Yargıtay, eşine bunları söyleyeni yakacak!

Eşin kilosuyla alay etme boşanma sebebi kabul edildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nde görülen davada mahkeme eşin sözlerini duygusal şiddet saydı.

Yargıtay, eşine bunları söyleyeni yakacak!
Yargıtay, eşine bunları söyleyeni yakacak!
GİRİŞ 14.05.2013 09:58 GÜNCELLEME 14.05.2013 11:18
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Yargıtay'dan ilginç karar: Eşin kilosuyla alay etme boşanma sebebi

Yargıtay 'ın karara bağladığı bir boşanma davası evli çiftlerin iletişiminin hangi noktalara gelebileceğine ibretlik bir örnek oldu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kocanın eşine "Şişko, bana yakışmıyorsun" diye hakaret etmesini boşanma sebebi saydı.

Bafra 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay'ın verdiği bozma kararına uydu. Karar kesinleşti. Söylenen sözler "duygusal şiddet" olarak değerlendirildi.

Konuya dair bilgi veren Aile danışmanı Fatma Taş, eşine hakaret içeren sözler sarf etmenin aslında kişinin kendi özgüvensizliği olduğuna dikkat çekti.

Fatma Taş: "Bu bir incitme kesinlikle yanlış. O kişinin karakter noktasında düşük olduğunu, özgüvensizliğini, eşinin üzerinde hegemonya kurarak onun kimliğini acıtarak kendini güçle beslemesine neden oluyor."

Aslında bunu her iki taraf da yapıyor.

Taş: "Şimdi burada beyefendi kiloyla ilgili duygusal şiddet uyguluyor ama hanımlar da aktif bir şekilde beylere uygulayabiliyor. Bunun kaynağı da kendi aile lerindeki gördüğü programlar ortaya çıkıyor. Anne babayı eleştirmiş. Baba anneyi eleştirmiş.."

Aile Danışmanı Taş'a göre çözüm aslında çok basit: "Cepheleşmeden duygu ve düşünceleri konuşarak algılayarak arkadaşımızı dostumuzu kaybetmemek adına anlayış ve ilgi gösteriyorsak eşlerle konuşurken de eşimi kaybetmemek adına yuvamı dağıtmamak adına daha iyi ne yapabilirimi konuşmak bence çok daha doğru."

YORUMLAR 18
 • Sinan Okatan 10 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş. Bütün kanunlar, hep erkeği haksız gösteriyor.Şu koca denilen varlık, hizmetçi görevi düşüyor.Sonrada boşanmalar artıyor neden ? Al sana sebep. Bundan cesaret alan kadın, helede bir çalışıyorsa sabah doğru mahkemeye.
  Cevapla
 • suleyman d 10 yıl önce Şikayet Et
  bu ülkenin kadınlarının ekseri olur olmadık şeye ağlayıp sızlayarak eşlerine duygusal şiddet uygulamakta!. Yüksek yargımız bu konuya da bir el atsa! Kadınlar önce carcarla saldırıya geçiyor, hızını alamayıp vites büyütüyor; Erkeği dövebilse dövecek! dövemeyince bir üst vitese daha geçip "zurnanın kamışını ıslayıveriyor" lar!
  Cevapla
 • ARAS ARAS 10 yıl önce Şikayet Et
  afferin. affferin yapın böyle yapın attırn kadın özgürlüğünü düşsün sokaklara afferin afferin size alkış tutalım size Allah kahretsin nereye doğru gidiyoruz özgürlüğün birşeyi çıktı !!!!
  Cevapla
 • son nefes 10 yıl önce Şikayet Et
  sizin mahkemeniz batsın. sizin aile danışmanlığınız batsın..
  Cevapla
 • M/Y 10 yıl önce Şikayet Et
  evlilikte,. taraflar saygıyı kaybetmişse hiç beklemeye gerek yok herkes kendi yoluna gitsin.. tabii çocuklar zarar görmesin.. gerekli tedbirler alınsın..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İBB'de seçimin ardından dev borçlanma! Söz konusu rakam şaşkına çevirdi
Dolmabahçe'de önemli görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'yi kabul etti