Zorlu'dan özel okul ücretleri için soru önergesi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu, özel okul ücretlerinde yüzde 200’e varan artışlar olduğuna dikkat çekerek, gerek velilerin gerekse kurumların mağdur olmaması için önlem alması gerektiğini vurguladı.

Zorlu'dan özel okul ücretleri için soru önergesi
Zorlu'dan özel okul ücretleri için soru önergesi
GİRİŞ 19.01.2024 16:52 GÜNCELLEME 19.01.2024 16:52

İYİ Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Kürşad Zorlu, özel okulların 2024/2025 yılı için istemiş olduğu ücretleri Meclis gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Zorlu, “Eğitim sisteminin sorunlarından birisi de özel okulların durumlarıdır. Özel okulların 2024/2025 yılı için istemiş oldukları kayıt, servis, kıyafet, yayın ve eğitim adı altındaki ücretlerinde; bir önceki yıla göre yüzde 100 hatta yüzde 200’e varan artış olduğu, son günlerde kamuoyunda sıkça dile getirilmeye başlanmıştır.” ifadesini kullandı.  

2023/2024 eğitim öğretim yılı için tavan zam oranının yüzde 65 olarak belirlendiğini hatırlatan Zorlu, gerek velilerin gerekse kurumların mağdur olmaması için devlerin önlem alması gerektiğini ekledi.

Zorlu, şu soruları yöneltti:

Bu yıl da bakanlığınızın tavan zam oranı çalışması var mıdır?

Özel okulların yeni kayıt ücretleriyle alakalı bu bahsedilen rakamlar doğru mudur? Doğruysa bu fahiş artış karşısında bakanlığınızın bir yaptırımı söz konusu mudur?

Başta asgari ücret ve kiralara gelen yoğun artıştan dolayı özel okullara devletin herhangi bir vergi, SGK, öğretmen maaşı gibi teşvikleri olacak mıdır?

Daha önceki yıllarda özel okul teşviki verilmekteydi, bakanlığınızın bu dönem için böyle bir çalışması var mıdır?

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Eli kanlı cuntacılardan inkar ve yalan bombardımanı: Darbeye değil arsa bakmaya gitmişler!
Antalya'da 57 oğlağı parçalayan 3 Rottweiler cinsi köpek için karar verildi