Davutoğlu: Erdoğan BOP Eş Başkanı olmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en çok eleştirildiği BOP Eş Başkanlığı konusu TBMM'de tartışıldı. Dışişleri Bakanlığının 2011 yılı bütçesinin oylamasında konuşan Bakan Davutoğlu, BOP Eş Başkanlığı konusuna açıklık getirdi.

Davutoğlu: Erdoğan BOP Eş Başkanı olmadı
Davutoğlu: Erdoğan BOP Eş Başkanı olmadı
GİRİŞ 12.11.2010 09:01 GÜNCELLEME 12.11.2010 09:01
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bölgedeki bütün sınırları yapay gördüğünü belirterek, ''Daha küçük ünitelere bölerek haritayı değiştirmek değil, daha büyük ölçekli yapılara geçerek haritadaki sınırları anlamsız hale getirmeliyiz'' dedi.

Dışişleri Bakanlığının 2011 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Milletvekillerinin sorularını ve eleştirilerini yanıtlayan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BOP Eşbaşkanlığı iddialarınına ilişkin, ABD'nin bölgedeki kötü imajını değiştirmek için Bush döneminde böyle bir proje getirdiğini belirterek, o zaman da bugün de politikalarının net olduğunu ifade etti.

Eşbaşkanlığın ''BOP eşbaşkanlığı'' olmadığını belirten Davutoğlu, ABD'nin tepkiler üzerine projeyi daha yaygın bir proje haline getirdiğini, bunun ayaklarından birinin de ''Demokrasi Yardım Grubu'' olduğunu, Türkiye, Yemen ve İtalya'nın bu projeyi üstlendiğini anlattı. Grubun bir ya da iki kere toplandığını belirten Davutoğlu, ''Başka da 'BOP Eşbaşkanlığı' diye bir tabir o anlamda yok. 'Demokrasi Destek Eş Başkanlığı' anlamında İtalya, Türkiye, Yemen üstlenmiştir'' dedi.

ABD'nin tek taraflı politikası çöktüğü için kavramın ABD'de de kullanılmaz hale geldiğini kaydeden Davutoğlu, ''Bunun çökmesinin bir gerekçesi aranıyorsa Türkiye'nin bölge eksenli yürüttüğü politikalar bunun ne kadar anlamsız olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye, haritaların ekonomik, kültürel yolla değişmesine taraftardır. Biz, bu bölgelerdeki bütün sınırları yapay görüyoruz. Türkiye-Irak, Türkiye-Suriye, Türkiye-Gürcistan sınırı yapaydır. Daha küçük ünitelere bölerek haritayı değiştirmek değil, daha büyük ölçekli yapılara geçerek haritadaki sınırları anlamsız hale getirmeliyiz. Bunun öncüsü Türkiye olmalıdır. Başkası adına değil, kendi adımıza'' diye konuştu.

Kürdistan bölgesini içeren haritanın ABD'de bir dergide çıktığını, bir albaya ait kişisel sorumluluğu olan bir harita olduğunu dile getiren Davutoğlu, ''Öyle bir haritanın oluşmasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

''SINIRLARI KALDIRACAĞIZ''

AB'de yapılan gibi Balkanlarda da Ortadoğu'da da bütün haritaları kaldıracaklarını belirten Davutoğlu, ''Almanya ve Fransa etrafları ile bütünleşti ve kalkındılar. Biz de etrafımızla çatışmayacağız. Almanlar sınır komşularıyla savaştan sonra çatışsaydı gelişir miydi? Cumhuriyetin 100. yılında inşallah çevredeki bütün kardeş ve akraba topluluklarla iç içe geçeceğiz. Bunların geleceği yer tekrar Ankara, İstanbul olacak'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, terörle mücadelede diplomasinin görevinin TSK harekat yaptığında hiçbir ülkenin buna olumsuz bir tepki vermemesini temin etmek olduğunu kaydetti. Davutoğlu, ''Bugün itibarıyla Silahlı Kuvvetlerimizin herhangi bir şekilde terörle mücadele için bir adım atması gerekirse tepki görmemesi için diplomatik olarak altyapı sağlanmıştır'' diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye gelişinde açılımlar istediği, açılımların bu çerçevede gerçekleştiği iddialarını yanıtlarken de Davutoğlu, ''Gelir bir ABD Başkanı konuşur ve hükümet ona göre politikalarını tayin eder... Bu, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yakıştırılamaz'' diye konuştu.

Ermenistan ve Kıbrıs meseleleri ile ilgili gelişmeler olurken Obama'nın daha senatör bile olmadığını belirten Davutoğlu, ''Şundan emin olun, Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri herhangi bir yerden talimat almamıştır'' dedi.

YENİ OSMANLICILIK

Davutoğlu, ''Yeni Osmanlıcılık mı yapmak istiyorsunuz?'' sorusunun da yöneltildiğini kaydederek, şöyle konuştu:

''Biz uluslararası hukuka saygılı bir ulus devletiz. Sınırlarımız bellidir. Başka hiçbir ülkenin sınırlarında gözümüz yok. Kimsenin de bizim sınırımızda gözü olsun istemeyiz. Olana da gerekli mukabelede bulunuruz. Bizim için küçük, büyük devlet yok. Hepsi ile eşit ilişki kurarız. Kimseye ağabeylik yapmak derdinde değiliz. Bölge perspektifimiz bütünleşmeye dönük bir perspektiftir. Ama ulus devlet olarak haklarımızdan ve sınırlarımızdan taviz vermeyiz. Bütün diğer ulus devletlerle kardeşçe, hakça bir bölgesel barış içinde yaşamaya kararlıyız.''

Türkiye'nin kültür mirasına sahip çıkmak konusundaki hassasiyetini dile getiren Davutoğlu, geçmişte aynı hassasiyetin gösterilmediğini ifade etti.

''KAK MESUT''

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mesut Barzani'ye ''Kak'' demesine ilişkin eleştirileri yanıtlarken de bir Türkmen aşiretinden geldiğini, kültürlerinde nezaketin yer aldığını, sabah savaşılacak bir insana bile eğer konuk ise akşam gereken nezaketin gösterildiğini ifade etti.

Davutoğlu, ''Kürtçe, saygı duymamız gereken dillerinden biridir ve halkımızın önemli bir kesiminin kullandığı bir dildir. Mesut Barzani'ye 'Kak Barzani' dedim. Bu 'sayın' anlamına da gelir. Bizim kültürümüzde bu saygı vardır. Benim görevim Türkiye'ye dost kazandırmaktır, düşman değil'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin gelecek yıl ''En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi''ne ev sahipliği yapacağını, 50 ülkeden 6 bin kişinin Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Davutoğlu, ''Dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun yanında olacağız'' diye konuştu.

''Füze Kalkanı'' konusunu değerlendirirken de Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'nun parçası olduğunu belirterek, ''Alınacak kararı birlikte alacağız. Bunu bir baskı gibi algılamamak lazım. Ama NATO bir güvenlik örgütü ise tabii ki tehdit tanımlaması yapacak. Böyle bir tehdit varsa tanımlayacağız. Artık tehdit noktasal ve çevresel tehdit değil. ABD istediği için Afganistan'da değiliz. Farz edin ki Amerika yoktu, Afganistan bizden yardım istedi, yardım ederdik tabii. Çünkü, o halkı kardeş halk olarak görüyoruz'' diye konuştu.

Davutoğlu, balistik füzelerin Kuzey Kore'de, Hindistan'da ve başka ülkelerde de olduğunu, yayılma tehlikesinin bulunduğunu ifade etti. Davutoğlu, ''Bu yayılma tehlikesine karşı NATO oturup planlama yapar. Biz de o planlamanın içinde yer alırız. Planlama yapılırken biz de şunu söyleriz, bu planlama benim komşu ülkelerle ilişkilerimi bozmamalıdır. Bu planlama beni Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi cephe ülkesi haline getirmemelidir. Bu planlama benim ekonomik ve kültürel  açılımlarımı engellememelidir. Şu kompleksi kırmak lazım. Hakim olan birileri var, geliyorlar bizden talepte bulunuyorlar, biz 'evet', ya da 'hayır' diyoruz. Bundan sonra böyle bir Türkiye yok. Onun için birileri rahatsız oluyor. Eksen dışına çıktığımızı söylüyor'' dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 67
 • enver çamur 13 yıl önce Şikayet Et
  devam. Bakanlar Kurulunca gereğinin yerine getirilebilmesi için Başbakanlığa bilgi verilmesini rica ederim.”Arkasında da mgk kararları var.Bu diğer yorumlarımın devamı.Ha tarihini de istersen yazayım 14.03.1997 araştır.“Numan Bey özür dilese bile ben aday göstermem."bunu diyen kim fatih erbakan fatih erbakan kim erbakanın oğlu şu telaffuza bak!Burada kalmayacak. Bundan sonra yapılacak yeni kongreyle yönetim ellerinden alınacak. Kanunen olmazsa da, delegelerin imzasıyla olağanüstü kongre yapılacak.ntv f.e
  Cevapla
 • enver çamur 13 yıl önce Şikayet Et
  devam. ”İrtica ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi “kararı mucibinde Milli Güvenlik Kurulu’nun Bakanlar Kurulumuza bildirdiği hususların bir kopyası ilişikte bilgilerinize sunulmuştur. Bu konuların önemle dikkate alınarak, Anayasamızın T.C. Devletinin Demokratik, Laik, Sosyal bir hukuk devleti olması temel ilkeleri çerçevesinde, Bakanlığınızı ilgilendiren konularda, konuyla ilgili kısa, orta ve uzun vadeli tedbirler varsa, bunlar hakkında da Bakanlar Kurulunca gereğinin yerine getirilebilmesi için Başbakanlığa
  Cevapla
 • enver çamur 13 yıl önce Şikayet Et
  devam. Bu çerçevede İsrail "Güvenilir Denizkızı Tatbikatı" ile "Anadolu Kartalı Hava Tatbikatı" na düzenli katılıyor. Ali bulaç zaman gazetesi 23 Ağustos 2006)Kadeşim boşu boşuna bağırma.Ayrıca konuşurken edepli konuş Sana bir sözü hatırlatayım.Edep bir tac imiş nuru hüdadan giy o tacı emin ol her beladan.Araştırma yap ondan sonra konuş ezbere konuşma
  Cevapla
 • enver çamur 13 yıl önce Şikayet Et
  devam. Anlaşmasını imzalamıştı. Bu anlaşma hiçbir Cumhuriyet hükümetinin imzalamaya cesaret edemediği bir anlaşmaydı. (25.07.2006 Muharrem Bayraktar, Yeni Mesaj)"...Türkiye ile İsrail arasındaki Savunma İşbirliği Anlaşması (SİA) 1996 yılında Necmettin Erbakanın başkanlığındaki Refahyol Hükümeti döneminde imzalandı. Bu anlaşma savunma sanayii ile karşılıklı askerî eğitim ve istihbarat paylaşımı içeriyor. Bu çerçevede İsrail "Güvenilir Denizkızı Tatbikatı" ile "Anadolu Kartalı Hava Tatbikatı" n
  Cevapla
 • enver çamur 13 yıl önce Şikayet Et
  mücahit kardeşim!. Necmettin Erbakanın Muşta Bunlara oy vermek sizi cehenneme götürür, bunlar ateşte yanacaklar Bülent arınçın tepkisi 2007 yılında.Bu bir İİkincisi Erbakan "AKPye oy vermek, cehenneme bilet almak gibidir" 2007 yılı Flash Tv.Erbakan’ın yazısı şöyle: “28.2.1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu kararlarının 13 Mart 1997 günü Bakanlar Kurulu’nda öncelikle müzakere edildiği malumlarınızdır. Bu müzakerede alınan ”İrtica ile etkin bir şekilde mücadele
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başıboş sokak köpeği yavru kediyi böyle yedi
Çok konuşulacak Abdullah Gül iddiası! Resmi açıklama geldi