Dr. Ali Erdemir, yağı kayganlaştırdı

Argonne Laboratuvarları'nda çalışan Türk bilimadamı Dr. Ali Erdemir, borik asit parçacıklarını motor yağıyla karıştırarak, yağın daha kaygan hale gelmesini sağladı.

Dr. Ali Erdemir, yağı kayganlaştırdı
Dr. Ali Erdemir, yağı kayganlaştırdı
GİRİŞ 17.08.2007 14:02 GÜNCELLEME 17.08.2007 14:02
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Argonne Laboratuvarları'nda çalışan Türk bilimadamı Dr. Ali Erdemir, borik asit parçacıklarını motor yağıyla karıştırarak, yağın daha kaygan hale gelmesini sağladı.

Argonne Laboratuvarları'nın internet sitesinde verilen habere göre, Erdemir, yağa borik asit parçacıklarını katarak, motor parçaları arasındaki sürtünmeyi azalttı ve böylece enerji tüketiminde tasarrufun yolunu açtı.

Argon'un enerji sistemleri biriminin üst düzey bilimadamlarıarasında yer alan Ali Erdemir'in 20 yıllık çalışma sonucunda elde ettiği bulgulara göre, dibe çökmeme özelliği bulunan borik asit, sürtünenyüzeylerin en ince kısımlarına kadar nüfuz ediyor ve koruyucu, kaygan bir tabaka oluşturuyor.

Bu tabaka, sürtünen yüzeyler arasındaki sürtünme katsayısını üçte iki oranında azaltıyor ve bu da yüzeyde daha az enerji harcanmasını mümkün kılıyor.

Yeniliğin, aynı zamanda motor ve makinelerin ömrünü uzatma ihtimali üzerinde duruluyor.

Erdemir, internet sitesinde yer alan açıklamasında, buluşun, yakıt tüketiminde yüzde 4 veya 5 oranında tasarruf sağlayabileceğini, bunun sadece yüzde birinin günlük petrol tüketimini milyonlarca varil aşağıya çekebileceğini ve böylece ekonomiye büyük katkı sağlanabileceğini söyledi.


(aa)

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Ömer ilhan 14 yıl önce Şikayet Et
  . bilim üretmesi gerekenler siyaset yapıp memleketi kurtarmaya soyunursa bizde böyle kara kara düşünürüz.
  Cevapla
 • Volkan Coşkun 14 yıl önce Şikayet Et
  En azından Türk olması ile övünebiliriz. Neden Türkiyede değil diyeyenlere söylüyorum.Adam iş isteyipde iş vermezsen ne yapacak adam hayatını devam ettirmek zorunda oda yeni ufuklara yol açıyor .Biz burda o sınavı bu sınavı ile uğraşırken 1 soruyu 30 sn. de çözmek için uğraşırken el alem araştırma yapıp buluyor bizede burada yorum yazmak kalıyor.
  Cevapla
 • Ebubekir 14 yıl önce Şikayet Et
  HELAL. helal olsun adama kava varmıs adamda tabi bu insanlar neden türkiyede değil ?
  Cevapla
 • cengizhan yilmaz 14 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler :). Ülkemizde tabiki bilimadamalarına yardım etme olanağı çok düşük olduğundan dolayı yurtdışına kaçıyorlar.nedenini bende anlamadım gitti.teror için milyar dolar harcanıyor. buna benzer fuzuli pek çok harcama var.bence artık bilimadamlarınada yardım etmek lazım.onlara yeteri kadar malzeme yardımında bulunulmalı.ne d e olsa bu insanlar bizim için çalışıyorlar.insanlık için Türklüğün zekası için.Bu hocamızın Türkiyede çalışması daha gurur verici olurdu.wesselam
  Cevapla
 • Erol Garip 14 yıl önce Şikayet Et
  Patent hakkı. ABD\'de ki bir üniversitede yapıldığı için, bu ABD üniversitesine aittir. Yani, bu buluşun Türkiyeye hiç faydası yoktur. Boşuna övünüyorsunuz. Bunun gibi Türkiyenin parasıyla okuyup, başka yerlere hizmet edenler beni alakadar etmez. Hiç bulmasaydı daha iyiydi. Hiç olmazsa, ABD gibi sevmediğimiz birileri kaymağını yemezdi. Ayrıca, bu sürtünmeyi azaltan bu buluş, \"petrol\" endustrisine dayalı buluştur. Yani, alternatif enerji kaynaklarına karşı mücadele eden, petrolcülerine ekmeğine yağ sürmektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan 10 ülkenin Osman Kavala çağrısına destek
Son dakika haberi: Türkiye'ye S-400 uyarısı: Acil şekilde aktive edin!