önce Şikayet Et
  Katrilyonla para harcayıp , 10 stad yapılacak para ile 1 stad yaptınız, peki o stadı nezaman yakacaksınız bay başkan
  Cevapla
 • Akif 3 ay önce Şikayet Et
  Bursa doğu kısmı yollar sular altın kaldı.alinur Aktaş biraz daha görevinin üstüne düşmesini istiyoruz.istanbul su baskını olunca belediye haberi yapan editör.bursayida haber yaparsanız iyiniyetinizi göstermiş olursunuz
  Cevapla
 • Bursa 3 ay önce Şikayet Et
  Her şey uzaktan hoş güzel görünüyor da kırsal alandaki tarlalarin kadastro yollarınin durumunu gelinde görün bataklık içinde 4 senedir kırsalda kendi sebzemizi yetiştirmeye çalışıyoruz Ekim ayından temmuza kadar ulaşım yok hangi kırsaldaki kalkınmayı destekliyor hayvancılık ile uğraşan 2 komşumdan biri hayvancılığı ulaşımı zorluğu nedeni ile bıraktı.
  Cevapla
 • Sefer 3 ay önce Şikayet Et
  Bursa B.sehir başkanımız Alinur AKTAS iyi calisiyor. Bursali olarak Tebrikler
  Cevapla
 • cemil 3 ay önce Şikayet Et
  madem 6 da 1 i o zaman Cumhurbaşkanına kadar gidip ağlamayacaksın ,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji’den yeni uyarı! Salı günü sağanak perşembe günü kar geliyor
Katil İsrail, yardım bekleyen onlarca kişiyi öldürdü