Son dakika: Bakan Fidan, Batı'ya tarihi uyarıyı yapıp ekledi: Dünyayı bekleyen asıl kriz..

Son dakika... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İstanbul'da Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Fidan yaptığı konuşmada tarihi açıklamalarda bulunarak yaşanan bölgesel krizlere ilişkin Batı'yı uyardı.

GİRİŞ 20.04.2024 14:07 GÜNCELLEME 20.04.2024 16:55
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Şükri'yi İstanbul'da ağırladı.

Bakan Fidan ve Şükri, ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Fidan, Türkiye ve Mısır'ın ortaklığının iki ülkenin halkları için yararlı olduğunu söylerken, Gazze'ye Refah kapısından yardım getirebilmek için çalıştıklarını söyledi.

Mısırlı Bakan Şükri de Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini bildirdi.


 

Bakan Fidan toplantının soru-cevap kısmında "Gazze krizi çözülmezse böyle krizler artarak devam edecekler. Diğer ülkeler şöyle bir lüks içerisine girmesinler; Bunlar sadece ortadoğuda olacak bize hiçbir etkisi olmayacak düşüncesine girmesinler." dedi. 
 

Bölgede yaşanan krizlerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Fidan, "Dünyayı bekleyen asıl büyük kriz Filistin meselesiyle makyajı dökülen gerçekliği ortaya çıkan uluslararası sistemin iki yüzlülüğüdür." ifadelerini kullandı.
 

Son dakika haberi... Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Mısır ve Türkiye'nin işbirliği halklarımızın ve bölgemizin fevkalade yararınadır. Mısır'la tekrar 15 milyar dolarlık ticaret hedefimize ulaşmak istiyoruz.

Özellikle ticaret ve ekonomi işbirliğimizin en güçlü boyutlarından birini oluşturmakta.

GAZZE'DEKİ İSRAİL KATLİAMI

Gazze'de geldiğimiz noktanın vahametini ve yapılması gereken konuların altını bir kez daha çizdik.

Refah sınır kapısında yardımların ulaştırılması için, Mısır'la gece gündüz çalışıyoruz.

LİBYA, SUDAN, SOMALİ VE ETİYOPYA SORUNLARI

Türkiye ile Mısır arasındaki önemli konular olan Libya, Sudan, Somali ve Etiyopya sorunlarını masaya yatırma şansımız oldu.

Libya'nın bütünlüğüne ve istikrarına beraber nasıl katkıda bulunuruz bunları kendi aramızsa istişare etme imkanımız oldu.

Somali ve Etiyopya arasında başlayan yeni sorun alanını da görüştük. Somali'nin toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı tekrar ettik.

Bu konularda nasıl daha düzenli çalışabiliriz şeklinde bunları istişare etme kararımız oldu.

Mısır ve Türkiye, Akdeniz'in iki ucunda önemli iki kardeş ülke. Çok büyük iş birliği potansiyelimiz var.

Şukri'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Türkiye ile ilişkilerimizi yüksek düzeylere çıkarmak için çalışıyoruz. Bölgede güvenlik ve istikrar için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Filistinliler çok büyük kayıp verdi. Uluslararası kamuoyu şaşkın bir vaziyette bunu izlemektedir. Gazze'de bir an önce ateşkesin sağlanması gerekiyor.

Gazze'de savaş başladığına beri Mısır her zaman çabalarını sürdürmektedir.Toplantının soru cevap kısmında gazetecilerin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan şu çarpıcı açıklamaları kullandı;

'BATI'YA NET UYARI

Gazze krizi çözülmezse böyle krizler artarak devam edecekler. Diğer ülkeler şöyle bir lüks içerisine girmesinler; "Bunlar sadece ortadoğuda olacak bize hiçbir etkisi olmayacak" düşüncesine girmesinler. 

Baştan beri söylediğimiz gibi Filistin konusunda olan her şeyin küresel fay hatlarını tetikleme potansiyeli var. Ve tetiklemekte. Burda olan bir şey batıyı da doğuyu da kuzeyi de güneyi de etkiliyor.

"BUNLAR DAHA BAŞLANGIÇ"

Bunu biz Kızıldeniz'deki ticaret gemileriyle ilgili krizde gördük. Lojistik zincirinin nasıl kesildiğini gördük. Siparişlerin nasıl geç gittiğini, fiyatların nasıl arttığını gördük. Bunlar daha başlangıç. Eğer bu türden krizlerin yayılmasının önüde geçmek istiyorsak sahici olarak kollarımızı sıvayıp gereken adımları atmamız lazım.

"BASKIYI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR"

Baskıyı artırmamız gerekiyor. Bölge ülkeleri olarak, İslam ülkeleri olarak, Afrika ve Batı ülkeleri olarak, herkes bir araya gelerek sesimizi yükseltmemiz gerekiyor Öncelik, Gazze'de işgalin bitirilmesi.

Bu artık ezilenlerle ezenlerin savaşı olmaya başladı.

"DÜNYAYI BEKLEYEN ASIL KRİZ"

Dünyayı bekleyen asıl büyük kriz Filistin meselesiyle makyajı dökülen gerçekliği ortaya çıkan uluslararası sistemin iki yüzlülüğüdür.

KAYNAK: HABER7
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 50
 • Şerif Tüfekçi 4 hafta önce Şikayet Et
  İsrail ile ticaret yapan ülkeler anında ticaret yollarını kapatsa hava .kara doğal gaz benzin motorin gıda vs. Gibi maddeleri durdursa o zaman görürüm İsrail halini . Ama bazı Ülker'in çıkarı var ABD denen SİYONİST köpeklerin masasılar daha yazacak çok şeyler var
  Cevapla
 • musdi kılıc 4 hafta önce Şikayet Et
  bence petrolü ihracatı islam ülkeleri durdursun o zaman yola gelirler
  Cevapla
 • M AÇIKGÖZ 4 hafta önce Şikayet Et
  Çözüm çok basit israil denen terörist devletin ortadan kaldırılması
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Filistin'e el altından silah ve yardım gitmeli İsrail'de ayaklanma karışıklık bombalı olaylar baslatilmali İsrail kaosasuruklenmeli sicimler erkene alınmalı askeri darbe olmalı
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bosna Savaşı'nda devlete sormadan gönüllü gittiler. ihh öncüllük etmişti. haydi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İç acıtan video! Bir baba kuduz olmuş oğlunun ölümünü bekliyor!
Bakan Koca'dan son dakika yeni randevu sistemi açıklaması!