Yumakoğulları: Erbakan bizi haklı bulurdu

Birlik Vakfı Bursa Şubesi'nin 'Yaşayan Değerlerimiz 2011 Ödülleri'nde hizmet ödülü alan Osman Yumakoğulları, Erbakan'ın siyasi ayrılık konusundaki fikirlerine değindi.

Yumakoğulları: Erbakan bizi haklı bulurdu
Yumakoğulları: Erbakan bizi haklı bulurdu
GİRİŞ 30.05.2011 06:24 GÜNCELLEME 30.05.2011 06:24
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Birlik Vakfı Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ''Yaşayan Değerlerimiz 2011 Ödülleri'' törenle sahiplerine verildi.

Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Şabettin Harput, Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Alacalı, Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ile vakıf üyeleri katıldı.

Gecede, ''ilim'' dalında ödül alan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Vehbi Yavuz'a ödülünü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç verdi.

Vakıf tarafından ''hizmet'' dalında ödüle layık görülen eski milletvekili Osman Yumakoğulları ise rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadı. Yumakoğlu'nun ödülü de vakıf yöneticileri tarafından İstanbul'daki evinde verildi. Yumakoğlu'nun ödülünü alışı, evinden yapılan canlı yayınla salondaki davetlilere izletildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, töreninin sonunda yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Vehbi Yavuz'u daha önce ismen bildiğini, geçtiğimiz günlerde vakıf tarafından verilen bir kahvaltılı toplantıda kendisini tanıma fırsatı bulduğunu belirtti.

Prof. Dr.Yavuz hakkında bu akşam salonda gösterilen hayat hikayesi ile mesai arkadaşları tarafından anlatılanların kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederen Arınç, ''Çok şükür istikamet sahibi, ilim sahibi ve kendi alanında çok derinleşmiş bir büyük ilim adamı Birlik Vakfımız tarafından hayattayken ödüllendirilmiş oldu. Bu önemlidir'' dedi.

Arınç, diğer ödül sahibi Osman Yumakoğulları'nı tanıdığını ve kendisine ''ağabey'' dediğini belirterek, ''Kendisi bizim yetiştiğimiz ocaktan yani Milli Türk Talebe Birliğinden (MTTB) çok tanıdığımız, cesaretli, kararlı, heyecan sahibi bir insandır'' diye konuştu.

Yumakoğulları'nın büyük görevlerde bulunduğunun altını çizen Arınç, en büyük görevinin ise Avrupa'da olduğunu belirtti.

Arınç, Osman Yumakoğulları'nın Almanya'da Avrupa Milli Görüş Teşkilatı Başkanı olarak görevlendirildiğini anlatarak, şunları söyledi:

''Biz de o aralar sık sık giderdik. Ben 1989'da başladım. Hemen hemen 90'lı yalların sonuna kadar Avrupa'nın bütün ülkelerini, şehirleriyle kasabalarıyla dolaşır, konferanslar verir, toplantılar yapardık. Türkiye'den göç etmiş işçilerin, öğrencilerin toplantılarına katılırdık. Gerçekten Osman ağabey zor zamanlarda hem teşkilatı yeniden toparlama hem de Avrupa Milli Görüş Teşkilatlarını çok güçlü hale getirmek için gece gündüz çalışırdı. Bir büyük kampanyanın, bir büyük işin içindeydi. Çok yorulurdu, çok yıpranırdı, çok üzülürdü zaman zaman. Olan bitenlerden dertlendiği de olurdu ama bunların hepsini unutacak büyük bir heyecana sahipti.''

Daha sonra 1995 yılında Yumakoğulları ile birlikte parlamentoya girdiklerini anlatan Arınç, kendisinin Manisa'dan, Yumakoğulları'nın da İstanbul'dan milletvekili olduğunu kaydetti.

Arınç, 20 ve 21'nci dönem milletvekilliği görevinde bulunan Yumakoğulları'nın 2002'den itibaren siyasetten ayrıldığını ancak Necmettin Erbakan'ın yanından hiç ayrılmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Allah ona da rahmet eylesin. Gerçekten rahmetli hocamıza büyük bir sadakatle bağlıydı. Onun emrine hizmet etmekten bir an bile geri durmadı. Kendisinin milletvekilliğinden sonra il başkanlığı dönemleri de oldu. Saadet Partisinde verilen görevleri yerine getirdi. O zamanlarda İstanbul'da bir araya gelirdik. Bizleri çok severdi. Tayyip Bey'i çok severdi. Bir ayrılık oldu. Onun üzüntüsünü içinde taşırdı ama bu ayrılık konusunda da bizi haklı bulurdu. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Son bir kaç aydır hastanede kaldığını biliyorum. Yurt dışına giderken bir kaç defa uğramaya çalıştım ama olmadı. En son hastanedeyken oğlu ile görüşmüştüm. Şimdi evde. İnşallah en kısa sürede evinde ziyaret ederek hem dostlarının selamlarını hem de dualarımızı, şifa dileklerimizi kendisine ileteceğiz.''

Gecede, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Alacalı da birer konuşma yaparak ödül alanları kutladılar.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • NECATİ DEMİR 9 yıl önce Şikayet Et
  Erbakan. makam arabasına Melih gökçeki alırdı, erdoğanı almazdı, unutmadık o günleri
  Cevapla
 • NECATİ DEMİR 9 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan hapiste iken. Erbakan ne uğurladı, ne ziyaret etti, ne de geçmiş olsun dedi. Erdoğanı partiden uzaklaştıran Erbakandır.
  Cevapla
 • NECATİ DEMİR 9 yıl önce Şikayet Et
  Refah ihtiyarlar partisi. 1999 da Erdoğan, Arınç, Gül ayrıldı, 2010 dada Kurtulmuş, Güneri, ayrıldı, Bunların hepsimi hatalı,
  Cevapla
 • Hasan Yılmaz 9 yıl önce Şikayet Et
  Haklının haklılığı. Burada Milli görüşten ayrılmanın haklılığı gösterilmek istenmekte ama hiçbir gerçek Milli görüşten ayrılmanın doğruluğunu kanıtlayamamaktadır, neden vede sebep nedir bunu bi anlaya bilsem AKP ye oy verecmde neden Hocanın izinden ayrıldınız, erbakan hoca bu davadan vazgeçsede biz vazgeçmeyiz diyen Sn: arınç ne değiştide Milli görüşten ayrıldın,
  Cevapla
DİĞER HABERLER
 Osman Kavala hakkında son dakika kararı
CHP lideri Kılıçdaroğlu yeni gafıyla gündem olu