Destici'den emekli maaşı açıklaması: En düşük...

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Temmuz ayından itibaren asgari ücret net 21 bin 205 TL olmalıdır. Temmuz ayından itibaren en düşük emekli maaşı da 21 bin TL’nin üzerinde olmalıdır." dedi.

GİRİŞ 10.07.2024 15:19 GÜNCELLEME 10.07.2024 16:13
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış
 

BBP lideri Mustafa Destici, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında konuştu. Destici, 12 Temmuz’da Türk Dil Kurumu’nun 92’nci kuruluş yıldönümün kutlanacağını hatırlatarak, “Bir milleti oluşturulan en önemli unsurların başında dil gelmektedir. Dolayısıyla milletin, devletin birliğinin sağlanabilmesi ve devam edebilmesinin en önemli özelliği de dil birliğidir. Elbette içimizde farklı dilleri konuşan insanlarımız da vardır. Bu ülkede Kürtçe’de önemli bir kısmın anadilidir, Arapça’da bu ülkede yaşayan milyonlarca insanın anadilidir. Boşnakça’da, Arnavutça’da konuşabilir. Bunların hiçbir mahsuru yoktur. Mahsurlu olan devletin bir dili olur. Bütün o devletin vatandaşlarında ortak, resmi bir dili olur. Türkçemizin yanına hangi dil olursa olsun ikinci bir dil eklemek, bu milletin birliğine, bu devletin varlığına kastetme girişimidir. Bugüne kadar buna nasıl müsaade edilmemişse, bundan sonra da asla müsaade edilmemelidir. Bakın, Muş Belediyesi’nin kapısına ‘Şaredarîya Mûşê’ yazılı tabela asıldı. Yarın Şanlıurfa’dakiler de Arapça yazsın. Sakarya’dakiler Boşnakça yazsın. Trakya’dakiler Arnavutça yazsın. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir şey kabul edilemez. Buna asla müsaade edilmemesi lazım. Buna müsaade etmek demek insanlarımızın ayrıştırılması ve ülkemizin bölünmesine giden yolun taşlarının döşenmesi anlamına gelir” diye konuştu.

‘EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 21 BİN TL’NİN ÜZERİNDE OLMALIDIR’

Destici, partisinden bir grup heyetin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştüğünü anımsatarak, "Partimizin görüşlerini dile getirip, yazılı olarak da sayın Bakanımız ve heyetine sundular. Öncelikle adil bir vergi düzenlemesine ihtiyaç vardır. Yapılması gereken açık ve nettir. Asgari ücret en azından bu temmuz ayı itibariyle enflasyon farkı kadar artırılmalı, temmuz ayından itibaren asgari ücret net 21 bin 205 TL olmalıdır. Açıklanan enflasyon bu şekildedir. En düşük emekli maaşı da aynı seviyede olmalıdır. En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır. Temmuz ayından itibaren en düşük emekli maaşı 21 bin TL’nin üzerinde olmalıdır. Emeklimize sadece enflasyon oranı kadar zam yapılırsa en düşük emeli maaşı 12 bin 500 TL olacak. Bu zamlar kök maaşa yapılırsa bazı emeklilerimiz 10 bin TL’de kalacak. Bir kere yapıldı bu temmuz 2023’te; orada 7 bin 500 TL alan orada kaldı. Dolayısıyla bir daha yapmayın. Bu düzenleme meclise gelecek. Bir daha bu artışı kök maaşa yapmayın. Eline geçen net maaş ne ise, onun üzerine yapın ne yapacaksanız. Bunun için behemehâl en düşük emekli maaşının 21 bin TL’nin üzerine çıkarılması lazım. Bu olmazsa adalet sağlanmış olmaz, emeklilerimizde nefes alamaz. 2-3 bin lirayla nefes alınamaz" dedi.

‘MEDYA MENSUPLARININ KENDİSİNİ ZORLAMASI SONUCU SÖYLENMİŞ BİR SÖZ’

Destici, CHP lideri Özgür Özel’in ‘ya geçim olacak ya da seçim olacak’ açıklamalarına ilişkin, "Türkiye’nin şu anda birliğe, beraberliğe, istikrara ve huzura ihtiyacı var. Dolayısıyla biz seçimlerin sanki zamanında yapılacakmış gibi ülkemizin istikrarla yoluna devam etmesinden yanayız. Elbette ki demokrasilerde, Cumhuriyet rejimi ile yönetilen ülkelerde irade milletindir. Milletimiz karar verir neyin olup olmayacağına. Ama bundan daha 1 ay önce erken seçim cümlesini ağzına almayan ya da almaktan imtina eden Özgür Özel’in bugün ‘seçim seçim’ demesi kendi parti teşkilatlarından da çok birtakım medya mensuplarının kendisini zorlaması sonucu söylenmiş bir sözdür. Bunu biliyoruz. Daha önce ‘seçime biz değil, millet karar verir’ diyordu. Bence o cümlesinde durması demokrasi açısından da çok kıymetlidir" diye konuştu.

 

KAYNAK: DHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 14
 • Numan kurtulmuş 2 gün önce Şikayet Et
  Hayret. Aklına yeni mi geldi. Haydi bunları yapmazsan destegimi cekerim de. Milletin yanında dur bir kere. Ama korkudan yapamazsın.
  Cevapla
 • yaz 3 gün önce Şikayet Et
  devlette imkan olsa keşke. o zamlar yapılırsa enflasyon kaç olur bir de onu hesaplasaydın. kimseye zam yapmasın devlet hatta emekli zammını da geri alsın.fiyatlar yeniden şişmeye başladı.
  Cevapla
 • bekleyen 3 gün önce Şikayet Et
  Ben emekliyim şimdi 21 bin tl alıyorum . Endüşük 21 bin TL olacakmış peki ben ne alıcam benimkide 41 bin olacakmı.
  Cevapla
 • İSTANBUL..İSTANBUL 3 gün önce Şikayet Et
  senin dediğin olursa sayın destici sonrası piyasalarda olacakları söyleyeyim ekmek 20 tl benzin 80 tl et 1000 tl vb buna göre herşey artar..
  Cevapla
 • ekın 3 gün önce Şikayet Et
  sen memursun herhalde
  Cevapla
 • Oktay 3 gün önce Şikayet Et
  Hani sizi dinleyen. Çok doğru söylüyorsunuz. Lakin kamudan emekli olmuş ve yüksek prim ödemiş bir işçi emeklisiyim. Daha bir yıl öncesine kadar en düşük memur maaşının üzerinde aylık alırken şimdi en düşük memur maaşının 14 bin lira altında maaş alıyorum. Hadi kalkın işin içinden. Yıllarca ödediğimiz yüksek primlere noldu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan tüm dünyaya savaş duyurusu! 'ABD'yi durdururuz' deyip kurbanları ilan ettiler
'Ötenazi' duyarı kasanlar onlara kör! Çocuklar ölürken köpekleri konuşmak zuldür!