İşte yerli insansı robot!

Konya'da üretilen insansı robot 'AKINCI-2' tanıtıldı. Akınsoft yazılım firması tarafından üretilen insansı robot 'AKINCI-2' yürüyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor.

GİRİŞ 12.04.2013 15:02 GÜNCELLEME 12.04.2013 15:58
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Robotik Teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerine çalışmalar yapan Akınsoft yazılım firması, kuruluşunun 18. yılında 'AKINCI-2' ismi verilen robotunu tanıttı. Türkiye'nin ticari anlamda ilk insansı robotu olan, sorulan sorulara cevap verebilen, matematiksel işlemleri kolayca yapabilen, görüntü takibi yapıp komutları yerine getirebilen, insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine de sahip durumdaki 'AKINCI-1' isimli robotun ardından bu kez daha farklı özellikleri taşıyan 'AKINCI-2' üretildi.

Yeni üretilen robot ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor.

65 kilogram ve 1.60 boyunda olan AKINCI-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahip. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen AKINCI-2, yazılım firmasının yönetim kurulu başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın'ın verdiği komutları harfiyen yerine getirerek, enerjisini de üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan alıyor.

Bu özellikleri sayesinde her sektörde kullanılması amaçlanan AKINCI-2'nin, 2015 yılından sonra her işletmede yerini alması hedefleniyor.

YORUMLAR 5
 • Ali Eren 8 yıl önce Şikayet Et
  Milyonlarca . memur ve çiftci amcalarımızda ülkemizde sadece birer nokta koysa neler çıkacak ama bırak virgül nokta koymayı gelişmeleri eleştirme adı altında durmadan gölge ederler. 4 tane adam çıkar taş üstüne taş koymaya çalışır herkes de bir beğenmezlik bir homurdanma. Kahvehanelerde zaman öldüren yüzbinler kimsenin önünde değil.
  Cevapla
 • Abdurrahman Kaba 8 yıl önce Şikayet Et
  Helal Olsun.. Honda'nın Robotunu kastederek, filmlerde çocukken izlediğimiz Robotların artık günümüzde de olduğunu anlatırdık. Çok Şükür ki artık Türkiye'mizin de bir Robot'u var.
  Cevapla
 • ayhan 8 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun. mühendislerimizi tebrik ediyorum maşaallah
  Cevapla
 • Mehmet Yenici 8 yıl önce Şikayet Et
  İlk yorumdaki zihniyet.... Böyle düşünenler sebebiyle kaldık geride... Bir tebrik, bir teşekkür et dalgaya alacağına...
  Cevapla
 • hayatı61tarafa 8 yıl önce Şikayet Et
  peki bu robot..... tarhana yapabiliyomu yada zulasından levye falan çıkıyomu madem türk işi,bunlar bizim kültürümüz bunlar eksikse o zaman programında yazım hatası var demektir....
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Altın fiyatları yükselince talep arttı! 70 liradan satılıyor
Alman Bild gazetesinden Erdoğan için küstah ifadeler