Bakan Hakan Fidan: Fevkalade önemli! O ülkeyle imzalar atıldı!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Venezuela'nın Gazze konusunda Türkiye ile aynı görüşlere sahip olduğunu belirterek, "İsrail'in yalnızlığa mahkum edilmesi fevkalade önemli" dedi.

GİRİŞ 23.05.2024 23:56 GÜNCELLEME 24.05.2024 00:22
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Bakan Fidan, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Fidan, Gazze konusunda Venezuela ile Türkiye'nin aynı fikirlere sahip olduğunu belirterek, "İsrail'in yalnızlığa mahkum edilmesi fevkalade önemli" dedi.

'TÜRKİYE, LATİN AMERİKA'DA ETKİN BİR AKTÖR HALİNE GELMEKTE'

Bakan Fidan, Venezuela ile olan ilişkilerimiz her alanda ilerlemekte olduğunu dile getirerek, “Türkiye olarak Latin Amerika ve Karayipler açılımımızın merkezinde Venezuela yer almakta. Son yıllarda yaptığımız ziyaretler, anlaşmalar, karşılıklı çalışmalar, ticaretin artması başta Venezuela olmak üzere Latin Amerika'da Türkiye giderek daha da etkin bir aktör haline gelmekte. Biz de Bakanlık olarak buna paralel bir şekilde özellikle daha mikro olarak ilişkilerimizi yönetmek için Bakanlığımızda Latin Amerika ve Karayiplere bakan sadece bundan sorumlu yeni bir genel müdürlük kurduk” ifadelerini kullandı.

'GAZZE  KONUSUNDA AYNI DÜŞÜNÜYOR, AYNI ŞEKİLDE HAREKET EDİYORUZ'

Venezuela ile sadece ikili ilişkiler alanında değil, bölgesel ve küresel konularda da görüş alışverişinde bulunduğunu aktaran Bakan Fidan, “Başta, Venezuela'nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar olmak üzere birçok konuyu masaya yatırma imkanımız oldu. Bu önemli konulardan biri de şüphesiz ki Filistin meselesi ve Gazze'de devam eden katliamdı. Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki Venezuela'yla Gazze konusunda aynı düşünüyoruz, aynı şekilde hareket ediyoruz. Uluslararası platformlarda da beraber tavır alıyoruz. Gazze'deki katliamın durdurulması, Filistin Devleti'nin tanınması konusunda da çalışmalarımızı ortak sürdürme kararı aldık” diye konuştu.

Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaret hacminin bu sene bir milyar doların üstüne çıkacağını hedeflediklerini belirten Venezuela Dışişleri Bakanı Gil, önümüzdeki yıllarda belirlenen hedefin 3 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Bakan Fidan ile görüşmelerinde uluslararası politika konusunda birçok konuya değindiklerini aktaran Gil, Filistin’i bağımsız ve özgür bir ülke olarak tanıdıklarını ve yaşanan insanlık suçunun da cezalandırılmasının altını çizdi.

'3 AVRUPA ÜLKESİNİN FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIMA KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILADIK'

Filistin’i tanıyan devletlerin artması ve iki devletli çözüm ile Gazze’deki krizin sona ermesi için atılabilecek adımların sorulması üzerine Fidan, şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle üç Avrupa ülkesinin Filistin'i devlet olarak tanıma kararını açıklamalarını memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum. Esasen uzun zamandır Türkiye olarak dostlarımızla, müttefiklerimizle beraber uluslararası arenada sürdürdüğümüz İsrail'e her türlü diplomatik baskıyı uygulama konusundaki çalışmalarımızın meyve verdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Katliam durmadı, soykırım devam ediyor ama İsrail'e yönelik uluslararası baskı son on yıllarda emsali görülmemiş şekilde de artıyor. Bu önemli bir kazanım. Bu mücadele uzun soluklu bir mücadele ve bu mücadeleyi sistematik bir şekilde yılmadan, bıkmadan, usanmadan devam ettirmemiz gerekiyor.

'İSRAİL'İN YALNIZLIĞA MAHKUM EDİLMESİ FEVKELADE ÖNEMLİ'

Türkiye'den sonra başka ülkeler de Uluslararası Adalet Divanı'nda Güney Afrika'nın açtığı davaya taraf olma kararı aldılar. Biz bu sayının giderek artacağına inanıyoruz. İsrail'in hem diplomatik alanda hem hukuk alanında giderek yalnızlığa mahkum edilmesi fevkalade önemli."

MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Görüşme kapsamında iki ülke arasında, Türkiye-Venezuela Dördüncü Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı Ortak Bildirisi, Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliği Anlaşması, Sivil Havacılık Kurumları arasında Teknik İşbirliğine dair Mutabakat Zaptı, Görsel-İşitsel Hizmetlere Dair Ortak Yapım Anlaşması, Eğitim Alanında İş Birliğine İlişkin 2024-2026 Dönemi Uygulama Programı, Venezuela’daki Türkiye Maarif Vakfı Okullarına İlişkin Anlaşma, 2025-2027 Turizm Uygulama Programı, Yükseköğretim Bursları Alanında İşbirliği Protokolü, Teresa Carreno Tiyatrosu Vakfı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 24
 • KudüsFatihiFidan 1 ay önce Şikayet Et
  Venezuella Latin Amerika ülkeleri ile Türkiye arasında dostluk köprüsü kurucusudur.işbirliği daha da artmalı.
  Cevapla
 • Enişte 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa’dan yüz bulamayınca ……!!
  Cevapla
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki. Bizleri kandırıyorlar gibi geliyor bu filmin sonunda Gazze’yi topyekun İsrail’e. Vermezler
  Cevapla
 • Boykot 1 ay önce Şikayet Et
  Sadece mallarına boykot yetmez sahibi azılı İslam düşmanı siyonist İsrail (ABD) menseili eski ismiyle fox şimdiki ismiyle now televizyonlardan silmek gerek
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Venezuela bizim için önemli.. Hayırlı olsun..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD ile Rusya'dan son dakika savaş uyarısı: İletişim hattı açık!
Yeni modeller yolda! Togg, Avrupa'ya açılmaya hazırlanıyor