Ünlü İslam tarihçisinden Erdoğan'a destek

Dünya İslam bilimleri tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, Cumhurbaşkanı'nın Amerika ile ilgili sözlerini doğruladı.

Ünlü İslam tarihçisinden Erdoğan'a destek
Ünlü İslam tarihçisinden Erdoğan'a destek
GİRİŞ 16.11.2014 11:49 GÜNCELLEME 16.11.2014 20:25
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

İslam Bilimleri Tarihi eserinin birinci cildinin Türkçe'ye çevrilmesinin ardından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya İslam bilimleri tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin (90) kendisini simurg kuşuna benzeterek "Simurg kuşu ayrıldığı yuvasına 12 yıl sonra geri döndü. Ben de 54 sene önce ayrıldığım memleketime yeniden dönebiliyorum. Türkiye'nin dışında yaşayabileceğimi tasavvur etmiyorum demiştim ama 1961 yılında akademisyenlikten çıkarıldıktan sonra kendi memleketimde yaşayamayacağımı anladım. 30 sene önce bu kitabı çevirtmek istedik. Ne yapacaksınız bunu tercüme ettirip dediler. 30 yıl önce bu kitap Türkçe olarak yayınlansaydı, bugün Türkiye daha başka olurdu" dedi.

AMERİKA'NIN KEŞFİ SORUSUNA CEVAP: KENDİNİZİ HAZIRLAYIN

Yaptığı uzun konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Prof. Sezgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Amerika kıtasına Kristof Kolomb'dan önce Müslüman denizcilerin ulaştığı açıklaması ile ilgili olarak, "Sezgin, "Bunu yazdım, fakat bugüne kadar milletimden tek seda bana gelmedi. Bunun teessürü içindeyim. Ben bunlarla sizi harekete geçirmek istiyorum. Allah size bir hayat vermiş fakat bunu iyi kullanmıyorsunuz. Bunu iyi kullanmanız için heyecanı vermek istiyorum. Kitapta yazılan her şey doğrudur. Gelecek zamanlarda bunların müdafaasını yapmaya kendinizi hazırlayınız." diyerek cevapladı.

ETİKETLER
keşif
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • İsmilazımdeğil 5 yıl önce Şikayet Et
  Farzedelim ki, müslümanlar daha önce Amerika'ya gitmiş olsunlar. Neyi değiştirecek bu. Sadece çok özel-ayrıntı bir bilginin netleşmesi olacak. Bugüne-yarına bir yansıması olacak mı? Bence hayır. Amerika kıtasında yaşayanlar. Toparlanın burası Osmanlı'nın-Türklerin deyip kıtayı terk mi edecekler. Hayır. Bize haraç mı verecekler? Hayır. (Belki) Önemli bir bilgi olduğu doğrudur. Farzedin ki yanlış, geçmişimizde örnek alınacak nice buluşlar-ameller var ey Müslüman. Amerika'yı keşfetmek demek eğer bugünkü bilimin-medeniyetin(?) temeli bana dayanıyor demekse o da ayrı bir garabet unsuru olacaktır.
  Cevapla
 • burhan öğsuz 5 yıl önce Şikayet Et
  yanekadar tarıhçı araştırmacı varmışda haberımız yokmuş
  Cevapla
 • hiz yazar 5 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın kaderi coğrafi keşiflerle değişmiştir. İslam dünyası üstünlüğünü Amerika kıtasının keşfiyle kaybetmeye başlamıştır. Az tarih araştırın. Sormazlar mı adama madem siz buldunuz neden tün dünyaya bayrak dikmeye çalışırken oraya da bir bayrak dikmediniz diye? Avrupa amerikada bulunan altınlarla belini doğrultabilmiştir.
  Cevapla
 • Bilimsel Doğru 5 yıl önce Şikayet Et
  Amerikada yaşan yerliler bu keşiflerden önce oraya ulaşmış insanlardır. Arada afrikalılar , moğolar, vikingliler gitmiş olabilir. Ama unutmayın kristof Colombtan sonra Avrupa ve Asya bu kıtıaın varlığına vardı ve göçmenler gitmeye başladı. Ondan önce yerli kabileler kendi kültürlerini geliştirmişlerdi (Aztekler ve inkalar) Dolayısı ile batı ve asya kültürü ile amerikan yerlilerinin tanışması kristof colomb ile olmuştur. (Ki onlar içinde iyi olmadı sönmürgecilik ve toprak işkaleri başlamış oldu. Dolayısı ile boş tartışmalara girmenin alemi yok. Bunun biz türklere ne faydası olacak onu hiç anlamış durumda değilim
  Cevapla
 • Halil sezgin 5 yıl önce Şikayet Et
  Bunu söylemek için 12 yıl mı beklemek gerekiyordu. Tutar şimdi de uzaya ilk biz gittik derse tübitaktan doğrulayan çok şarlatan çıkar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunma sanayiinde üretimler sürüyor
Tamamen yerli imkanlarla üretildi: 29 Mayıs'ta çalıştırılacak