Diyarbakır'ın işkenceci listesi mahkemede

12 Eylül darbesinde Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevinde o dönem görev yapan personelin isim listesini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Diyarbakır'ın işkenceci listesi mahkemede
Diyarbakır'ın işkenceci listesi mahkemede
GİRİŞ 25.05.2011 13:53 GÜNCELLEME 25.05.2011 13:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanlığı, Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevinde 12 Eylül döneminde yaşanan işkence iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, o dönem görev yapan personelin isim listesini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevinde 12 Eylül döneminde tutuklu kalan ve işkence gördüklerini ileri süren vatandaşların suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma devam ediyor.

Adalet Bakanlığı, savcılığın talebi üzerine o dönem görev yapan personelin isim listesini soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Aralarında, dönemin cezaevi müdürü, infaz memurları ve adli personelin bulunduğu yaklaşık 120 kişilik liste, savcılık tarafından incelemeye alındı.

Savcılığın, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığından istenen personel isim listesinin gelmesinden sonra ifade alma işlemine başlayacağı bildirildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 No'lu Askeri Cezaevinde kalan kişilerin, o dönem yaşadıkları kötü muamelenin faillerinin yakalanması için 11 Ekim 2010 tarihinde yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlatmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Diyarbakır Cezaevi
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Selim Akkale 10 yıl önce Şikayet Et
    O İŞKENCECİLERİN EN ÖNEMLİ MÜDAFİİ GÖRÜN BAKIN BDP LİLER OLACAK !!!. Nasıl Mhp ve Chp ile omuz omuza verdilerse, şimdi de kendi varlık nedenleri olan İşkencecileri korumaları lâzım !!! Onların cezalandırıldığı bir Türkiye de bdp ve pkk nın anlamı kalmaz çünkü !!! Hepsi Ergenekon ile kolkola !!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'nun balık lokantasındaki fotoğrafını kim servis etti?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkçe uyarısı: Felaket habercisi