Avrupa bu ilacın peşinde

Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu ve ekibinin buluşu olan kanamayı durdurucu ürün Ankaferd'e ruhsat almak için Avrupa ülkeleri sıraya girdi.

Avrupa bu ilacın peşinde
Avrupa bu ilacın peşinde
GİRİŞ 02.01.2008 17:55 GÜNCELLEME 02.01.2008 17:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hacettepe Üniversitesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu ve ekibinin buluşu kanamayı durdurucu ürün Ankaferd'e ruhsat almak için Avrupa ülkeleri sıraya girdi.

Almanya, Hollanda ve İtalya, yüzyılın buluşu olarak tabir edilen Ankaferd'i hastalarında kullanmak için ruhsatlandırma işlemlerinin sonuna geldi. Amerika'da da kısa sürede satışlar başlayacak. Üretici firma taleplere yetişmek için stokları artırmaya çalışıyor. 'Ankaferd', üç ay içinde eczane raflarında yerini alacak.

Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Blood Journal Abstract'ta yayınlanan ve kan kaybı ölümlerini azaltacağına kesin gözüyle bakılan Türk ürününün geliştirilmesi için çalışmalar sürüyor. Hacettepe Üniversitesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu başkanlığında fareler üzerinde bir kısım testler yapılıyor.

Dış kanamaları saniyeler içinde durduran ürünle ilgili hemofili hastalarında da başarılı sonuçlar alındı. İç kanamalar üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Haznedaroğlu, ilacın yeni gelişmelere açık olduğunu söylüyor.

Ürün taleplerine yetişmek için gece gündüz üretim yaptıklarını dile getiren Trend Teknoloji İlaç AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Değer, yurtdışı anlaşmalara her gün yenilerini eklediklerini söylüyor.

'Kısa süre sonra Amerika'da satışlar başlayacak.' diyen Değer, Almanya Köln'e bir şube açtıklarını, Türkiye'de de 682 hastaneyle anlaşma yaptıklarını belirtiyor. Değer'in verdiği bilgiye göre, acil sağlık hizmeti veren 500 ambulansa Ankaferd bulundurma zorunluluğu getirildi. Nisan ayına kadar da eczanelerde satışa başlanacak. Değer, büyük ürünlerle mücadele etmek için fiyatları yüksek tutacaklarına dikkat çekiyor.

ABD ordusunun kullandığı ilaçtan etkili

Ürünün geliştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydeden Sağlık Bakanlığı uzmanları Ankaferd'in iç kanamalarda etkili olması halinde ilaç ruhsatı alabileceğini ifade ediyor. Uzmanlar 'Kanı bu kadar hızlı durduran ürün dünyada ilk kez bizde üretildi. Başka örneği yok. ABD'de ordunun kullandığı ürün var; ancak onun etken maddesi bizim ürün kadar güçlü değil.' diyor.

Ankaferd, kocakarı ilacı; ama yan etkisi yok

Pıhtılaşma sorunu olan hastaların bile kanamalarını anında durdurabilen madde, tamamen bitkisel karışımlardan yapılıyor. Ankaferd, ısırgan otu, asma yaprağı, havlıcan, meyan kökü ve kekik bileşiminden hazırlanıyor. Hüseyin Cahit Fırat isimli bir kişinin ailesinden kalma formülle yaraları iyileştirmek için kullandığı, halk arasındaki tabiriyle kocakarı ilacı olan, ürünün bilinen bir yan etkisi yok.

 Kullanımı kolay olan ürün, tampon şeklinde uygulanıyor. Ürünü kullanan kişinin hekim olması gerekmiyor, herkes kanayan bölgeye uygulayabiliyor.

Ampul şeklindeki ürünler ise ampulün kırılarak içindeki karışımın yaranın üzerine dökülmesi şeklinde kullanılıyor. Temizlenmesi gerekmiyor. İlaca verilen Ankaferd adı ise 'anka' ve 'ferd' kelimelerinin birleşmesinden geliyor. Anka, mitolojik bir dağ olan Kafdağı'nda yaşadığına inanılan mitolojik bir kuş. Osmanlı Türkçesinde ferd ise tek, bir, yekta, eşi benzeri olmayan manasında.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • mehmet can 13 yıl önce Şikayet Et
  koruyalım ve koruyanları sevelim :). Prefesörleri korumaya almalıyız. En azından bu tür çalışmalar yapan kişileri önceden tespit edip gerekli korumaları başlatalım. Bir uçak kazasına kurban gidebilirler. ve kendi teknolojimizi kullanmaz isek daha çok kurban veririz. Bunun yoluda paramızı akıttığımız windows dan vaz geçip kendi işletim sistemimiz olan pardus\'u kullanmak.
  Cevapla
 • Şükrü Emre Çetin 13 yıl önce Şikayet Et
  evet duymuştum. bu buluşu daha öncelerden duymuştum sonunda işe yaramış tebrikler farkındamısınız son zamanlarda Türkiye de bir çok alanda kendi buluşlarımızı buluyoruz ve kullanmaya başladık ne kadar gurur verici.
  Cevapla
 • MUSTAFA KANDEMİR 13 yıl önce Şikayet Et
  süper... İlaç güzel ama keşke sağlık bakanlığı ilk yardım ve acil sağlık hizmetleri birimlerine bu ilacı temin edebilse ttam süper olacak :)))
  Cevapla
 • ziya altınar 13 yıl önce Şikayet Et
  Aman hocam dikkat.... İlacı bulan yada bulanlar korumalı gezsinler...Yoksa tak bir uçak kazası yada lastik patlaması sonucu bişetler olur....
  Cevapla
 • İsa Meshi 13 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik Ederim!. Bu hafife alınacak bir başarı değil.Olumsuz haberlere eleştiri yazısı yazdığımız gibi bu çeşit haberlere de takdir yazısı yazmalıyız.Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu\'nu ve çalışma ekibini kutluyorum.Ankaferd ismi ise çok güzel olmuş.Kelimeler öyle bir seçilmiş ki bütün İslam dünyasında ortak kelimeler.Sonuçta müslüman bir bilim adamının başarısı.Öyle bir çalışalım, öyle bir yücelelim ki emperyalistlerin, iç baskıcıların ağızları açık kalsın.Bilimin temellerini biz attık meyvelerini de önce bizyemeye çalışalım
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türk mühendisleri özel olarak tasarladı! Sayesinde istediği gibi vuracak!
BM'den dünyaya uyarı: Uçurumun kenarındayız