Siyasi partilerden AK Parti'ye peş peşe ziyaretler! Dikkat çeken diyalog

Kurban Bayramı’nın ikinci gününde Ankara’da siyasi partiler arasında bayramlaşma ziyaretleri gerçekleşiyor. AK Parti’nin ilk ziyaretçisi CHP oldu. Ziyaretteki diyaloglar dikkatlerden kaçmadı.

Siyasi partilerden AK Parti'ye peş peşe ziyaretler! Dikkat çeken diyalog
Siyasi partilerden AK Parti'ye peş peşe ziyaretler! Dikkat çeken diyalog
GİRİŞ 17.06.2024 11:38 GÜNCELLEME 17.06.2024 11:50
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bugün Ankara’da siyasi partilerin bayramlaşma günü. Partiler karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret ediyor. Günün ilk bayramlaşması AK Parti ile CHP arasında gerçekleşti.

CHP’nin AK Parti’ye bayramlaşma ziyareti yapan heyetine Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz başkanlık etti.

AK Parti heyetinin başında ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur yer aldı.

ASGARİ ÜCRET DİYALOĞU

Gazze gündemiyle başlayan bayramlaşmada daha sonra da ekonomi gündemi ele alındı.

Yavuzyılmaz, asgari ücrette iyileştirme yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Uygur ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceği mesajını verdiğini dile getirdi.

İKİNCİ ZİYARET MHP'DEN

AK Parti'yi ikinci olarak MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz başkanlığındaki heyet ziyaret etti.

Genel Başkan Yardımcısı Uygur, İslam aleminin, MHP camiasının ve 85 milyon vatandaşın bayramını tebrik etti.

Hac vazifesini yerine getiren vatandaşların ibadetlerinin kabul olmasını dileyen Uygur, bayramın zulüm altındaki coğrafyaların kurtuluşuna vesile olmasını diledi.

Genel ve yerel seçimleri geride bıraktıklarını anımsatan Uygur, "İlkeler ve mefkureler etrafında toplanan, odak noktası istikbal, istiklal olan Cumhur İttifakı olarak milletimizin güçlü desteğiyle, dimdik bir şekilde ülkemizi Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaştırmak için yol yürümeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Sadir Durmaz da Uygur'a samimi misafirperverliği için teşekkür ederek, bayramını tebrik etti.

Bayramın, Gazze başta olmak üzere zulüm altında inleyen tüm insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını dileyen Durmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye açısından bakıldığında hakikaten bu mücadeleyi en başta veren ülkemiz, hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız... Biz de parti olarak sonuna kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin bu konuda attığı adımların bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da arkasında olacağız. Cumhur İttifakı dimdik ayaktadır ve Türkiye'nin meselelerine sahip çıkma noktasında en küçük bir tereddüt söz konusu değildir. Seçimleri geride bıraktık. Seçimsiz bir istikrar sürecini, Türkiye'nin meselelerini ve yakın coğrafyamızdaki sorunları halletmek için bir fırsata dönüştürmek gereklidir. Bu yönde atılacak adımlara elbette sonuna kadar destek olacağız. Rabb'im ülkemize, milletimize, devletimize zeval vermesin. Bizi bir bayrama daha kavuşturan Rabb'imize sonsuz şükürler olsun."

"NORMALLEŞME ÖNEMLİ"

CHP Genel Merkezi’nin ilk ziyaretçisi de AK Parti heyeti oldu.

MKYK Üyesi Hasan Sert’in başkanlık ettiği AK Parti heyetini CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel karşıladı.

Yücel, “Normalleşme ve diyalog süreci çok önemli.” dedi.

Sert de normalleşmenin önemine dikkat çekti, “Yerel yönetimlerde siz, merkezi yönetimde biz başarılı olmak zorundayız.” ifadesini kullandı.

AK PARTİ'DEN MHP'YE ZİYARET

Kurban Bayramı çerçevesinde siyasi partilerin bayramlaşması başladı.

Bu kapsamda AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi Derya Öztekin, Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyesi Sayın Salih Aydın'dan oluşan AK Parti heyeti, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Genel Başkan Başdanışmanı MKYK Üyesi Esma Özdaşlı, MYK Üyesi Fatih Çetinkaya'dan oluşan heyetle bayramlaştı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, AK Parti heyetini ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti.

"Kararlılıkla da hedeflerini ortaya koymuş, çalışmalarını başlatmış bir ittifaktan bahsediyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a MHP teşkilatının selamlarını ileten Karakaya, "Cumhur İttifakı'nın bileşenleri olarak AK Parti MHP mensupları öylesine bir araya gelinmiş bir siyasi birliktelikten çok öte bir şey. 15 Temmuz işgal girişimiyle birlikte ülkeye yönelik tehdit, tehlike ve riskleri ortadan kaldırma maksadıyla oluşmuş. Bu süreç içerisinde Türkiye Yüzyılı ve Türk asrı vizyoner hedefiyle birlikte yoluna devam etmektedir ki bu bir 100 yıllık hedeftir. Bu hedefte de çok önemli istasyonlar var. 2053, İstanbul'un fethinin 600. yılı ile ilgili ara hedefler var. 2071 Malazgirt zaferinin bininci yıl dönümü ile ilgili hedefler var ama asıl hedef Cumhuriyet'in ikinci yüzyılını Türk asrı yapmak. Bu yoğun hedeflerin gerçekleştirmesi de uzun vadede onun için. Cumhur İttifakı dendiğinde bir seçim ittifakı şeklinde algılanmaması gerektiğini, geçen seçimlerde Cumhur İttifakı'nın karşısındaki ittifaklar tarafından da ifade edildi. Bu bir seçim ittifakı ya da öyle kısa vadeli bir ittifak değil. 100 yılı hedef alan, Türkiye Yüzyılı'na, Türk asrını gerçekleştirmeye karar vermiş, bu kararlılıkla da hedeflerini ortaya koymuş, çalışmalarını başlatmış bir ittifaktan bahsediyoruz" dedi.

'SONSUZA KADAR DEVAM EDECEK'

Cumhur İttifakı'nın bir zihniyet olduğunu ifade eden Karakaya, şunları aktardı:
"Sonuç itibarıyla bazıları geçmiş dönemde geçtiğimiz seçimlerdeki o siyasi partiler arasındaki oluşan ittifaklar anlamında konuyu ele alıp değerlendirdiler ama çok daha farklı bir şey olduğunu ve bunu fark edenlerin de bu süreç içerisinde farklı girişimlerle Cumhur İttifakı'nda sanki bir sıkıntı varmış gibi olayları değerlendirmeleri ya da Cumhur İttifakı'nda akılları sıra bir soğuma bir ayrışma oluşturma girişimleri geçmişte de oldu. Bugün de oluyor, yarın da olacak ama asıl bize göre göz önünde bulundurulması gereken şey Cumhur İttifakı'nın geleceğe yönelik de bu sadece partiler anlamında değil, elbette partilerinde bir ömrü olabilir, sonsuza kadar gidebilir. Dolayısıyla bugün biz Cumhur İttifakı'nın da bir kurumsal yapı olarak onun bileşenleri olan AK Parti'yi ve MHP'yi de sonsuza kadar devam edeceklerini varsayıyoruz ama asıl burada Cumhur İttifakı'yla oluşturulan bir vizyondur. O vizyon son derece önemlidir. Bu vizyon oturduktan sonra o hedeflere doğru yol alındıktan sonra yarın bu vizyonu ismi a olan b olan başka partiler alabilir. Buradaki temel maksat ve amacı da gerçekten çok iyi anlamak gerekir."

BU MEMLEKETTE BELİRLİ BİR ÜLKÜMÜZ VAR

Cumhur İttifakı'nın en temelde ilkesel zeminde kurulan bir ittifak olduğuna değinen AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ise, "Birileri gibi gerçekten çıkar odaklı değil. Günün sonunda ilkesel zeminde bizim belirli bir idealimiz var. Bu memlekete dair belirli bir ülkümüz var. Biz bu ilkeler zemininin de bir araya gelmiş bir ittifakız. Zaten liderlerimiz bunu her platformda ifade ettiler. 15 Temmuz işgal girişiminde kurulmuş bir ittifaktan bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasetteki ve en kıymetli alameti farikalarından birisi de vefa duygusudur. Dolayısıyla sayın Devlet Bahçeli'nin kritik zamanlarda takındığı pozisyon her zaman Cumhurbaşkanımızın vefasıyla karşılık bulacaktır. Bu minvalde de gerçekten 2023 seçimleri çok kritik bir seçimdi. Tabiri caizse 7 düvelin bir araya geldiği o seçimlerde dahi 2018 seçim sonucunun bir tık ötesine gidilemediğini bizler gördük. Dolayısıyla Cumhur İttifakı aslında milletten yetkiyi o süreçte almıştı. Elbette ki yerel seçim sürecinde neler oldu bunların değerlendirmesini kendi içimizde yaparız ama 5 yıl boyunca zaten yönetme iradesine güven telkinini o süreçte milletimiz vermişti. Hiçbir tartışmaya mahal vermeyecek şekilde zaten milletimiz Cumhur İttifakı'na duyduğu güveni orada ifade etmişti. Biz milletimizin ifadeleriyle bağlıyız. Milletimizin gerçekten bu noktada ortaya koyduğu bizler için belirleyici olandır" ifadelerini kullandı.

MHP'YE İLK ZİYARET DSP'DEN

MHP Genel Merkezi’ni ziyaret eden ilk heyet ise DSP heyeti oldu. Ziyarette Gazze’deki son durum ele alındı.

AK PARTİ 8 PARTİYLE BAYRAMLAŞACAK

AK Parti bugün 8 siyasi partiyle bayramlaşacak. Bu partiler, CHP, MHP, HÜDA PAR, YRP, BBP, DSP, İYİ Parti ve Vatan Partisi olacak.

MHP ise AK Parti, CHP, YRP ve DSP ile bayramlaşacak.

CHP, 17 siyasi partiyle bayramlaşacak. Bu partiler, AK Parti, DSP, Vatan Partisi, DEM Parti, İYİ Parti, BBP, DP, MHP, SP, ANAP, Memleket Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, YRP, Bağımsız Türkiye Partisi, Zafer Partisi ve Milli Yol Partisi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Ziyaretçi 1 ay önce Şikayet Et
  Birşeyler dönüyor ama bakalım Tayyip bilir işini
  Cevapla
 • AYYILDIZ1453 1 ay önce Şikayet Et
  chp mi normalleşme mi neyi normal kabul edeceğiz pkklı itlerle kol kola gezilecek belediyelerde orda burda pkklı itlere destek verecek ondan sonra normalleşelim af edersiniz de bunu mu sitemize çekip chp ye gülücük atacağız he normalleşmiyorum din başörtüsü Kuran düşmanı chp ile istediğiniz kadar şirin gözükün
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ekonomi yönetimi serbest piyasa ekonomisini kaldırımı devlet tekelli fiyat getirin yoksa azgın millet kafasına göre racon kesiyor
  Cevapla
 • vatansever58 1 ay önce Şikayet Et
  temmuzda asgari ücrete zam olmazsa halimiz harap
  Cevapla
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  chp ile normalleşme mi. hangi saf buna inanıyor...chp bütün kötülüklerin anasıdır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böylesi görülmedi! Arjantin'in golü 2 saat sonra iptal edildi
600 yıllık tarih! Osmanlı Devleti'nin yönettiği topraklar: Bu ülkelerde Osmanlı izi var...