Dışişleri'nden 'kimyasal silah' iddialarına ret

Türkiye'nin terör örgütüne karşı kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, bu tür iddiaların terör örgütünün amaçlarına hizmet ettiğini savundu.

Dışişleri'nden 'kimyasal silah' iddialarına ret
Dışişleri'nden 'kimyasal silah' iddialarına ret
GİRİŞ 14.08.2010 00:13 GÜNCELLEME 14.08.2010 00:13
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

 Türkiye'nin terör örgütüne karşı kimyasal silah kullandığı iddialarıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, "Bu tür uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendirme gayretleri sonuç itibarıyla terör örgütünün amaçlarına hizmet etmektedir" dedi.

Türkiye;ye dost ve müttefik ülkeler başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun, bu gibi dezenformasyon faaliyetlerinin bilincinde olmasının önem taşıdığını vurgulayan sözcü, "Söz konusu iddiaların asılsız olduğunu vurgulamaya gerek duymuyorum" dedi. Ünal, şöyle devam etti:

"Ülkemizin kimyasal silah kullanmış olabileceğine dair iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. 1997 yılından bu yana Kimyasal Silahlar Sözleşmesi;ne taraf olan ülkemiz, kimyasal silah üretmemekte, bulundurmamakta ve kullanmamaktadır. Terör örgütünün iddialarına en küçük şekilde de olsa itibar edenler aslında arzuladıkları takdirde konunun denetimiyle ilgili uluslararası kuruluşlardan bilgi alabilirler.

Bu tür iddiaların ortaya atılmış olması PKK terör örgütünün, güvenlik güçlerimizin terörle mücadele alanında hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde yürüttüğü üstün çabaları saptırma arayışında olduğunu göstermektedir. Ayrıca ülkemizde demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi amacıyla atılan adımlardan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha ortaya koymaktadır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • deniz gezmis 12 yıl önce Şikayet Et
  gerceklerden kacamazsiniz. gerceklerden kacamazsiniz.siz gerceklerden kactikca gercekler gelir sizi bulur. gercekler her zaman ensenizdedir. kacis yok.
  Cevapla
 • Osmanlı Ruhu Canlandı 12 yıl önce Şikayet Et
  .... bu iddaları ortaya atanlar kafayı yemiş iyice.napsınlar sağdan soldan darbeler yiyince pkk.afalladı tabii birçokları.bir devrin çöküşü olsa gerek bu.
  Cevapla
 • deniz gezmis 12 yıl önce Şikayet Et
  tatmin edici degil. disislerinin aciklamasi tatmin edici degil.dünya kamuoyunda akli basinda hicbir insan bu aciklamayi tatmin edici bulamaz.bir uluslararasi sorusturmanin acilmasi sart. TSK kimyasal silahlar yasak silahlar kullaniyor iddiasi var ve elde bunu ispatlayacak cok ispat var. eger TC devleti bir hukuk devleti oldugunu iddia ediyorsa uluslararasi bir sorusturmanin acilmasina izin vermeli.
  Cevapla
 • deniz gezmis 12 yıl önce Şikayet Et
  gercek er gec ortaya cikacak. disisleri daha ortada en ufak somut bir ispat,bilgi,belge yokken cikip böyle birsey olmadi diyor ve ekliyor.butür seyler terör örgütüne hizmet eder. gercek ortaya ciktiginda disisleri acaba hangi delige girecek merak ediyorum. disilerinde böylesine vahim bir olayda neden disisleri bakaninin kendisi cevap vermiyorda disislerinden herhangi birisi cevap veriyor.cünkü sayin davutoglu TSKnin böyle birseyi cok rahat yapacagini biliyor ve gercek ortaya ciktiginda zor duruma düsmek istemiyor. gercek ortaya cikacak
  Cevapla
 • ismet 12 yıl önce Şikayet Et
  eline sağlık ayyıldız kardeşim. iyi demişin şu kürtçülere,hepte zeytinyağı gibi üste çıkar onlar. hemende ezilmiş mazlum ayaklarına,çok iyi yatarlar. pk pisliği öldürülsünde nasıl olursa olsun ne önemi varki,gidecekleri yer zaten belli o nankör hainlerin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' tiyatrosunda konuşan kişi bakın kim çıktı
Araç sahipleri dikkat! Motorine zam geliyor