Rama'dan Erdoğan'a teşekkür: Türkiye olmasaydı kim bilir kaç insan hayatını kaybederdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'la ticaret hacminin 2 milyar dolara çıkarılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Rama da Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

GİRİŞ 20.02.2024 20:18 GÜNCELLEME 20.02.2024 22:03
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, bugün Ankara'ya ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel daveti üzerine Türkiye'ye gelen Rama, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılandı.

Törenin ardından ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rama, Anlaşmaların İmza Töreni ve ortak basın toplantısı için kameralar karşısına geçti.

Erdoğan, Edi Rama'yı resmi törenle karşıladı! Rama'dan dikkat çeken Türkçe selamıErdoğan, Edi Rama'yı resmi törenle karşıladı! Rama'dan dikkat çeken Türkçe selamı

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sayın Rama'yı Ankara'da misafir etmekten büyük bir memmuniyet duyuyorum. Geçtiğimiz sene Türkiye ve Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkilerin yüzüncü yıl dönümünü ilan ettik.

YENİ HEDEF 2 MİLYAR DOLAR

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Geçtiğimiz sene Türkiye ve Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 100. yıldönümünü idrak ettik. Çok yönlü ilişkilerimiz Başbakan Rama ile birlikte Ankara'da ilan ettiğimiz stratejik ortaklık temelinde gelişmeye devam ediyor.

Türkiye'nin Arnavutluk'un kalkınmasına verdiği önemi, Arnavutluk halkının refahının artırılmasına yönelik desteği bir kez daha vurguladım. Ticaret hacmimizi 1 milyar dolar seviyesine çıkardık, yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik.

Özel sektörümüzün gayretleriyle bu rakama kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum. Türkiye 3,5 milyar dolara ulaşan yatırımlarıyla Arnavutluk'ta yer alıyor. 600'ü aşkın Türk firması Arnavutluk halkına istihdam sağlıyor. Karşılıklı yatırımlarımızı artırmak, iş çevrelerimizdeki bağları daha da güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

'RAMA'YLA İDDİAYA GİRMİŞTİK...'

TİKA'nın Tiran Koordinasyon Ofisi'ne ilişkin olarak az önce imzalanan anlaşma bu alandaki işbirliğimize güç katacaktır. Arnavutluk'ta 3 ay içinde bir hastane inşa edeceğimizin müjdesini ve sözünü vermiştik. Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.

FETÖ İLE ORTAK MÜCADELE

Arnavutluk'un her bölgesinden gelen hastaların şifa bulduğu bu hastaneyi birlikte işletmeye devam edeceğiz. Sayın Başbakanın FETÖ ile mücadele konusundaki hassasiyetini biliyor ve bunu takdirle karşılıyoruz. İlişkilerimizi zehirlemek için her yolu deneyen bu şer şebekesinin amacına ulaşmasına fırsat vermeyeceğiz.

Örgütle mücadelemizi karşılıklı anlayış çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye Maarif Vakfı'na sağladığı katkılar için sayın Başbakana müteşekkiriz.

Sayın Başbakanla bölgemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Türkiye ve Arnavutluk Balkanların barış ve istikrarına katkı sağlayan iki NATO müttefiktir. Savunma sanayi ve askeri alandaki yakın işbirliğini derinleştirmek arzusundayız. Askeri Çerçeve Anlaşması bu irademizin en somut tezahürüdür.

Arnavutluk'u başarıyla tamamladığı BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğinden ötürü tebrik ediyoruz. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na Arnavutluk önemli katkılar yapacaktır.

Görüşmelerimizde Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İsrail zulmünü de ele aldık. 4 ayı aşkın süredir devam eden mezalimin durdurulması ve Filistinli kardeşlerimizin güvenli ve müreffeh geleceklerinin teminat altına alınmasında uluslararası camianın sorumlulukları ortadadır. Uluslararası Adalet Divanı ve BM'de izlenilen süreçler bu konudaki tutumumuzun haklılığını ortaya koymuştur. Arnavutluk oylamadaki tutumuyla tarihin doğru yanında yer almıştır.

Dostum Rama'yla önümüzdeki süreçte yapılacak girişimler kapsamında temasımızı sürdüreceğiz.

Aldığımız karar ve imzaladığımız anlaşmaların hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

"TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ"

Arnavutluk Başbakanı Rama ise şu ifadeleri kullandı:

"Sıcak sözleriniz için teşekkür ederim. Bizimkisi özel bir dostluktur. Bir açıklama yapmak istiyorum. Hastane konusu iddia değil; çünkü iddialar Türkiye'de kanuni olarak yasaktır. Bizde sadece online olarak izin veriliyor iddialara. Ben size 'iddiaya giremem' demiştim. Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. O hastane Türkiye'nin yapmış olduğu çok önemli yatırımdır.

'İDDİAYI KAZANDINIZ'

Siz gerçekten Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum. Tekrarlamak istiyorum ki, Türkiye ile olan ilişkilerimiz konusunda her görüştüğümüzde Arnavutluk, Kosova, Arnavutlar üç önemli şeydir. Bence bizim milli hafızamızda bu önemli 3 şey bugün de yarın da kalacaktır.

Öncelikle sizin ve hükümetiniz sayesinde Kosova bağımsız cumhuriyet olarak tanındı. Kendi parlamentosunda bağımsızlığı ilan edildikten birkaç dakika sonra sizin devletiniz tarafından tanındı. Arnavutluk çok ağır sonuçları olan bir depremle sarsıldığında siz bizimle iletişime geçen ilk kişiydiniz.

'TÜRKİYE OLMASAYDI KİM BİLİR KAÇ KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ'

Bana dediniz ki 'Türkiye ayakta olduğu sürece Arnavutluk yalnız olmayacaktır'. Önemli girişimlerde bulundunuz. 500 dairenin inşaatı için hemen işe başladınız. Arnavutluk ve Arnavutluk halkı Balkanların diğer halkları ile birlikte sudan çıkmış balık gibi hissettiler kendilerini. Dünya koronavirüs tarafından sarsıldığında.

Televizyon ekranlarında gördüğümüz gibi Avrupa'da aşılamalar başlamıştı. Eğer Türkiye olmasaydı ve siz olmasaydınız kim bilir kaç kişi hayatını kaybetmiş olurdu.

Bunlar üç önemli andır bizim için. Arnavutluk'un hayat ve ölüm arasında verdiği mücadelede yaşandığı anlar bunlar. Çok rekor bir zamanda hastane kuruldu. Ama bu sizin kırdığınız tek rekor değildi bildiğim kadarıyla. En önemlisi olan da şu; bugün o hastane Arnavutluk vatandaşları için öncelikli olarak tercih edilen hastanedir."

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 33
 • parget 1 ay önce Şikayet Et
  bir kendi ülkesine faydası yok
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Yahu allah aşkina,arnavutlarin meşhur ,,arnavut cigerini,,dünyada tanitabilecek bir iş adamamiz yok mu?
  Cevapla
 • memleket 1 ay önce Şikayet Et
  Balkanlar ve özellikle Yunanistan a nefes aldırmama konusunda Arnavutluk bizim master anahtarımız ve gerekince de Balkanların şah damarını keser. devlet ilişkilerinde hiçbir şey tesadüfi değildir vesselam
  Cevapla
 • Master 1 ay önce Şikayet Et
  Arnavutlara 500 ev yaptirilmis ,depremdi tabii yapilsin da bende turk oglu turkum muslumanim elgamdulillah emekliyim is bulamiyorum uc kurus maasla 3 ogrenciyi gecindiremiyorum ev sahibim kirayi 3 binden 6 bin besyuze cikardi ne halt edecez bilmezken arnavuta yapilan 500 ev gozume batti dogrusu biz insan evladi degilmiyiz bir ev de bana verilemezmiydi.madem...
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  kardeşim geçinemediğini beyan ve ispat edersen sana maaş bağlıyor devlet..oraya yaptığı yatırımı senden kesmiyor o devlet politikası az anlayın da
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Öz vatanımızda parya olduk , fakir fukara emekli kiracı dul yetim perişan halde ama hükümetin umurunda değil
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Adriyatik Kıyısında bir ülkedir . Liman yatırımı ve işletmesi yapılarak , Avrupa'ya mal ve doğalgaz akışında Küresel Ticaret ve Enerji Koridoru olarak değerlendirilebilir .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Bayraktar'dan müjde! 'Birkaç ay içinde kazacağız'
MÜSİAD Başkanı Asmalı'dan İsrail iddialarına sert tepki: 'Manipülasyon yapılıyor'