Elmasın içinde buldular! Daha önce rastlanmadı

Yüksek derinlikten çıkarılan elmas içerisinde bulunan mineral, dünyanın iç kısımlarındaki döngüyü daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

 Elmasın içinde buldular! Daha önce rastlanmadı
Elmasın içinde buldular! Daha önce rastlanmadı
GİRİŞ 11.03.2018 11:40 GÜNCELLEME 11.03.2018 13:01
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yeraltındaki karbon elementinin, yüksek sıcaklık ve basınçta kristallenmesi sonucu oluşan elmas, bilinen en sert maddedir. Fransız bir kimyacı olan Lavoisier, elması yaktığında çıkan gazın yalnızca karbondioksit olduğunu görmüş ve saf karbon olduğu hükmüne varmıştır.

Karbon elementinin başka bir formu olan grafit ise oldukça yumuşak bir maddedir. Özel yapısından dolayı kendisi de dahil bilinen tüm mineralleri çizebilen Elmas, belirli bir sıcaklıkta ve basınçta oluştuğu için, oluşumun gerçekleştiği yerler genellikle dünyanın çekirdeğinin yakınlarındadır.

 

 

Geçtiğimiz günlerde yüksek derinlikte çıkarılan elmas içerisinde, daha önce keşfedilmemiş bir minerale rastlandı. Kalsiyum silikat perovskit içeren elmas, 1.5 kilometre derinlikte bulundu. Ancak jeologlar bunun 650 kilometre civarı derinlikte oluştuğunu düşünüyorlar. Keşfedilen silikat ve karbon alaşımı benzeri mineral, dünyanın çekirdek oluşumu ve volkanik aktivitelerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Ayrıca keşfedilen elmasta %1.5 oranında su bulunması bulunduğu yerin alt manto ile üst manto arasında olduğunun düşünülmesine neden oldu. Dünya’nın katmanlarından olan üst manto 700 kilometre derinliğe kadar oluşurken, alt manto 3 bin kilometre derinliğe ulaşabiliyor. Bu nedenle elmasın bu iki katman arasında bir yerlerde oluştuğu düşünülüyor. Araştırmalar ilerledikten sonra ekip, elmasları çıkarmayı planlıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • dırtakça 3 yıl önce Şikayet Et
    netice , sonuç ne
    Cevapla
  • Merhaba 3 yıl önce Şikayet Et
    Altın şöyle oldu , elmas böyle oldu hepsi takdir i ilahi . En iyi maden demir . Dünyanın dünü, bugün ü , yarın ı .
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bir skandal görüntü daha: İBB cenazeyi yolda bıraktı!
İstanbul'a neden eskisi gibi kar yağmıyor?