Fidan'dan Ukrayna-Rusya savaşı uyarısı: Küresel riskleri var, ağırlığımızı kullanacağız!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çekyalı mevkidaşı Jan Lipavsky ile ortak açıklama yaptı. Fidan, Ukrayna-Rusya savaşının küresel savaş riskini artırdığı uyarısında bulundu. Fidan, barış için Türkiye'nin ağırlığını kullanacağını da vurguladı.

GİRİŞ 25.06.2024 13:47 GÜNCELLEME 25.06.2024 14:28
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çekyalı mevkidaşı Jan Lipavsky ile ortak açıklama yaptı. Fidan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

"Çekya da Ukrayna konusunda son derece hassas. Avrupa'nın güvenliği açısından endişeleri var. 

Savaşlar, bölgemize yıkım getiriyor. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ukrayna'nın işgal edilmesine karşıyız. Fakat şöyle bir manzarayla karşı karşıyayız: Bu savaş, artık Ukrayna ve Rusya'dan daha büyük bir savaş haline dönüşmeye başladı. Çok büyük küresel riskleri bünyesinde barındırıyor. Küresel bölünmeler buradan derinleşiyor. Sıcak savaş belki Ukrayna ve Rusya dışına çıkmadı ama savaştan dolayı kamplaşma görüyoruz. Rusya'nın şu ana kadar hiç olmadığı şekilde kendi kampını kurmaya yöneldiğini, Avrupa Güvenlik Mimarisi'nin ilişkilerinin başka şekle evrildiğini görüyoruz.

Savaş olduğu zaman, belli risklerin hangi formatta evrileceğini önceden kestirmeniz pek mümkün olmuyor. Yayılma ve kitle imha silahlarının kullanılma riski her zaman var. O yüzden bu savaşın bir an önce durması gerekiyor.

Bir an önce ateşkes sağlanmalı. Sadece Ukrayna değil, Gazze için de diğer savaşlar için de aynısını söylüyoruz. 

BARIŞ İÇİN AĞIRLIĞIMIZI KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye bu konuda elinden geleni yapıyor. En son katıldığımız barış konferansında da biz, diğer pozisyonlardan farklı olarak artık küresel bölünmenin daha da derinleşmemesi için bir an önce anlamlı görüşmelerin başlaması gerektiğini ifade ettik. Günün sonunda Türkiye'nin sözü, Cumhurbaşkanımızın sözü önemli. Bu ağırlığımızı barış yolunda kullanmaya devam edeceğiz.

KAÇAK GÖÇLE MÜCADELE

Düzensiz göç ve mülteciler konusunda oldukça hassasız. Ülkemiz büyük miktarlarda göç alan bir ülke. Belki Avrupa Birliği'ndeki göçten daha fazlasını biz kısa sürede aldık. Avrupa Birliği kurumları ve ülkeleriyle yürüyen çalışmalarımız var. Göç gönderen ve rota olan ülkelerle de çalışmalarımız var. Göçü önlemede tedbir almakla beraber diğer taraftan bunun ana sebeplerine inip; yani göç veren ülkelerin şartları nelerdir, bizler neler yapabiliriz? Bunun üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor. İçişleri Bakanlığımızın aldığı birtakım tedbirler var ama esas itibariyle konu siyaset, strateji belirleme meselesi."

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 14
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Rusya Lideri Putin'in ikazından en çok alınan ülke İngiltere'dir . Üzerinde güneş batmayan Birleşik Krallığın karizması boydan boya çizilmiştir . Suskunluğu dikkat çekicidir . ABD'yi var eden , küresel düzeni tasarlayan sinsi İngiliz sessiz bir hazırlık içerisindedir .
  Cevapla
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  Rusya ve Ukrayna barışmaz , hınç bitmez , Lakin , Ateşkes yaparlar . Burada asıl durdurulması gereken ABD'dir . Marifet eder gibi gerginliği körüklemektedir . Ne İsrail'i durdurmaktadır , Ne de Ukrayna'yı ! Durdurmak bir yana , tam gaz körükleyip , silah desteği vermektedir .
  Cevapla
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  Savaşların uzaması gerçekten sinir bozucudur . Ukrayna - Rusya savaşı ateşkesle sonuçlanmadığı sürece kutuplaşma ve bloklaşmalar oluşacaktır . Amerikan ve Batı Hegemonyası tarafı olanlar , Rusya ve Çin , Doğu Bloku yanlısı olan ülkeler gibi gerilimler oluşabilir . ABD'nin yaptırım gücü olduğu gibi Rusya'nında yaptırım gücü vardır .
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Halkı muhtemel nükleer bir savaşa karşı bilgilendirmek gerekiyor. Nükleer bir savaş durumunda 3 ay güvenli bir sığınak, 3 aylık gıda ve su, Radyo, pil, ilk yardım kiti, fener,mum gibi temel ihtiyaçlar hayatta kalma ihtimalini sağlayacaktır. Tedbir almak gerekir. Ukrayna liderini değiştirmeli.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Dünya nüfusu azaltılmak isteniyor. Ekonomik ve Askeri yönden avantajlı konumda olan ABD vatandaşları büyük oranda nükleer sığınakları ve hazırlıkları ile Rusya bin nükleer saldırısına hazır görünüyor. Sonrasında milyarlarca insanın ölümü ile Dünya hakimiyeti planları yapan ABD-İsrail ikilisi nükleer savaş sonrası nasıl sürprizlerle yüzleşmek zorunda kalacaklar yaşarsak göreceğiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FIFA'dan skandal İsrail kararı!
Küresel yazılım krizinin ardından uzmanlar uyardı! Dünyayı bekleyen tehlike...