Karabük'te muhtarlık seçimi iptal oldu: Yerine eşi aday oldu

Karabük'te yerel seçimde muhtar seçilen Fahri Bostancı’nın, karıştığı bir olaydan aldığı ceza nedeniyle memnu haklarının elinde olmadığı ortaya çıktı. Tekrarlanacak olan seçimlerde aday olamayan Bostancı’nın yerine eşi aday oldu.

GİRİŞ 23.05.2024 22:03 GÜNCELLEME 23.05.2024 22:22
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Karabük merkeze bağlı Aydınlıkevler Mahallesi’nde 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Fahri Bostancı, 566 oy alarak muhtar seçildi. Diğer adaylar, Bostancı’nın memnu haklarının elinde olmadığını gerekçe göstererek İlçe Seçim Kuruluna itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan incelemede, Bostancı’nın 2014 yılında karıştığı bir kavga sebebiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası aldığını, 5 yıl suç işlememek şartıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği ve memnu haklarının elinden alındığı ortaya çıktı. 13 Mayıs günü Fahri Bostancı’nın savunması alındı. Savunmasında, cezasının 12 Ekim 2023’te bittiğini belirten Bostancı, memnu haklarının elinden alındığından haberinin olmadığını ve bu nedenle haklarının iade edilmesi için herhangi bir adli süreç başlatmadığını söyledi. İlçe Seçim Kurulu, seçimin 2 Haziran’da tekrarlanmasına karar vererek Bostancı’nın mazbatasını geri aldı. Tekrarlanacak olan seçimde aday olamayan Fahri Bostancı’nın yerine eşi Aysun Bostancı aday oldu. Aysun Bostancı, diğer 3 adayla birlikte seçim yarışına girecek. 

Yüz kızartıcı bir suç işlemediğini belirten Fahri Bostancı, "2014 yılında eşim bir trafik kazası yaptı ve karşı tarafla kavga ettim. 2 sene 6 ay ceza aldım. Sabıkam olmadığından hükmün açıklanması geri bırakılması kararı verildi. Mahkeme memnu haklarımı o zaman benden almış. Benim bu konuda bilgim yok. Ben bunu yeni öğrendim. Bununla ilgili itiraz olunca Seçim Kurulu mazbatamı elimden aldı. Benim sabıkam olsa, devlet bana zaten mazbatamı vermez. Benim yüz kızartıcı bir suçum yok. Muhtarlık yapmak için bütün şartlar bende mevcut. Yasaklı madde yok, cinsel istismar yok, yüz kızartıcı suçum yok, sabıkam yok. Memnu haklarımdan dolayı sıkıntı yaşadım. Memnu haklarımı geri alabilmek için 15 Haziran’da mahkemem var. Seçim 2 Haziran’da olduğu için haklarımız yetişmiyor. Bu yüzden ben kendim aday olamıyorum. Eşim Aysun Bostancı aday oldu" dedi.

Eşinin yerine aday olan Aysun Bostancı ise "2014 yılında benim karıştığım bir kaza sonucu şahıs bana küfretti. Eşim arbede yaşadı ve ceza aldı. 5 yıl boyunca eşimin memnu hakkını geri aldılar. Eşim, memnu haklarının alındığını bilmiyordu. Allah razı olsun Aydınlıkevler de eşimi muhtar olarak seçti. Ancak memnu hakları olmadığı için şikayet edildi. Seçimi iptal ettiler ve eşim 15 Haziran’da memnu haklarını geri alabiliyor. 2 Haziran tarihinde yapılacak seçimlerde bu yüzden ben adayım. Eşime yapılan haksızlıktan dolayı eşimin arkasındayım. Eşimin yüz kızartıcı bir suçu yoktur" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 20
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yaşar Acar bey Şehirlerde Muhtarlığın kaldırılması sizin söylediğinize aykırı bir durum oluşturmaz.Şehirlerde muhtarlık kaldırılsın evet milletvekili sayısı da düşürülsün.Hata 150 milletvekili bile yeterli.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Evet Muhtarlık hiç bir anlam ifade etmiyor sadece köylerde kalsın şehirlerde kaldırılsın
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen şehirlerde muhtarlık kaldırılsın sadece köylerde kalsın şimdi dedeler de akıllı telefon kullanıyor teknoloji ilerledi devlet tasarruf yapacaksa bunları kaldırsın gereksiz artık
  Cevapla
 • Yaşar acar 1 ay önce Şikayet Et
  Neden tasarruf için muhtarlukların kaldırılmasını istiyorsunuz anlamış deyil im madem tasarruf istiyorsunuz neden millet vekillerini 600 den 400 üze indirilmesini istemiyorsunuz
  Cevapla
 • okur 1 ay önce Şikayet Et
  Artık muhtarlık işlevini yitirdi, kaldırılsın.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Şehirlerde muhtarlık kaldırılmalı,taşıma ruhsatlı silah neden verilir anlamakta zorlanıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca emeklinin maaş farkı ne zaman ödenecek?
İran'dan, İsrail ve ABD'ye tehdit: Olacaklardan siz sorumlusunuz!