Türk mühendislerden duvarın arkasını gören radar!

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ'nin geliştirdiği Duvar Arkası Radarı ve su altı optik haberleşme teknolojisi ilk kez görücüye çıktı.

Türk mühendislerden duvarın arkasını gören radar!
Türk mühendislerden duvarın arkasını gören radar!
GİRİŞ 29.03.2016 15:09 GÜNCELLEME 29.03.2016 17:24
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM) tarafından geliştirilen Duvar Arkası Radarı (DAR) ve su altı optik haberleşme teknolojisi ilk kez görücüye çıktı.

STM mühendisleri, görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin varlığını ve konumunu tespit etmek için radyo frekans dalgalarını kullanan DAR'ı geliştirdi. STM DAR, ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar, kapı gibi engellerin arkasındaki hedeflerin tespitini sağlayacak.

Sahip olduğu aldatıcı fenerlerle avlarının ilgisini çeken fener balığından ilham alınan su altı haberleşme teknolojisi ile su altında sonik haberleşmenin dışında optik olarak iletişim kurulabiliyor.

Türk savunma sanayisi, Katar'ın başkenti Doha'da ay sonuna kadar açık kalacak ve Körfez ülkelerinde düzenlenen en büyük organizasyonlardan biri olma özelliği taşıyan Deniz, Savunma Konferansı ve Fuarı 2016'ya (DIMDEX) adeta çıkarma yaptı. Fuara 58 ülkeden 184 firma katılırken, Türkiye'nin savunma sanayisinde önde gelen şirketleri bu alandaki yetenek ve kabiliyetlerini sergiliyor.

İletişim suyun altına iniyor

Tasarımında, sahip olduğu aldatıcı fenerlerle avlarının ilgisini çeken fener balığından ilham alınan su altı haberleşme teknolojisi, sunduğu özelliklerle su altında sonik haberleşmenin dışında optik olarak iletişim kurulabilmesine imkan sağlıyor.

Bu teknoloji sayesinde güvenli ses ve veri iletimiyle su altında operasyon sırasında SAT ve SAS komandolarının birbirleriyle kolayca iletişim kurabilmeleri sağlanacak.

Duvarın arkası görülebilecek

STM'nin DIMDEX 2016'da paylaşacağı bir diğer yenilik ise radar teknolojisine yönelik olacak.

STM mühendisleri, görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insan ve canlı hedeflerin varlığını ve konumunu tespit etmek için radyo frekans (RF) dalgalarını kullanan DAR'ı geliştirdi.

Fuar alanında sergilenecek STM DAR, ileri düzey radar teknolojisini kullanarak duvar, kapı gibi engellerin arkasındaki hedeflerin tespitini sağlayacak.

Ürün, ayrıca kritik öneme sahip, rehine kurtarma operasyonlarında, yangın, gaz kaçağı gibi afet durumlarında bina içerisinde kalan insanların tespitinde ve benzeri birçok senaryoda kullanılabilecek. 

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Ufuk 4 yıl önce Şikayet Et
  Teröristlerin hucre evlerini izlemede de kullanilabilir
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Ozellikle dogu ve guneydoguda evlerin kontrolleri bou cihazla yapilmali patlayici ve suc teskil eden evlere baskin yapilip el konulmasi ve gerekli cezalarin verilmesi icin ve milletimizin guvenligi icin onemli bir bulus oldugunu dusunuyorum.
  Cevapla
 • Kayra keskin 4 yıl önce Şikayet Et
  Allahın izniyle birde Atombombasını elde etdikmi oldu biti işte.....
  Cevapla
 • adil 4 yıl önce Şikayet Et
  Acilen kullanıma başlanmalı en kısa sürede yani mümkünse 24 saat içerisinde kullanılmalı, böylece inşallah Asker ölümleri azalır dileği ile.
  Cevapla
 • joven 4 yıl önce Şikayet Et
  MKEK Silah Fab üretimi MPT 55 5.56mm ilk testler çok yakında başlıyor silah inanılmaz seri atış yapabilen çok az tepme yapan ve hafif taşınabilirliği rahat Asker ve polismizin ellerinden düşüremeyeceği bir silah olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli gazeteci duyurdu: İsrail'in teklifini Türkiye anında reddetti!
Erdoğan'ın tedavisini üstlendiği küçük Taha'dan sevindiren haber