Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki MGK sona erdi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Bu yıl 3. kez toplanan MGK'da yurtiçi ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonları ele alındı.

GİRİŞ 28.05.2024 20:12 GÜNCELLEME 29.05.2024 10:28
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Beştepe’deki toplantı saat 16.10’da başladı. Yaklaşık 4 saat süren toplantı sona erdi. 

Toplantı sonrası İletişim Başkanlığı yazılı açıklama paylaştı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Millî Güvenlik Kurulu, 28 Mayıs 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda;

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU!

PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

KOMŞU ÜLKELERDE OLDUBİTTİYE GEÇİT YOK

Komşumuz Irak’la eş güdüm ve iş birliğimizin, ülkelerimiz arasındaki ahdî zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulanarak güvenlik alanında kaydedilecek somut ilerlemelerin, bölgemizin kalkınmasına yönelik müşterek gayretlerimizi kuvvetlendireceği belirtilmiştir.

Irak ve Suriye’de gasp ettiği toprakları terör yuvası hâline getiren PKK/KCK-PYD/YPG’nin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği, millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır.

TARİHİN DOĞRU TARAFINDA YER ALARAK FİLİSTİN'İ DESTEKLEMEK ÖNEMLİ

Uluslararası hukuktan kaynaklanan mesuliyetlerini yok sayarak Gazze’deki katliamlarını sürdüren İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlara son vermesi için dünyanın dört bir yanında yükselen sesleri bastırmaya yönelik uygulamaların; hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyetini savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne serdiği belirtilmiştir. Buna mukabil tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Ukrayna’daki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmeler ele alınarak adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânlar değerlendirilmiş; kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır.

AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ARASINDAKİ MÜZAKERELER

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen müspet gelişmelerin barışı sağlayacak bir anlaşma ile neticelenmesi yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini hedefleyen tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir.

YAPAY ZEKA ALANINDA KAYDEDİLEN İLERLEMELER

Yapay zekâ alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna; bununla birlikte, bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceğine dikkat çekilmiştir. Türkiye’nin, yapay zekâ çalışmalarının ilmî, askerî, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

 

KAYNAK: HABER7
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 47
 • Neden 2 hafta önce Şikayet Et
  Emekliye sıra ne zaman gelecek.
  Cevapla
 • Morelli 2 hafta önce Şikayet Et
  Hollandanin yardimlara yagmaliyor zionist seytanlar misirla bir olup askeri oparasyon yapilmali yoksa hicbir faydasi yok
  Cevapla
 • ali 2 hafta önce Şikayet Et
  abd ve israile müttefiklerine en güzel cevap , suriyede ypg nin elinde kontrolünde bulunan petrol kuyularından arazilerinden def etmettir ve göç eden gazzelileri o bölgelere yerleştirmek silahlı güç kurmak en güzel cevap olacaktır
  Cevapla
 • ismet 2 hafta önce Şikayet Et
  filistine hangi detekten bahsediyorsunuz ben anlamadım bizim bilmediğimiz bişeymi var sözle ben destekliyom
  Cevapla
 • Filistin için 2 hafta önce Şikayet Et
  Somut icraat bekliyoruz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
G7 Liderler Zirvesi'nde bomba karar: Rus varlıkları Ukrayna'ya verilecek
Merkez Bankası rezervleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde