Bakan Ergin depremzedelere garanti verdi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında ''Arızlı Irak Konutları''na geçici olarak yerleştirilen ve halen burada oturmaya devam eden depremzedelerle görüştü.

Bakan Ergin depremzedelere garanti verdi
Bakan Ergin depremzedelere garanti verdi
GİRİŞ 27.05.2011 23:55 GÜNCELLEME 27.05.2011 23:55
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ergün, açılışı yapılan Sivil Toplum Merkezi'nde Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur ile Arızlı Irak Konutları'nda kalan Çisem Uğur ve Orçun Demir ile yaklaşık 1 saat süren bir toplantı yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından AA muhabirine açıklama yapan Ergün, Arızlı bölgesinde, depremde yakınlarını kaybetmiş, ama hak sahibi olmayan kişilerin yerleştirildiği konutlar bulunduğunu anımsatarak, konutların orman arazisi üzerinde olması sebebiyle kimsenin mülküne verilmesi, hibe edilmesi ya da satılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Konutlarda ikamet eden vatandaşların mağduriyetleri bulunduğunu ifade eden Ergün, şöyle konuştu:

''O mağduriyeti nasıl gidereceğimize dair bazı çalışmalar yaptık. Bir kısmı Toplu Konut İdaresine başvurdu, peşinatsız olarak uzun vadeli kira öder gibi konutlardan satın alma yoluna gitti. Bazı vatandaşlarımızın hala sorunları var. Kardeşlerimizle onları konuştuk. İnşallah beraber bir çözüm arayacağız. Memlekette çözümsüz iş yok. Yeter ki hepimiz makul bir anlayış içinde olalım. Bazen maksimum talepler oluyor, makulü kaybediyoruz. Makulün kaybedildiği süreçler yaşanmış. Bu süreçlerde kim haklıydı, haksızdı, kim ne dedi, ne demek istedi tartışmalarını yapmıyoruz. Beraber samimi bir şekilde çözüm bulacağız. Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Emniyet Müdürümüz de bizimle beraberdi. Hep birlikte arkadaşlarımızın sorunlarına çözüm bulacağız. Onların da TOKİ'deki hak sahiplerinin şartlarında konut sahibi olabilmeleri, kardeşimizin deyimiyle barınma hakkını en güzel şekilde elde edebilmeleri için birlikte çalışıyoruz.''

Bakan Ergün, birlikte fotoğraf çektirdiği Uğur ve Demir ile Derince ilçesi 60 Evler Mahallesi'nden komşu olduklarını belirterek, Uğur'a ''Annene selam söyle'' dedi.

Kocaeli İl Özel İdaresinin konutların boşaltılması yönünde Kocaeli 1. İcra Hukuk Mahkemesinde açtığı dava 14 Nisan'da kısmen sonuçlanmış, 43 kişi hakkında konutları boşaltmaları yönünde karar çıkmış, yaklaşık 60 kişi hakkında da davanın devam ettiği bildirilmişti.

TOKİ'nin Arızlı Irak Konutları'nda kalan depremzedelerden bazıları için yaptığı 138 konuttan 79'unun sahibi ise Ocak ayında kurayla belirlenmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • abdurrahim ulus 10 yıl önce Şikayet Et
  burası Irak Devlet Başkanı. SADDAM HÜSEYİN tarafından şartlı yaptırılan ve sadece deprezedeleri kullanımı şarto,ı ile verilen yer değilmiydi? Manzarası güzel ve oldukça değerli diye el koyulmaya çalışılıyor olmasın?
  Cevapla
 • MAHMUT ŞEVKET PAŞA 10 yıl önce Şikayet Et
  karanlık donem. imar değişikliği karsılığında 1 milyon dolar ruşvet protokolu imzalayan şaban dişliden kimse bahsetmiyor.adam yeniden aday gosterildi.demekki neymiş aman çal çırp ama kasetin çıkmasın karanlıkta yap.
  Cevapla
 • alper 10 yıl önce Şikayet Et
  Çözüm bulurlar. Mutlaka bulurlar. Sosyal devlet olma gereği budur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Macron'a bir tokat da sandıkta!
Başkan Erdoğan: ABD ile yeni bir dönemin kapılarını araladığımıza inanıyoruz