Sofya'ya iki kavşak projesi hediye ettik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sofya ziyaretinde Bulgaristan Caddesi olarak bilinen ve trafik sorunu yaşanan iki noktası için kavşak düzenleme projesi hazırlayıp hediye ettiklerini söyledi.

Sofya'ya iki kavşak projesi hediye ettik
Sofya'ya iki kavşak projesi hediye ettik
GİRİŞ 06.03.2012 15:24 GÜNCELLEME 06.03.2012 15:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un afetlerle tehdit altında olmasını arzu etmediklerini belirterek, bu konuda yerel yöneticiler olarak büyük bir ciddiyet ve işbirliği içinde çalıştıklarını söyledi.

Sofya'da resmi temaslarda bulunan Topbaş, İstanbul'a dönüşünde Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, kısa süren seyahatinin son derece verimli geçtiğini söyledi. Ziyarette Sofya'da Bulgaristan Caddesi olarak bilinen ve trafik sorunu yaşanan iki noktası için kavşak düzenleme projesi hazırladıklarını ve bunu kendilerine hediye ettiklerini kaydetti.

Projelerin çok etkileyici bulunduğunu anlatan Topbaş, ayrıca, dünyanın ilk prefabrik yapısı olan ve Demir Kilise olarak bilinen Haliç kenarındaki Bulgar Kilisesi ile ilgili olarak başlatılan, 2 milyon avro tutarındaki restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi verdiklerini ifade etti.

Topbaş, iki ülkenin başbakanı arasındaki yakın dostluk ve ilişkiyi kendilerinin de yerelde sürdürmeye çalıştıklarını belirterek, Bulgaristan ile olan ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi.

Ziyaretinin büyük bir coşkuyla karşılandığını ve medyanın yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Topbaş, başta ulaşım, park ve bahçeler olmak üzere bir çok alanda yaptıkları çalışmaları anlatma fırsatı bulduğunu ve Sofya Belediyesinin teknik elamanlarını İstanbul'a davet ettiklerini kaydetti.

Bugün de Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile çok sıcak ve samimi bir görüşme yaptıklarını, Borisov'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ilettiğini anlatan Topbaş, ''Türkiye'ye karşı ilgi duyduklarını, başbakanımızla olan ilişkilerinden söz ettiler. Başta Burgaz olmak üzere diğer belediyelerle de yakın destekçi olmamızı arzu ettiklerini söylediler'' şeklinde konuştu.

Bu konuda Türkiye Belediyeler Birliği ile Bulgaristan Belediyeler Birliğinin ortak bir çalışma başlatabileceğini kaydeden Topbaş, ''İlişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu ziyaret gelecekte çok daha etkin çalışmalara başlangıç teşkil edecek'' dedi.

-Kentsel dönüşüm çalışmaları-

Daha sonra soruları yanıtlayan Topbaş, İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bir soru üzerine, İstanbul'un yenilenmesi için afet riskinin bir fırsat olarak görülebileceğini söyledi.

Çarpık yapılaşmanın bu yönüyle risk taşıdığını ifade eden Topbaş, bu dönüşüm çalışmalarının yüz milyar doları da aşabilecek büyük bir proje olduğunu kaydetti.

''Biz İstanbul'un afetlerle tehdit altında olmasını arzu etmiyoruz'' diyen Topbaş, bu konuda yerel yönetimler olarak ciddi bir işbirliği içinde çalıştıklarını anlattı.

İstanbul'un hiç olmadığı kadar bu dönemde bu dönüşüme hazır olduğunu dile getiren Topbaş, bu konuda İstanbul halkına teşekkür etti.

Bu çalışmaların lokal olarak bir çok ilçede başladığını belirten Topbaş, Fikirtepe'deki çalışmalara ilişkin olarak da şunları söyledi:

''Fikirtepe'de yüksekliklerle ilgili bir düzenleme kararı aldık. Orada verdiğimiz imar haklarını hiçbir şekilde insanlarımıza kaybettirmeyeceğiz ve özellikle de bina yüksekliklerine de 80 metre gibi bir sınırlama getiriyoruz. Fikirtepe bir modeldir, önemli bir adımdır. Fikirtepeliler bu konuda rahatsız olmasın. Adımlarımızı ne kadar sağlam attığımızın farkındayız. Burada hiçbir endişe olmasın.''

-Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili iddialar-

''Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili olumlu rapor bildiren UNESCO'daki 2 kişinin, UNESCO üyesi olmadığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesine iş yaptığı'' iddiasına ilişkin bir soru üzerine Topbaş, ''Birileri çomak sokmak istiyor''dedi.

UNESCO'nun bir değerlendirme kurulu olduğunu ve proje yapmadığını vurgulayan Topbaş, proje ile ilgili daha önce UNESCO'nun olumlu görüş bildirdiğini ve bazı ufak değişiklikler istediğini söyledi.

Şu anda projenin devam ettiğini ve bu yıl köprünün iskeleti ve yapısının ortaya çıkacağını, 2013 yılında da hizmete açılacağını kaydeden Topbaş, şöyle konuştu:

''Günde birkaç yüz bin kişinin kullanacağı bir projenin geciktirilmesi, büyük bir ekonomik kayıp. Proje ile ilgili hiçbir problem yok. Birileri hala çomak sokuyor. 19 yıl geçmiş, 'bir 19 yıl daha geri attırabilir miyiz?' diye çırpınanlar var. İstanbul'un ulaşımını çözmek zorundayız. 2014 yılına vardığımız zaman bizim metro ve raylı sistemlerimizi 4 milyon 950 kişi günde kullanır hale gelecek. Şu anda 1 milyon 370 bin kişi kullanıyor. Arzu ediyoruz ki metro ağı genişlesin, herkes metroyu tercih etsin, ulaşım sistemi çözülsün. ,Birileri de durdurmaya çalışsın. Ama biz engel tanımayız. Yasaların verdiği haklar doğrultusunda doğru olanları yapmak durumundayız.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • la tahzen 9 yıl önce Şikayet Et
    Camilerde para toplansın kiliselere Milyonlar Harcansın öyle mi?. Demir Kilise restorasyonu için harcanan 2 MİLYON AVRO HARAM OLSUN! Müslümanlar cami tadilatı için her cuma camide el açacak sizler Kiliselere Milyon Avrolar dökeceksiniz. Yazıklar olsun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 27 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı! Yeniden yükselişte!
Küresel ısınmaya ilişkin araştırma sonucu açıklandı