TBMM toplanıyor! Gözler Erdoğan'da...Masada önemli konular var

31 Mart yerel seçimleri ve bayram nedeniyle çalışmalarına yaklaşık 1.5 ay ara veren TBMM, salı yoğun gündemle yeniden açılıyor

GİRİŞ 15.04.2024 07:38 GÜNCELLEME 15.04.2024 08:57
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Meclis’in öncelikli başlıkları arasında taşınması ruhsat gerektiren silahların yasadışı kullanımını engelleyen ve birinci sınıf emniyet müdürlerinin emeklilik yaşını 55’ten 65’e yükselten yasa teklifi ile kamuda sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif, 9. Yargı Paketi, kripto varlıklar, turist rehberleri ve yol geçiş ücretleri, seyir güveliği ile gemi bağlama ücretlerini yeniden ele alacak teklifler yer alıyor.

ENERJİ KANUNU’YLA BAŞLAYACAK

Kurban Bayramı nedeniyle temmuz sonuna kadar çalışması öngörülen TBMM Genel Kurulu, haftalık çalışmasına ilk olarak yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğalgazın Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanması gibi birçok düzenlemeyi içeren enerji alanındaki kanun teklifini ele alarak başlayacak. Teklif, seçimden önce İliç’te yaşanan maden faciasının ardından tepkilere neden olduğu için Genel Kurul gündeminden çekilmişti. Yine Genel Kurul’da bekleyen Turist Rehberliği Meslek Yasası ile Seyahat Acentaları Yasası’nda da bazı değişikliklerin yapılması planlanıyor.

KADINLARIN BEKARLIK SOYADINA VİZE

Bunların yanı sıra AK Parti’nin nisan ayı içinde sunmayı planladığı 9. Yargı Paketi’nde önemli maddeler yer alıyor. Anayasa Mahkemesi’nin görev alanıyla ilgili pakette herhangi bir madde yer almazken, toplumdaki cezasızlık algısına karşı CMK’da yapılacak değişikliklerin yanı sıra, kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğuna ilişkin madde ve ön ödemeye tabi suçlar hakkındaki düzenlemeler bu pakette olacak.

ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖZLER ERDOĞAN’DA

Salı ve çarşamba günleri Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimin ardından en kapsamlı değerlendirmesini çarşamba günü gerçekleşecek grup toplantısında yapması bekleniyor. Salı günü de CHP Genel Başkanı Özgür Özel partisinin Meclis grubunda kürsüde olacak.

İÇTÜZÜK GÜNDEMİ

TBMM, tatile girmeden önce içtüzük tartışmalarıyla da gündemde olacak. AK Parti, bu kapsamda Meclis İçtüzüğü’nün değiştirilmesi için de muhalefetle görüşmeyi planlıyor. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Meclis’te grubu bulunan muhalefet partilerinin grup başkanvekilleriyle görüştüklerinde, grup başkanvekillerinin de Meclis’i daha etkin çalıştırma ve kaliteli yasama noktasında gerekli desteği vereceklerini ifade ettiklerini söylemişti.

23 NİSAN’DA ALPER GEZERAVCI SÜRPRİZİ

23 Nisan Salı günü TBMM’nin kuruluşunun 104’üncü yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel oturumu yapılacak. Meclis’te ayrıca, her yıl olduğu gibi bu yılda Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi ve TÜBİTAK iş birliğinde ‘Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi ve Bilim Şenliği’ düzenlenecek. Bu seneki etkinliklere Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da katılacağı öğrenildi.

KAYNAK: HÜRRİYET
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 47
 • Fehmi20 1 ay önce Şikayet Et
  En büyük bela İsrail ve Amerika bu belayı bir an önce çözmeli yani savaşa girmeliyiz Tek çözüm budur yoksa ekonomik savaşı kaybetmek üzereyiz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin önceliği yeni anayasa değildir anayasa gibi Türkiye'nin bir problemi yoktur.hükümetin hangi icraatın önüne anayasa engel oldu idam gelmelidir.
  Cevapla
 • Rahip bronson 1 ay önce Şikayet Et
  Kademeli emeklilik düzenlemesi bekliyoruz 1999 sonrası için
  Cevapla
 • Sünnete riayet 1 ay önce Şikayet Et
  Biz "çocukları babalarının adıyla çağırınız" diyen Hz. Muhammed Mustafa SAV efendimizin ümmeti olarak kadınlara erkeğin soyadının verilmesinin konusu bile edilmemeli. Aklı başında hiç bir Müslüman erkek de bunu istememeli.
  Cevapla
 • E.dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Her şeyden önce kendi anayasamızı kalınlaştırmak veya halk oylamasına sunmak Her şeyden önce öyle bir anayasa olmalı ki temel taşları sağlam olsun gelecek nesillere yol olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm dünya ayaklandı! Bir ülkeden daha flaş İsrail adımı
Mersin'deki katliam gibi kazada hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi