YouTube ırkçılık nedeniyle dava edildi

Siyahi içerik üreticileri YouTube’a yapay zeka kullanarak kullanıcıları ırklarına göre ayrım yaptığı iddiasıyla dava açtı. Davada yalnızca ırklara değil siyasi düşüncelere göre de ayrım yapıldığı iddia edildi.

YouTube ırkçılık nedeniyle dava edildi
YouTube ırkçılık nedeniyle dava edildi
GİRİŞ 19.06.2020 09:37 GÜNCELLEME 19.06.2020 15:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD’de George Floyd isimli siyahinin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar kurumların yaptığı ayrımlara da ulaştı. Son olarak siyahi içerik üreticileri, YouTube’u yapay zeka kullanarak farklı ırklardan kişilerin ürettiği içerikleri sansürlediği iddiasıyla dava etti.  Davada platformun algoritmalar kullanarak içerik üreticilerini dijital olarak hedef aldığı öne sürüldü.

 

 

Dosyada, içerik üreten kişilerin ırkına ya da görüşüne bağlı olarak o kişinin hesabına erişim kısıtlaması, engelleme, parasız bırakma, askıya alma ve hesap silme gibi uygulamalar yapıldığı iddia ediliyor. YouTube’un özellikle ‘kısıtlı mod’u kötüye kullanarak ‘Black Lives Matter’, Racial Profiling’ ve ‘White Supremac’ gibi ırk temelli başlıkları ve bu etiketlere sahip videoları sansürlediği yönünde itirazlar bulunuyor.

Bir içerik üreticisi  YouTube yetkililerinin 2017 yılında şirketin yönetim algoritmalarının ırk temelinde çalıştığını kabul ettiğini söylemişti.

 

 

YouTube tarafından dava hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak daha öncesinde platformun algoritmalarının ırk veya cinsiyete dayalı olarak belirlenmediği açıklanarak benzer iddialar reddedilmişti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • serkan 7 ay önce Şikayet Et
    aaa günaydın, Müslümanlar olarak biz her ortamda bu ayrımcılığa maruz kalıyoruz kendinize dokununca mı anladınız
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dolar pandemi bahaneleri bitti! Fırsatçılar pes dedirten bahaneyle 3 katı zam yaptı
Son dakika: İzmir'de 4.7 büyüklüğünde deprem!