ABD fonlu medya gaza geldi: AK Parti bitti, Erdoğan daha toparlayamaz

Batı'dan yüzlerce dolar fon aldığı ortaya çıkan Medyascope’un kurucusu Ruşen Çakır, "AK Parti'nin artık yok hükmünde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu seçimden sonra toparlanamayacağını iddia etti.

GİRİŞ 11.04.2024 20:13 GÜNCELLEME 12.04.2024 15:40
Bu Habere 318 Yorum Yapılmış

ABD’den fon aldığı ortaya çıkan Medyascope’un kurucusu Ruşen Çakır, yerel seçimler sonrası ilginç iddialarda bulundu.

“AK PARTİ ARTIK YOK HÜKMÜNDE”

Türkiye genelinde yüzde 37,77 oy alan CHP’nin başarılı olduğunu, yüzde 35,49 oy oranına sahip olan AK Parti’nin ise 'yok hükmünde' olduğunu öne süren Ruşen Çakır, “Bu seçim sonuçlarında da görüldüğü gibi AK Parti iktidarı çok ciddi bir kriz içerisinde. Aslında Erdoğan iktidarı. AK Parti artık yok hükmünde. Bu CHP’nin çok işine yarıyor.” dedi.

“ERDOĞAN’IN TOPARLAMA İMKANI GÖZÜKMÜYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın artık toparlanamayacağını iddia eden Ruşen Çakır, “AK Parti’de bir çözülme var. Bu çözülme sürebilir. Erdoğan’ın buradan toparlama imkanı çok fazla gözükmüyor” diye konuştu.

“BURADA ZİNCİR KOPTU”

Seçim sonuçlarının CHP’nin başarısı sonucu ortaya çıktığını söyleyen Çakır, “Bir de şöyle bir yaklaşım var, ‘CHP kazanmadı, biz kaybettik’ gibi bir yaklaşım var. Seçmenimiz sandığa gitmedi gibi bir var. Sanki sadece AK Parti’ye küsmüşler onları bir takım şeylerle ikna ederlerse sorun çözülecekmiş gibi. Halbuki burada zincir koptu. Bunu nasıl tamir edecekler? Hatayı sadece kendilerinde arayıp CHP’nin başarısını yok sayarak gidebilecekleri çok fazla yol yok” ifadelerinde bulundu.

“YENİDEN REFAH ÇÖZÜLMEYİ HIZLANDIRABİLİR”

Yeniden Refah Partisi’nin AK Parti’deki çözülmeyi hızlandıracağını ileri süren Ruşen Çakır, “Bir diğer husus da bu seçimlerden üçüncü çıkan Yeniden Refah Partisi, AK Parti’deki çözülmeyi hızlandırabilir ve yeni bir cazibe merkezi olabilir. Dolayısıyla bu da AK Parti’nin bu seçim yenilgisini atlatamama ihtimali CHP’nin önünü çok ciddi bir şekilde açıyor” diye konuştu.

FONLANDIKLARI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope'a geçtiğimiz yıllarda düzenli bir şekilde defalarca fonlandığı ortaya çıkmıştı. 

Sadece tespit edilen fonlar şu şekilde medyaya yansımıştı:

ABD merkezli Chrest Foundation Vakfı:  577 bin 462 dolar

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı: 59 bin 289 dolar 

 Norveç Dışişleri Bakanlığı: 582 bin Norveç Kronu

RTÜK'TEN UYARI: MİLLİ GÜVENLİK SORUNU

Medya kuruluşlarının yabancı kurumlardan fon almasıyla ilgili açıklama yapan RTÜK, bu durumun 'milli güvenlik sorunlarına yol açabileceğini' söyleyerek uyarmıştı.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Türkiye'yi dışarıdan dizayn etme çabasında olanların kullandığı en önemli argümanların başında da maalesef medya gelmektedir. Basın özgürlüğü adı ve görüntüsü altında Türkiye düşmanlığı şifreleri üretilmekte ve algı operasyonlarıyla negatif propagandalar topluma pompalanmaktadır.

"Yabancı kurum ve kuruluşların fonlarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren medyanın olası milli güvenlik sorunlarına yol açabileceği gerçeğiyle hareket ederek Üst Kurul olarak gerekli tüm düzenleme ve denetleme faaliyetlerini titizlikle ele almaktayız. Yerli ve milli medyamız yalnız ve sahipsiz değildir. Ülkemiz kendi milli yayın kuruluşlarının her zaman yanındadır."

 
KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 318
 • Skut 1 ay önce Şikayet Et
  Yürü git işine abd nin uşakları. Kendine bak. arada kaynarsın.
  Cevapla
 • Fettah Adıgüzel 1 ay önce Şikayet Et
  Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş, Abd’den mamalanan Ruşen’in başka birşey deme şansı varmı
  Cevapla
 • Ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ülke iş yapmayan planı projesi olmayan sadece laf kalabalığı yapan yöneticileri sever. Etrafım başka partili kişilerle dolu. Erdoğana kızar hakaret ederler. Peki size bu adam ne yaptı diye sorduğumda cevap veremezler. En çok üzüldüğüm işe Müslümanlar bile din düşmanı olmuş bu ülkede. Para sevgisi lüks yaşam sevgisi araba, ev sevgisi maalesef Allah sevgisinin üzerine çıkmış.
  Cevapla
 • Skut 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle kardeş sabır lazım
  Cevapla
 • Hoca 1 ay önce Şikayet Et
  Valla ak parti dağılırsa erdoğana hiçbir şey olmaz emekli olur gider kafasını dinler bence halk olarak biz düşünelim
  Cevapla
 • Malatyali 1 ay önce Şikayet Et
  Yabancılar bile teşhis etmişse vardır birseyler. Yaşida geçti. Bırakın emekliliğini yaşasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan bahsettiği isimler kim? Korkunç halde bulunmuştu
Yolanda Diaz'ın açıklaması İsrail Dışişleri Bakanı Katz'ı çıldırttı: Bu kadını kovun