Lavrov'dan Türk diplomasisine övgü: Erdoğan'ın yeni siyaset bilimi formatı

Antalya Diplomasi Forumu'nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye diplomasisini övdü. Lavrov, "Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan nispeten yeni bir siyaset bilimi formatıdır" dedi.

GİRİŞ 03.03.2024 08:35 GÜNCELLEME 03.03.2024 09:07
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu ve Belek Turizm Bölgesi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF) sonrasında basın toplantısı düzenledi.

"ERDOĞAN TARAFINDAN BAŞLATILAN YENİ BİR SİYASET BİLİM FORMATI"

ADF’nin tamamlandığını belirten Lavrov, “Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan nispeten yeni bir siyaset bilimi formatıdır” ifadesini kullandı.

Türkiye'de geçen yıl yaşanan yıkıcı deprem nedeniyle bir araya gelemediklerini dile getiren Lavrov, depremin sonuçlarının aşılması ve mağdurlara yardım edilmesi için tüm çabaların yoğunlaşması gerektiğini anımsattı.

Lavrov, Rusya’nın o dönemde Türkiye’ye yardım eden ilk ülkelerden biri olduğuna dikkati çekerek, deprem bölgesine arama kurtarma ekipleri, inşaat malzemeleri, insani yardım gönderdiklerini aktardı.

"UMARIM MÜZAKERE FAYDALI OLMUŞTUR"

Lavrov, bu seneki ADF’de geçen yılın telafi edildiğini kaydederek, forumda devlet ve hükümet başkanları da dahil olmak üzere 100'den fazla ülkenin temsil edildiğini, dışişleri bakanları düzeyinde çok sayıda katılımcı olduğunu bildirerek, "Bu fırsatı değerlendirerek basın aracılığıyla Türk meslektaşlarımıza misafirperverlikleri ve sıcak karşılamaları için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Forumdaki programlar çerçevesinde “ABD öncülüğündeki Kolektif Batı’nın, tüm devletlerin egemen eşitliğine saygı ilkesi ile Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nün ilkelerini açıkça hiçe saymasına” dikkati çektiğini söyleyen Lavrov, Batı’nın mevcut uluslararası durumu kendi kurallarını dayatmak için kullandığını belirtti.

Rus Bakan, “Umarım (forumdaki) müzakere faydalı olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu oturum ve diğer panellerde nerede olduğumuz ve uluslararası yükümlülüklerimize nasıl yaklaştığımızı yeniden düşünmemiz gerektiği vurgulandı” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Şu an ki konjektörde batı da doğu da Türkiyeyi yanlarında görmek istiyor, çünkü Türkiyesiz yapılan her planları çöpe gitmeye mahkum, yoksa bizi çok sevdiklerinden değil mi bu sözler
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 1 ay önce Şikayet Et
  Lavrow Ermeni'dir ,ermeni ne diyorsa tersini yapmak lazım
  Cevapla
 • Trabzonlu 1 ay önce Şikayet Et
  Bayram değil seyran değil...
  Cevapla
 • 2247 1 ay önce Şikayet Et
  güçlü Türkiye ye dünyanın ihtiyacı var buda dünya lideri Recep Tayyip ERDOĞAN ile başarılmıştır
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Büyük adama büyük adamdan övgü teşekkür ederiz sayın lavrov Bizim iki düşman olmamızı istiyen ülkelere nispeten daha ileri seviye birlikte olmalıyız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gaziosmanpaşa'daki toprak kaymasının yaşandığı anlar ortaya çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan esprili gönderme: Artık Fenerbahçeli değilim