Üç anketçiye göre son seçim fotoğrafı

A&G'den Adil Gür, KONDA'dan Tarhan Erdem ve Metropoll'den Prof. Dr. Özer Sencar partilerin seçim öncesi perfonslarını ve yurttaki görünümü için değerlendirdi.

Üç anketçiye göre son seçim fotoğrafı
Üç anketçiye göre son seçim fotoğrafı
GİRİŞ 26.05.2011 09:31 GÜNCELLEME 26.05.2011 09:31
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Gazetesindeki değerlendirmeler şöyle:

A&G Araştırma'nın sahibi Adil Gür seçim sürprizinin Doğu ve Güneydoğu'dan çıkacağını savundu.

CHP'nin Batman, Diyarbakır, Muş, Van, Şırnak, Hakkari gibi illerde oylarını arttıracağını , AKP'nin Doğu'da gerileyeceğini öngören Gür, "MHP'nin oyunu kasetler belirlemeyecek" dedi.

Adil Gür'e göre bölgede bu semiçlerde hem BDP'nin hem de CHP'nin oylarında artış görülecek.

HEDEF YÜZDE 15'LİK KESİM

Referandum sonuçlarını en yakın tahmin eden KONDA'nın sahibi Tarhan Erdem de liderlerin sert üsluplarının halktan prim almadığını vurguladı.

Kaset konusunun MHP oylarını etkilemeyeceğini söyleyen Erdem, seçmenin yüzde 85'in kanaatinin belli olduğunu, liderlerin kararsız kitle için çabaladığını söyledi. Tarhan Erdem, Kılıçdaroğlu'nun söylemlerinin CHP'yi bir noktaya taşıdığını ancak bunun iktidara gelmek için yeterli olmadığını da ekledi.

MHP'NİN BARAJ RİSKİ KALKTI GÖRÜŞÜ

Metropoll Araştırma Şeirketi'nin sahibi Prof. Dr. Özer Sencar kaset tartışmalarının MHP'yi "mağdur" durumuna düşürdüğünü vurguladı. Sencar "Partinin oyları mayıs ayına oranla 1 puan yükseldi. Bu araştırma 6 kişinin istifasından sonra yapıldı. MHP'nin baraj riski yok" dedi.

Sencar CHP'nin Doğu ve Güneydoğu'da oy arttıracağını kendisinin de öngördüğünü vurgulayarak ekledi:

"Kılıçdaroğlu'nun kullandığı dil vataşı etkiliyor ancak AKP söylemleri daha etkili"

CUMHURİYET

YORUMLAR 27
 • zafer kıran 13 yıl önce Şikayet Et
  BENCE. Chp ve Akp pkk ya kıyak geçiyor mhp nin reyleri umulmadık şekilde artacak
  Cevapla
 • Sade Vatandaş 13 yıl önce Şikayet Et
  MHP kasetten oyunu mu artırmış?. Hadi ya!Keşke daha çok kaset çektirselermiş.Kesin iktidar olurlardı.Türkiye de değil canııımmm.
  Cevapla
 • faruk 13 yıl önce Şikayet Et
  Anketçilere!!. Bu lafa bittim "Kılıçdaroğlu'nun kullandığı dil vataşı etkiliyor ancak AKP söylemleri daha etkili"..siz hangi türkiye ile anket yapıyorsunuz..?Kılıçdaroğlu neyi etkili konuşuyor?onun etkili konuştuğu tek şey yalan yalan..Ismarlama iş yapma BAY anketçi..
  Cevapla
 • Faruk Bulut 13 yıl önce Şikayet Et
  Rüya Görenler... Kimse Boşa Burda Rüya Görmesin AKP Bu seçimdende birinci çıkacak ne yaparsanız yapın. Ayrıca şu son zamanlarda kesinleştiki CHP-MHP-BDP bu seçimde ortaklaşa çalışıyor.Genede avuçlarını yalıyacaklar.12 Hazirandan sonra bakalım neler olacak burada :D
  Cevapla
 • tuncay tezel 13 yıl önce Şikayet Et
  BU SEÇİMLER EKONOMİ SEÇİMLERİ DEĞİLDİR, BU SEÇİMLER ERGENEKONA KARŞI DİK DURULACAK HAYAT MEMAT MESELESİ SEÇİMLERDİR. Bununla birlikte illa Akpartiye oyunuzu verin bize zulmetsin diyenlere diyoruz ki, diğer partiler ekonomiyi hep batırmış, burda batmamışız en azından. Bu konuda zaten konuşamaz kimse.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan asgari ücret açıklaması
Dünyanın gözü önünde soykırıma devam ediyorlar! Siyonistler çocukları diri diri yaktılar